Përdorimi i ftua në mjekësinë popullore


Mbi zbatimin e ftua njohur në mjekësinë popullore që nga kohët e lashta. Ftua e pjekur në mjekësi pazakonta përdoret për të përmirësuar prodhimin e urinës dhe biliare nga trupi. Për trajtimin e tuberkulozit dhe astma gjithashtu zbatohen ftua - fruta është ngrënë të freskëta, të thata ose të pjekur; marrë 100 g 3 herë në ditë. Që nga kohët e lashta ajo është e njohur se tul ftua ndihmon me diarre dhe çrregullime gastrointestinale. Gjithashtu ftua është përdorur si antiemetic. Trajtimi i frytet e ftua efektive në disa sëmundje të mëlçisë. Shurup i frutave të freskëta janë përdorur për anemi. Lëng shtrydhur fllad ndihmon kurë hidropizi, dhimbje në këmbë, dhe për të përmirësuar punën e shpretkës.


Përbërja e ftua.
Në fruta ftua përmban komponimet e ndryshme fenoli, vitamina (magnez, fosfor, hekur, kalcium, vitamina, minerale dhe metalet organike Gjithashtu ftua pasur me taninet dhe pektin -. Ajo ndihmon për të hequr metalet e rënda nga trupi i njeriut, si dhe të zvogëlojë ndikimin e tyre dëmshëm Edhe. trajtimi i ngrohjes në Ivey mbajtur sasi të mëdha të vitaminës C, e cila është nevojat e trupit të njeriut.

Përdorimi i drogës me ftua në mjekësinë popullore.
Për të përgatitur mjetet juridike popullore farë përdorim trajtim kamera, lëvozhgë, fara, lule, gjethe të rinj dhe pjesë të tjera të ftua.

TEAS mucous bëra nga pasardhësit ftua, që përdoren në mjekësinë popullore si laksativ, mjet zbutës dhe enveloping. Aplikimi i concoctions tilla kolit, sëmundjet gastro-intestinale dhe dizenteria në fëmijët gjatë shërimit. TEAS mucous ndihmojnë gjithashtu të madh në sëmundjet inflamatore të fytit dhe si një expectorant në kollë. Mjekësi më tradicionale rekomandon zierje e gjakderdhje fara ftua mitrës dhe hemoptysis.
Fara ftua mund të aplikohen topikale, për shembull, për trajtimin e humbjes së flokëve dhe sëmundjet e syrit. Farat mund të brewed si një çaj dhe pini kur kolliteni, kështu që të bëjë Kaukazi. Më shumë fara ftua të ndihmojë në parandalimin tharje e gojës gjatë bisedave dhe fjalimeve të gjata, si dhe një gojë thatë në temperaturë të lartë dhe ethe.


Mjetet juridike popullore receta e ftua
Infuzion i gjethet e ftua.
Për të bërë këtë ilaç popullore, të marrë 5 gram gjethe të ftua dhe shtoni 1 filxhan ujë të nxehtë është pothuajse ujë të valë. Pastaj përzierje është pjekur në një banjë me ujë, domosdoshmërisht në një tenxhere smalt, mbuluar. Vlim 15 minuta duhet të jetë jo më shumë. Pastaj hiqni nga të nxehtit dhe të lënë të ftohtë për 45 minuta. Merrni garzë të paguajnë disa herë e saj dhe protsezhyvaete supë të përgatitur, dhe napë otzhymaete dhe i hedh ujë në mënyrë që vëllimi i parë i lëngjeve doli. Infuzion duhet të ruhen në frigorifer, por jo për kohë të gjatë, vetëm tre ditë. Atëherë ju duhet të përgatisin një mjet të ri të trajtimit. Lejoni të krijoj nevojë për 3-4 herë në ditë para ushqimit për 2 lugë

Kjo do të thotë marrjen e njerëzve me sëmundje inflamatore e stomakut, pasi ajo redukton peristaltikės zorrëve. Një ekstrakt nga gjethet e ftua ndihmon në zvogëlimin e gjobës, apo edhe ndaluar, sulmet e astmës.

Supë nga fara e ftua.
Merrni 1 lugë fara ftua, shtoni 300 ml ujë dhe ngrohjes në një banjë me ujë, ajo do të marrë rreth 15 minuta pastaj të mbuluar pan, të përfundojë një peshqir dhe të lënë për 2 orë. Merrni napë dhe tendosje supë. Merrni ilaç kërkuar nga mjekësia tradicionale apo një më pak se gjysmë gotë 3 herë në ditë para ushqimit. Pra ka një efekt të butë laksativ dhe lehtësim dhimbje dhe zbutja në problemet gastro-intestinale. Ju mund të përdorni një zierje e fara ftua në tracheitis, bronkit, kollë dhe dhimbje të fytit. Më shumë zierje është përdorur për të trajtuar djegiet, sëmundjet e lëkurës, të çara në buzë. Në formën e kremra aplikuar për të pacientëve oblыsevshey sy dhe kokë.


Supa të thata fruta ftua.
Thata ftua Fruta imët pres. Merrni 1 tbsp fruta dhe vendin në një gotë me ujë të valë. Ngroh zjarrin 5-15 minuta. Pastaj hiqni nga të nxehtit, të mbuluar, të lënë të mbush për gjysmë ore. Pastaj të marrë një napë dhe tendosje supë. Got një mjet i mjekësisë tradicionale përdorin 1 lugë gjelle 3 herë në ditë para ushqimit.

Shurup i ftua ndihmon në anemi (anemi).
Fresh Fruta ftua Lahen dhe prerë në copa të vogla. Shtoni ujë dhe ziej deri tenderit. Atëherë hiqni tul, tendosje përmes napë. Dhe kuzhinier më tej, deri në përzierje trashet si shurup.


Përgatitja Vitamina e ftua.
Fresh Fruta ftua Lahen dhe zhvishem. Lëviz nëpër një mulli mishit, shtoni një shumë të sheqerit, përqindja e sheqerit dhe të ftua - 1: 1. Frytet e ftua gatuar në këtë mënyrë do të mbajë të gjitha pronat e dobishme dhe vitamina. Përgatitja Timestamped duhet të jetë në frigorifer. Për të shpejt të shëndetshëm, freskuese dhe fuqizuar pije duhet të vënë 1-2 lugë (Në shije) prerjet në të nxehtë, të ftohtë, ju mund edhe sode. Më shumë mund të shtohet në çaj, ju merrni jo më keq se sa çaj me limon.


Një zierje e leh ayvovoy.
Merrni 1 lugë leh e ftua dhe shtoni 300 ml ujë. Kuzhinier për ngrohje të ulët për gjysmë ore. Ky ilaç popullore është shumë i mirë për gjakderdhje mishrat.

Fara ftua.
Nëse keni për të folur apo të vepruar për një kohë të gjatë, rekomandohet farë ftua. Ata kanë nevojë për ta vënë nën gjuhën gjysmë ore para performancës. Pastaj para se performanca e nxjerr nga goja fara, por ju mund të lënë një të tillë.
Nëse ju keni një temperaturë të lartë ose ethe, vënë ayvovыe fara nën gjuhën për 1-2 orë.


Masat paraprake për përdorim ftua.
Përdorimi i frutave ftua mund të shkaktojë kapsllëk, pasi ato përmbajnë sasi të larta të tannins. Kur gji duhet të kihet parasysh se një fëmijë mund të ndodhë bloating stomak dhe kapsllëk.