Sapun Tar, përbërja e tij dhe aplikimi


Gjithmonë mirë që të ketë për të zgjedhur nga. Por nga ana tjetër, me gjithë këtë larmi të zgjedhin diçka që nuk ka të bëjë zhgënjyer në blerjen. Raftet dyqan mbushur me të gjitha llojet e higjienës personale dhe që është për të provoni të kërkoni për të mirë, ajo mund të marrë një kohë të gjatë. Zgjedhja e propozuar e sapun thjesht nuk kufizohen vetëm në një, dy raste. Fëmijët, sapun, tualetin, vaske, ngjyrat antibacterial, të ngurta, të lëngshme, industriale dhe punuar me dorë.
Dikush ka përcaktuar dhe jo veçanërisht të mendojnë për atë për të blerë, dhe disa preferojnë të qëndrojnë në kërkim të vazhdueshëm, çdo herë duke zbuluar diçka të re. Ky sapun nuk mund të quhet risi në vend - një kthim në një të vjetër harruar. Dhe padrejtësisht harruar, dhe pothuajse kthimit triumfues. Ndoshta ju do të jenë të interesuar të dinë se pse shumë njerëz të blerë sapun tar, përbërjen e saj dhe përdorimin.Përbërja sapun dehtyarnoho
Tar sapun - një të mirë natyrore antiseptik. Ajo ka protyparazytni, antiseptik dhe anti-inflamator pronave, ndikim të shkëlqyer në lëkurë të pastër. Të gjitha këto prona ofron një katran bukur, të cilat mund të blihen në pothuajse çdo farmaci.
Përbërja dehtyarnoho markë sapuni "Kozmetikë Neva"
Natriumi Tallowate, natriumi Cocoate, natriumi Palmate (kripëra natriumi e yndyrna shtazore acidit yndyror dhe vajra bimore)
Aqua (uji)
Batula Tar (tar thupër)

Triethanolamine,
Diethylene glycol (thickener mund të jenë të rrezikshme nëse gëlltiten)
PEG-9
EDTA disodium (kripë të EDTA disodium)
Acid limoni (acid limoni)
Gum celulozë (komponenti rrjedh nga celulozë përdorur si një kordon, stabilizues, film-formimin)
Benzoik Acid (acid benzoik)
Klorur natriumi (kripë).
Varësisht nga depo prodhuesit mund të ndryshojnë pak, por në çdo rast, tar kryesor përbërës duhet të jetë i pranishëm.


Përbërja dehtyarnoho sapun Pac SHA "Pranvera", p Samara.:
Sodium Tallowate - kripëra natriumi të acideve yndyrore yndyrna ushqimor
Palme Palmate natriumi dhe vajra kokosit
Natriumi Cocoate
Aqua - ujë
Tar naftës - Berestova tar
Klorur natriumi - klorur natriumi

Përdorimi i dehtyarnoho sapuni
Tar Birch përmirëson rrjedhën e gjakut në lëkurë, promovon shërimin e shpejtë të lëkurës inflamacion, ngrirja dhe djegie. Prandaj, përdorimi i rregullt dehtyarnoho sapun, para së gjithash, ndihmon për të përballuar me probleme të tilla si puçrra fytyre, vlon, herpes, kërpudhat e lëkurës, zgjebja, seborrhea.

Për të luftuar puçrra fytyre të mjaftueshme për të larë me sapun këtë 1-2 herë në ditë. Ndonjëherë ajo është e mjaftueshme vetëm disa aplikacione për të parë një rezultat pozitiv, por zakonisht trajtim kërkon kohë dhe lëkurë të qartë mund të shihet në 1-2 muaj. Ju pastaj mund të lëvizë "mënyrën e parandalimit" dhe larë tar sapun dy herë në javë.

Shumë mund të dëgjohen komente pozitive nga ata që arritën me shërim sapun zbokth dhe të ndaluar humbjen e flokëve. Megjithatë, shumë tha se ishte sapun tar përballuar me problemin, dhe e përdorën atë për të shampoos ndryshme terapeutike dhe maska ​​e flokëve janë të paefektshme. Megjithatë, duhet të theksohet se në fillim të përdorimit të flokëve të duket si "tërheqje" dhe të kenë një vështrim "presentable mjaftueshme." Megjithatë, kur është fjala për trajtimin e zbokth rënda ose alopecia, të dyshuar "flokët nemыtost" mund të durojnë, për shkak të situata po ndryshon për të mirë. Ajo normalizes gjëndra dhjamor, zbokth zhduket, flokët bëhet e fortë dhe më e trashë.

Siç minuset mund të vërehet një erë të fortë që disa krejtësisht e papranueshme, ndërsa të tjerët si era e zjarrit. Pas larjes nuk është atje në 10-15 minuta. Në flokët e mban një pak më të gjatë, por vetëm gërryjtem sa më shpejt.

Tar sapun shtëpi
Shumë preferojnë të blejnë të gatshme sapun tar dhe kuzhinier atë në shtëpi nuk është aq e vështirë, dhe përbërja e tij në masë të madhe do të varet nga ju. Shtimi i të pronave kurative e concoctions katranit të bimëve dhe vajra, kështu që ju do të forcojë veprimet e sapunit dhe për të arritur rezultate më të mira. Nëse ju vendosni të gatuaj bukur me duart e tyre, gjatë gatimit, të jenë të vetëdijshëm se era do të jetë shumë e fortë.


Fëmija tar sapun me bazë
Ju do të duhet:
- Fëmija sapun - 100 g;
- Vaj Base - 2 st.l;.
- tar - 1-15 st.l;.
- uji - 100 g.
Hekura sapun në rende gjobë, shtoni ujë dhe shkrihen në një banjë me ujë. Hidh vaj, një cool pak dhe shtoni tar. Derdh në molds dhe ta çojë demin e ballkon për ngrirjen. Kjo mund të marrë disa ditë. Në diskrecionin e saj, mund të shtoni disa pika të naftës e cila është mirë të përshtatshme për llojin e lëkurës tuaj.

Sapun Tar për flokët

Ju do të duhet:
- Kokosit naftës - 200 g;
- vaj carangth - 180 g;
- vaj embrion gruri - 180 g;
- Fara e rrushit - 70 g;
- vaj pluhur - 70 g;
- Beeswax - 7 g;
- Acid limoni - 7 g;
- perezhyr - 20 g;
- tar - 60 g;
- Honey - 1 tbsp
- zierje e fortë e bimeve medicinale (rodhe, acaroj, Wort Shën Gjonit).

Ka shumë receta për shtëpi dehtyarnoho soaps ose shampoos mbi këtë bazë dhe opsionale të gjithë mund të zgjidhni atë që i përshtatet më së shumti.

Por ne nuk duhet të harrojmë se tar do të thotë një shumë të fortë dhe për këtë arsye ajo mund të jetë një reaksion alergjik, kështu që para se të aplikoni mostër dehtyarnoho sapun të jetë postuar në kërrabë e bërryl.