Aplikimi i kajsi në trajtimin e sëmundjeve


Çdo kundërvihet verore e dyqaneve dhe tregjeve janë plot me të gjitha llojet e perimeve dhe frutave. Sytë tanë të ndritshme, me diell dhe e ëmbël kajsi veçanërisht të këndshme dhe të tërheqin - fruta shumë të dobishme dhe e shijshme. Ky publikim do të shqyrtohet përbërjen kimike, përdorimin dhe aplikimin e kajsi në trajtimin e sëmundjeve.
Dhe të dobishme në shumë kajsi. Ato janë të pasura me minerale pothuajse të njohura të gjitha shkencës, kripëra, vitamina, të cilat sigurojnë funksionimin normal të trupit të njeriut. Biologjia e kajsi përmban carotene, thiamin, acid nikotine, riboflavin, vitaminë B dhe vitaminë A.Në frutat e kajsi përmban një numër të madh të kalium, magnez, kalcium, ato janë të pasura me fosfor, jod, bakër, silic, zinkut. Ata paraqesin malic, tartaric, acid limoni, komponimet pektin, squfurit. Në kajsi shumë elementët gjurmë, proteinat, karbohidratet, fibra, përdorimi i të cilave ndihmon në forcimin e aktivitetit të zemrës e trupit, shërim riparimin e veshkave indeve të dëmtuara.
Pektin përfshira në kajsi fruta, ndihmon pastruar trupin e toksinave, metalet e rënda, të përmirësuar vizionin duke përdorur përfshihen aty vitamina dhe beta-carotene, të përfshira kryesisht në fruta të verdhë.

Për kajsi trupit të fëmijës janë veçanërisht të dobishme për shkak të kontribuojë në rritjen e organizmit. Dhe të rriturit - duke ndihmuar për të rivendosur nervat pas pësimit të stresit.

Për trup të dobishme si kajsi të freskëta dhe të thata. Ato duhet patjetër të përfshijnë në dietën për hipertension, në dietë, sepse ato përmbajnë shumë hekur, kalium dhe magnez. Për të lehtësuar anemi nevojën për të marrë çdo ditë kajsi të freskëta frutash ose rreth 100 gram kajsi të thata. Ju mund të pini lëng 3/4 filxhan kajsi është gjithashtu e dobishme. Një gotë me lëng të freskët kajsi një ditë mund të plotësojë mungesën në e njeriut trupit vitaminë C. Për shkak të frutave në fosfor të verdhë dhe magji, mund të rrisë të drejtat aktivitetin e trurit, dhe për të përmirësuar kujtesën, e cila është veçanërisht e nevojshme për nxënës, studentë dhe njerëz të cilët janë të angazhuar punës mendore.


Aplikimi i kajsi në trajtimin e sëmundjeve:

Infuzion Kajsi
Ju duhet tërësisht nën ujë të rrjedhshëm për të larë 100 gram kajsi të thata, pasi kërcëlloj dhe derdh gjysmë litër ujë të valë. Atëherë të mbuluar, të përfundojë një peshqir dhe për të mbajtur në këtë shtet gjatë natës. Të gjitha infuzion duhet të marrë gjatë ditës në 1/4 filxhan në mes të ngrënies. Gjithashtu, ky infuzion ndihmon në eliminimin e ënjtje, për të mbështetur sistemin nervor të trupit.

Supë
Lahen frutat e freskëta 50 gram ose rreth 100 gram kajsi të thata, pres dhe do t'i mbushim gjysmë litër ujë të valë. Një mbajë pak për ngrohje të ulët (rreth 5 minuta), mbyllni kapakun dhe të lënë për 1 orë. Infuzion duhet të pini 1/2 filxhan menjëherë para një vakt.


Tradicionale dhe mjekësi popullore, fara kajsi healers Lindore janë përdorur në trajtimin e. Me pronat e dobishme kajsi kollë kurë me rrufë të traktit të sipërm respirator, bronkit, pezmatim i fytit dhe astma.

Pluhur nga gropa kajsi
Gropa Split kajsi, nucleoli qarta të lëkurë të shëndetshme. Vыsushym ato në furrë për ngrohje të ulët, pres shtetin pluhur. Duhet të marrë 1 lugë çaji pa gorochki mëngjes dhe në mbrëmje, duke pirë qumësht. Është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje të veçantë për dozen, e cila nuk mund të kalojë që gropa kajsi pritja mund të shkaktojë helmim. Si pjesë e farës kajsi është një substancë e ngjashme në vetitë me cianid. Pra, shumë hahet nucleoli kajsi mund të dëmtojnë shëndetin e tyre. Për të gjitha rrezik të saj, substanca në pjesë të vogla dhe të relaksuar heq qelizat patogjene në kanceret e trupit, dhe ndihmon trupin të përballuar me parazitë.