Përdorimi i akacies bardhë në mjekësinë popullore


Shumica akacie mund të gjenden në tropik dhe subtropics. Por në latitudes tonë ajo është përhapur me shpejtësi dhe fitoi popullaritet në kafshët dhe shpendët. Kjo bimë medicinale që ka shumë prona medicinale dhe tregon laksativ i butë, diuretik, antipiretik, antispasmodic, expectorant, veprim choleretic dhe anti-hypertensive. Ky publikim do të konsiderohet si një përshkrim i kësaj bime, vendin e rritjes, metodat e përgatitjes dhe përdorimin e akacies bardhë në mjekësinë popullore.
Përshkrim akacie e bardhë
Akacie e bardhë - një pemë dekorative, e cila i takon familjes fasule dhe arrin një lartësi prej 25 metra. Acacia ka një kurorë përhapjen, leh trashë ngjyrë gri-kafe me të çara të thella. Në bagazhin e trashë mund të arrijë 1 metër. Degët e pemëve të mbuluara me spines. Gjethet e bimëve janë alternative, perystosklade çuditshme, e gjelbër me një hije të argjendtë. Secili fletë është një grup i 11-15 gjethe vogla ovale. Lulëzuar ndodh në akacies maj, lule mblodhën në spikes ose panicles - Butterflies, të bardhë, aromatik, të vogla. Frutat piqen në qershor, zakonisht një pod ngjyrë kafe të errët të sheshtë, brenda së cilës është formuar bobovydnыh në 6 fara.Vendos rritjen prej akacieje
Akacie e bardhë në të egra mund të gjendet në Amerikën e Veriut. Në kultivuar por jo të mëtejshëm qytetin e saj Kursk në veri. Vendi kryesor i banimit - kopshtet, parqet, rrugëve.

Acacia bardhë: prona të dobishme
Acacia lule të përdorura në mioziti, thrombophlebitis, sëmundjet e natyrës gastrointestinal, nevralgji, osteokondroza, gurët në veshka, sëmundje fshikëz, reumatizmi, nephrolithiasis, radiculitis, ftohjet dhe plagët.


Pronat medicinale e akacies
Lule bimë përmbajnë glycosides dhe vajra esenciale lë - flavonoids dhe glycosides, druri dhe leh e pemëve të rinj - phytosterol, stigmasterol, tanin, robinin toksike dhe vajra yndyrore. Pjesë të ndryshme të akacies përmbajnë pektin dhe mukusit.


Përgatitja për dimër
Në lule korrjes dimrit, lë dhe leh e fidaneve të rinj të akacies. Harvest kur lule lule, kryesisht ato që çel vetëm gjysma. Tharje lule të prodhuara në zonë të ventiluar në temperatura nën 45 gradë. Leh dhe lë janë korrur në çdo periudhë të rritjes së bimëve.Përdorimi i akacies bardhë në mjekësinë popullore:
1. Një zierje e luleve
Për të përgatitur zierje e lule të freskëta ose të thata (1 lugë gjelle) derdh ujë (05 L) të valë dhe vlim për 3 minuta. Pastaj thahet dhe pour supë që rezulton në 05 litra. Merrni 20 minuta para ngrënies 3 herë në ditë për 1 lugë gjelle.
2. Një zierje e leh
Leh copëtuar (1/2 lugë gjelle) derdh ujë të valë (05 litra) dhe vihet në një zjarr të ngadaltë për 20 minuta. Supë filtruar për të derdh 05 litra dhe merren brenda 2 ditëve. Në gjendje normale e zierje shëndetësor mund të merret në një ditë.

3. Infuzion i luleve
Për të përgatitur lule akacie (1 lugë gjelle) hedh ujë të vluar (1 filxhan) dhe le të qëndrojë 30 minuta. Infuzion marrë në sëmundjet e veshkave, fshikëzës, sëmundjet e veshkave guri në 1/3 filxhan 3 herë në ditë, pas ngrënies.
4. Tretësirë
Gjethet dhe shoots rinj pour vodka në një raport prej 1:10. Le të qëndrojë për 15 ditë, herë pas here llokoçis. Merrni tretësirë ​​përfunduar 3 herë në ditë para ushqimit për një lugë çaji.
5. Tretësirë ​​e lë (lule)
Për këtë lë (lule) Acacia derdh alkool (70%) në raport 1: 2. Aplikuar për nevralgji, reumatizma, radiculitis, thrombophlebitis, ftohjes, mioziti, osteokondroza dhe plagëve topikale në formën e Rubbings, fasha dhe locione. Tretësirë ​​ndihmon me resorption fryrë nyjeve në damarët.


Zierje e nxehtë e leh, dhe infuzion i lë dhe fidaneve të rinj ndihmon me ulçerë stomakut dhe gastrit obostryvshemsya.


Kundërindikimet.
Bëhu akacie kujdes përmban alkaloide helmuese se edhe me prerjet mund të shkaktojë dhimbje koke, helmim akut, të shoqëruara me nauze dhe vjellje, të qenët i përgjumur. Pra, duke marrë drogë në bazë të akacies rreptësisht të ndjekë dozen dhe përpara se të filloni trajtimin, konsultohuni me mjekun tuaj.