Metodat pengues Aplikimi kontraceptive


Kontracepcioni ose për të parandaluar shtatzëninë njerëzit e interesuar një kohë të gjatë dhe në gjysmën e dytë të këtij ekzistuar ndonjëherë vetëm një metodë është një metodë pengesë që nuk shkakton komplikime, të gjitha metodat tradicionale të komplikimeve kontraceptive.
Përdorimi i metodave kontraceptive pengesë përfshijnë, meshkuj dhe femra do të thotë pengesë medikamente dhe ilaçe nuk do të thotë pengesë, kur përdoren prezervativë dhe kapele mitrës.
Përdorimi i metodave kontraceptive janë pengesë për të penguar depërtimin e spermës në mukusit cervikal, kjo metodë ka një funksion pozitiv dhe kjo është se ajo është aplikuar topically dhe mund të shkaktojë ndryshime sistematike. Kjo shkakton disa efekte anësore dhe në këtë mënyrë nuk ka mbrojtje nga sëmundjet, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, kjo metodë nuk kërkon ndërhyrjen e personelit mjekësor të kualifikuar.


Treguesit kryesore për metodat përdorimi pengesë kontraceptive është se ajo mund të aplikohet pas abortit myyazytsilnoho.
Përveç kësaj, kjo kërkesë i metodave pengesë kontraceptive mund të përdoret në ciklin e marrjes e parë kontraceptivëve, sidomos me gojë, dhe kjo ndodh gjatë laktacionit, pasi ata nuk ndikojnë në cilësinë e qumështit në të ushqyerit e foshnjës.

Ka mangësi metoda pengesë kontraceptive, për shkak të faktit që mbajnë një shfaqje të vogël në krahasim me mjetet intrauterine, dhe në shumë janë alergjik në lloje të caktuara të gome latex apo poliuretani, dhe Problemi është se këto kontraceptive janë përdorur para marrëdhënia seksuale.

Metodat pengues kontraceptive të përdorur pas një gruaje të konsultoheni me mjekun tuaj se si për të kryer instalimin e një diafragmë apo kapak se nuk ai kërceu gjatë raportit seksual. Diafragma vaginale Avantazhi është aplikacione të prostatës dhe reusable dhe të padëmshme dhe mbrojtje nga infeksionet që mund të transmetohen gjatë marrëdhënieve seksuale.
Kundërindikimet të mëdha për përdorimin e diafragmë është lënia jashtë e vaginës dhe mitrës jonormale gjenitale zhvillimin, vaginitis dhe endocervicitis.

Atje kontraceptiv sfungjer, e cila është një objekt i bërë prej gome elastike poroz, rrafshuar, i cili është i instaluar në mitrës.

Pastaj vonuar lak najloni, me sfungjer përmban sasi të nonoxynol të vogël, dhe ajo kryen pengesë mbi qafën e mitrës nga marrja e spermës e saj, sfungjer mund të administrohet një ditë para raportit seksual.
Prezervativët këtë pengesë Metodat e kontracepsionit për meshkuj bërë prej gome elastike, ata vijnë në madhësi të ndryshme, ngjyra dhe elasticitet, se si të përdorin atë të njohur për të gjithë. Duke kontraceptive kimike përfshijnë substanca që janë prodhuar në formën penyaschyhsya qirinj dhe tableta fshehur qirinj, aerosols shkumë, xhel, krem, dhe mekanizmin e veprimit të këtyre barnave është mbyllur në inactivation e spermës dhe parandalimin e depërtimit të saj në mitër.

Këto kimikate ose spermotsydы mund të përdoret me kapele, diafragmave dhe prezervativëve për marrëdhënie seksuale, me të mjaftueshme përdorimit spermotsyda vetme. Spermotsyda pozitive Efekti është për të mbrojtur gratë nga një numër i sëmundjeve infektive që mund të transmetohet seksualisht.

Biologji, metodë kalendar është i bazuar në llogaritjen frekuencën e maturimit qelizore dhe lirimin e tij në mitër me tubat fallopiane, menjëherë mund të vërehet se kjo është më e besueshme dhe nuk mund të parashikojë kur endometrium pjekur, rreshtim mitrës është, dhe çfarë kohë zaplidnytsya vezë.

Në këtë drejtim, nuk do të marrë rreziqe në qoftë se ju nuk doni të krijoj, metoda më e përafërt e llogaritjes dhe për këtë arsye nuk e besueshme. Ka metoda të temperaturës, kjo është matja e përditshme e corpus luteum temperatura.
Gëzojnë gjithashtu metodën e qafës së mitrës dhe kjo është e bazuar në natyrën e ndryshimeve cervikal mukusit gjatë ciklit menstrual. Metoda e pakëndshme dhe jo shumë efektive të kontracepcionit.

Metoda e Symptotermalnыy përfshin elementet e temperaturës, metodat e qafës së mitrës dhe kalendarike dhe kështu të marrin parasysh simptoma të tilla si dhimbje barku në gratë dhe në këtë kohë ka diktim të pakta gjatë ovulacionit.

Ajo tashmë është përdorur gjerësisht kontraceptivë intrauterine, spirale intrauterine është përmirësuar nëpërmjet krijimit të polietileni fleksibile dhe elastike të padëmshme.
Mekanizmi i pajisjes intrauterine është dëmtimi mekanik rreshtim endometrial është muri i mitrës dhe nëse ajo është e prishur, ajo nuk mund të përgatiten për marrjen vezë dhe kështu që peels off kur cikli menstrual fillon dhe fekondimi ndodh.
Kjo është metoda më e besueshme kontraceptive, edhe pse disa mund të zhvillojnë endometrium parregullt mitrës në sëmundje, por ajo vjen me një gjetje të gjatë spirale në mitër. E pra tregoi vetë spirale hormonale intrauterine, spirale, këto mund të japë një efekt të drejtpërdrejtë në mukozën e mitrës, tubave fallopiane, dhe natyrisht në endometrium.


Përparësia e kësaj metode është që të zvogëlojë frekuencën e sëmundjeve inflamatore të mitrës dhe reduktimin hyperpolymenorrhoea.
Ju nuk mund të marrë drogë hormonale kontraceptive, së bashku me ilaçe të tilla si citostatikëve, hypolepydemycheskye dhe agjentët e anti-diabetik dhe të tjerët.
Sterilizimi mund të kryhet për arsye mjekësore, është një sëmundje e sistemit musculoskeletal, traktit urinar dhe gjakut të gjakut, si të sistemit të tretjes, sistemit të qarkullimit të gjakut, sistemin nervor dhe të organeve kuptim, sëmundjet mendore, sistemin endokrin, të frymëmarrjes dhe sistemet kardiovaskulare .