Përdorimi i Angjinarja në mjekësi


Artichoke është një barishte gjithëvjetor, ajo ka tufë lulesh të madhe, i takon bimëve Asteraceae familjes. Ai ka një lartësi bisht të gjatë prej 2 metra. Lule blu-vjollcë ose blu shporta janë të mëdha, diametri i tyre është 25 cm. Artichoke pamja mjaft e pazakontë dhe kujton kon gjelbër, lule në shtretërit e tyre lule, kultivuar si një lule ekzotike. Përdorimi i Angjinarja në mjekësinë tradicionale është shumë i përhapur. Ajo ka antirheumatic, diuretik dhe veprimet cholagogue. Përdorin Angjinarja për të rritur oreksin si bimeve ilaç djersitës për trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare, edemë, reumatizma, verdhëz, i ulët.


Artichoke në mjekësinë popullore
Kohët e fundit artichoke kanë barnave të reja. Ata janë përdorur me sukses për të trajtuar sifilis, alergji, forma të shumta të psoriasis, cholelithiasis, verdhëz, hepatit. Angjinarja ka një efekt të mirë në pacientët në periudhën postoperative, i janë nënshtruar një operacioni në mëlçi dhe veshkat.

Angjinarja vlerësuar dhe pronat dekorative dhe medicinale dhe aromatizues. Në shekullin e 19-të filloi të rritet karçof në. Ajo është konsideruar produktin më të mirë dietetike që absorbohet nga trupi i njeriut. Ky frut përmban një kompleks të substancave aktive, ata ndihmojnë të normalizuar funksionimin e mëlçisë dhe traktit biliar. Angjinarja ka prona antitoksik siguron që trupi nga komponimet e ndryshme toksike.


Artichoke domosdoshme per trajtimin e mosfunksionimit të veshkave, tëmthit fshikëz dhe sëmundjeve të mëlçisë. Kjo perime është konsideruar si një anije të shkëlqyer të pastër, pastron enët nga kolesterolit të përdoret për të parandaluar sëmundje kardiovaskulare dhe arteriosklerozës. Kjo është një pronë e rrallë, artichoke rrit ndjenjat seksuale.
Ata që nuk duan të përjetojnë sindromi tërheqjes alkoolit, paraprakisht për pushime për të ngrënë më shumë fruta, kjo masë paraprake do t'ju shpëtojë nga sëmundja. Angjinarja është treguar për lodhje dhe diabetit. Në Angjinarja përmban një shumë të proteinave 2% carbs ajo përmban si insulinë, e cila është e rëndësishme për pacientët me diabet, pasi janë kripëra minerale, vitamina B dhe C.


Receta për trajtimin e mjeteve juridike popullore
Zierje e Angjinarja normalizes përmirësuar sistemin nervor, koeficienti i kolesterolit në gjak, heq urinës.
Për infuzion të lë, të marrë 10 gram të thata ose të freskëta gjethet e ujit bimore dhe kupa vendas të valë. Për efikasitet më të mirë në supë të shtoni 1/2 lugë çaji mjaltë dhe pije në formën e nxehtësisë në 2 doza të ndara.
Për veshkave dhe mëlçisë ndihmon infuzion i Angjinarja. Merrni 2 lugë Angjinarja lë thatë, prisni 10 minuta, tendosje dhe pije. Të aplikuar infuzionit për 20 minuta para ngrënies 1/2 filxhan tre herë në ditë.


Tretësirë ​​e Angjinarja
Merrni 50 gram gjethe të thata do t'i mbushim 70% alkool në një sasi prej 100 ml, insistojnë 15 minuta dhe profyltruem. Aplikoni 2 lugë mjete 1/2 kupë e ujit tre herë në ditë.
Për të përgatitur decoctions, tinktura përdorni gjethe Angjinarja dhe rrënjët e bimëve. Supë eliminuar urinës, përmirëson sistemin nervor qendror.
Kur helmimi alkaloide, mbajtjen urinar, edemë do artichoke lëng, jashtë ajo është përdorur për të reduktuar erën e djersës. Lëng artichoke përzier me mjaltë shëron mëllenjë në fëmijë të vegjël, stomatiti çara gjuhës.


Në Vietnam, duke përdorur pjesët ajrore të Angjinarja në qese çaj. Ky çaj është e shijshme dhe aromatike, ajo do të neutralizoj inflamacion të zorrëve dhe të stomakut.
Në Francë artichokes në trajtimin e veshkave dhe mëlçisë. Që nga ato përmbajnë inulin, artichoke përdorur në diabet.
Zierje e shporta artichoke nëse të përziera me vezë e verdhë veze të papërpunuara, ajo është marrë për psoriasis, ekzemë, urtikarie.
Në mjekësi përdorni Angjinarja ekstrakt. Ai u emërua në atherosclerosis, trashje, sëmundje të veshkave, helmim kronik, hepatiti, sëmundje fshikëz e tëmthit, traktin gastro-intestinale.


Contraindication
Artichoke nuk mund të japin gji, gratë shtatzëna, fëmijët nën moshën 12 vjeç. Vetëm artichoke është kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga dështimi i rëndë i mëlçisë dhe bllokimin e kanalet biliare.