Përdorimi i Kastrati në mjekësinë tradicionale


Përdorimi i Kastrati në mjekësinë popullore tradicionale është shumë efektive. Kurative është dy gjethet dhe bimët frutore. Materialet medicinale para ka dezinfektues dhe diuretik dhe është përdorur zakonisht për gurë në veshka, reumatizmi, përdhes, cystitis dhe pyelonephritis. Përveç kësaj, kjo bimë forcon aktivitetin e sulfanilamide dhe antibiotikë, kështu që përdorimi i saj është i rekomanduar për ethe dhe për të rritur oreksin pas lëndimeve dhe sëmundjeve të rënda. Boronicë gjithashtu ndihmon tretjen, rrit sekretimin e stomakut dhe lëngjeve pankreatik, pështymë, kështu që e përdorin atë për të trajtuar me sukses inflamacion të pankreasit dhe gastrit me aciditet të ulët. Dhe kjo bimë është përdorur si ndihmes ne trajtimin e hipertensionit.


Uji boronicë mund të përdoret për mbinxehje në diell, Çad, dhimbje në nyje, për pije me anginë. Jam lingonberry (2-3 lugë) inkurajuar nënat për të ngrënë që ndihmojnë në parandalimin Inflamacioni i gjirit dhe sëmundje të tjera nxitëse pas lindjes. Jam lingonberry me mjaltë është një mjet efektiv për prostatitis.
Lëng boronicë gjetur përdorim në mjekësinë tradicionale si një mjet të jashtëm për kruarje dhe të lënë.

Kundërindikimet.
Përdorimi i Kastrati është i kundërindikuar në ulcerat gastrike dhe duodenale dhe gastrit me aciditet të lartë.


Recipes e mjekësisë duke përdorur tradicionale Kastrati.
Ujë Brusnychnaya.
Uji boronicë është marrë nga steeping manaferrat Kastrati. Në mjekësinë popullore, ajo është përdorur si laksativ i butë.
Lëng boronicë.
Në lëng boronicë është shtuar në mjaltë ose shurup sheqeri. Ai e pranoi 1 lugë gjelle 6-8 herë në ditë. Rekomandohet për ndarjen kollë gëlbazë.
Gjithashtu, një gjysmë gotë me lëng boronicë mund të shtoni 1 tbsp mjaltë dhe pini tri herë në ditë si një tonik, ilaç tonik për fruthit, ftohjet, diabeti, gastrit me aciditet të ulët, reumatizmi, origjinës këmbimit artrit, përdhes. Lëng boronicë ka një efekt të fortë diuretik, kështu që është e rekomanduar në mjekësinë popullore për sëmundjet e veshkave, fshikëzës, fshikëz e tëmthit dhe mëlçisë. Dobishme ai dhe hipertensionit, diatez, helmimeve, si dhe për trajtimin e kancerit të stomakut simptomatik dhe lëkurës.


Lëng boronicë.
1 filxhan i larë manaferrat Kastrati pour 2 gota ujë të ftohtë dhe të sjellë një çiban. Pastaj ju shtoni 5-6 lugë sheqer dhe zierje 15 minuta në ngrohje të ulët, tendosje. Merrni 1-15 gota. Mjekësi rekomanduar popullore për ftohjet.
Çaj boronicë.
Për 5-6 servings e çajit për të marrë 2-3 tbsp Gjethet e thata boronicë, pour 1 litër ujë të vluar, shtoni sheqer në shije. Ajo është përdorur si një ilaç vitaminë.

Infuzion të lë Kastrati.
1. 1 lugë lë boronicë derdh një gotë e gjysmë ujë të valë, të përfundojë dhe të insistojnë për 1 orë, ikjen. Merrni një gjysmë gotë 3-4 herë në ditë për trajtimin e përdhes, reumatizma zgjatur kyçeve.

2. Në sëmundjet e veshkave dhe të fshikëzës mjekësinë popullore rekomandoj recetë e mëposhtme: të marrë 20 gram gjethe Kastrati dhe derdh një gotë me ujë të vluar për 1 orë. Merrni 1 tbsp 3-4 herë në ditë para ushqimit.

Infuzion të lë boronicë vodka.
Merrni 100 gram gjethe Kastrati, derdh 25 litra ujë të vluar, të lënë për 2 orë, tendosje supë që rezulton dhe shtoni 250 ml vodka. Pastaj vihet në zjarr për 15 minuta pa valë. Merrni 100 ml tri herë në ditë për gjysmë ore para ushqimit për gjashtë muaj. Ky ilaç popullore rekomanduar me gurë dhe rërë në veshkave, fshikëzës, reumatizmi. Kur artrit duhet të zbatohet për aq kohë sa urina do të beftë dhe lëvizjet bëhen më të çliruar dhe të lirë.


Infuzion të twigs dhe lë Kastrati.
1 tbsp medicinale para pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 30 minuta, kullimin. Merrni 2 lugë 4-5 herë në ditë për ftohjet dhe gripit.
Infuzion të lë thupër, lë Kastrati dhe stigmas misri.
Merrni sasi të barabartë të lë, Kastrati, mëndafshi misri dhe e lë thupër. 1 tbsp Mbledhja krijoj 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për gjysmë ore, thahet. Merrni një gjysmë gotë tri herë në ditë si një diuretik.

Infuzion i fshesë, boronicë, dëllinjë, horsetail dhe knotweed.

Merrni pjesë të barabarta të lë boronicë, horsetail bar, knotweed dhe fshesë krasylnoho, fruta dëllinjë. 1 tbsp gatuar krijoj përzierje 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për një orë, ikjen. Merrni 200 ml mëngjes dhe në mbrëmje. Ky infuzion është e rekomanduar në nephrolithiasis mjekësi popullore.

Zierje e lë Kastrati.
1. Një grusht Kastrati lë derdh 3 gota ujë, vlim për 10 minuta. Merrni 1 filxhan tri herë në ditë me cholelithiasis dhe nephrolithiasis, diabeti.

2. Merrni 10 gram gjethe Kastrati 1 filxhan ujë, vlim për 10 minuta, të marrë 1 filxhan dy herë në ditë për përdhes, gurët në veshka, reumatizmi, cystitis dhe pyelonephritis.
3. Për të marrë 20 gram gjethe Kastrati, brewed 200 ml ujë të vluar, vlim për 5 minuta, që të insistojnë, filter. Merrni një gjysmë gotë tri herë në ditë me leuçemi.

Kastrati supë dhe Hypericum.
Merrni një përzierje e manave dhe lë Kastrati, barishte Hypericum perforatum - 2 tbsp, pour 3 gota ujë të valë dhe vlim për 10 minuta në ngrohje të ulët, cool, tendosje. Pini gllënjka nga 16:00 deri në kohën e gjumit për të hequr qafe të bedwetting.


Të boronica supë, Kastrati, halehy, lë thupër dhe buckthorn.
Merrni 20 gram gjethe Kastrati, gjethe boronicë, halehy bar dhe 10 g leh buckthorn dhe lë thupër. Leh copëtuar e buckthorn vlim 20 minuta të mbetura të mbledhjes derdh 300 ml ujë të valë dhe vlim për 3 minuta, shtoni supë buckthorn, thahet. Merrni 1/3 filxhan 2-3 herë në ditë para ushqimit. Rekomandohet për përdorim në diabet.