Përdorimi i shegës në mjekësinë popullore


Mollë Parajsa quajtur kështu në granata vjetra. Ky frut të vërtetë është formuar si një mollë. Ripening bien shegë dhe i ka të gjitha pronat e saj të dobishme deri në verën. Shegë rriten në pemë, degët janë të mbuluara me ferra, lë - i zgjatur, me një të gjelbër të theksuar. Lule në granatë shumë të mëdha, purple. Fruta - kokrra të kuqe, në krye me një lëkurë të trashë, brenda të cilat janë fara. Farërat jo vetëm ushqimor, por e shijshme. Numri i tyre varet nga madhësia e granatë, të vogël e frutave, të ulët dhe fara brenda, por shumica e tyre mund të jetë 400-700 copë. Color shegë Fara - të kuqe të ndritshme, shije - një përzierje e shije të dallueshme ëmbël dhe i lagësht. Shega Atdheu është konsideruar Azi dhe Afrikë. Edhe pse ai kultivuar në Kaukaz dhe në Krime. Shega është konsideruar si një fabrikë të veçantë, siç përveç shije, ajo është përdorur shpesh për të trajtuar dhe për të parandaluar shumë sëmundje. Për më tepër, përdorimi i shega në mjekësinë popullore do të thotë nga përdorimi i të gjitha pjesët e fetusit.


Përdorimi i shegës në mjekësinë popullore
Frytet janë shegë shumë lëng. Në lëng, i cili është i ndarë nga fara përmbajnë acid citrik, acid malic dhe shumë schavelevыe e sheqerit në të pranishme dhe acideve paqëndrueshme dhe organike. I elementeve gjurmë në një numër të madh të granatë izoluar kalium, natrium, kalcium, magnez dhe mangan. Garnet është përdorur gjerësisht në gatim, thjesht hani shtrydh lëng nga ajo, kuzhinier komposto dhe dehja, jam dhe verë. Dhe ngjyrat marrë ngjyrë natyrale të cilat njolla ind.


Frytet e shegë të lejojë që të pengojnë rritjen e baktereve në trup, si në mjekësi, ajo është përdorur për të trajtuar ftohjet, infeksionet respiratore akute dhe gripit. Lule e shegë janë astringent dhe efekt anti-inflamator, por lëkura dhe rrënjët e bimëve përmbajnë taninet që kontribuojnë në shkopinj shkatërrimit të bëjë me dizenteri.
Me lëng shegë, të bëra nga fruta, mjekësisë tradicionale rekomandon për të ulur temperaturën e lartë e trupit, të rrisë nivelin e hemoglobinës, lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion në joints, të pastër lëkurën e fytyrës dhe të trupit pustular skuqje. Ndër të tjera kuqe ka anti-sklerotike, plagë shëruese, choleretic dhe diuretik.


Lëng shegë pastron enët e gjakut nga pllakë. Aplikimi hipertensionit tij, mund presionin e ulët të gjakut lehtësisht. Siç u përmend më lart, shega ndihmon për të luftuar infeksionin, duke rritur imunitetin. Në mjekësinë popullore, shega është përdorur në dhimbje koke të forta. Lëng shegë, i holluar me ujë të ngrohtë zier, pije fyt me grykët dhe faringjit, një pije të ngrohtë që kur kollitet. Lëng shegë përmirëson traktit digjestiv, është dhënë shpesh për njerëzit që kanë oreks të dobët. Kur gurët në veshka dhe fshikëz fshikëz e tëmthit është e rekomanduar ditore për të ngrënë një fruta, shegë ndihmon rëndë gurë. Përdorni lëng shegë dhe praktikën gjinekologjike, në shkelje të ciklit menstrual dhe gjakderdhje të rënda mujore. Muret e bardhë shegë thata dhe brewed çaj me ta, e cila ndihmon me pagjumësi dhe lodhje nervor.


- Me rritjen e pigmentim lëkurës në mjekësinë popullore përdoret lëng shegë. Ata fshij mëngjes tuaj fytyrë dhe në mbrëmje, pasi ka pastruar atë.
- Në anemi, gripi, infeksion akut të frymëmarrjes dhe imunitetit në të pijshëm ulët lëng shegë 2 herë në ditë, në një sasi prej 100 ml, e cila të shtoni 1 lugë mjaltë.
- Nëse bajame, faringjit dhe stomatit janë një gjysmë gotë me lëng të freskët shtrydhur dhe ngriti gotë e tij me ujë të ngrohtë zier. Kjo do të thotë pije në fyt dhe gojën.


- Kur gurëve të tëmthit dhe të veshkave, 2 tbsp Lëng merret 4-5 herë në ditë për 20-30 minuta para ngrënies.
- Kur diarre është përdorur në mjekësinë popullore, shegë lëkurë dhe ndarje që kërkohet më parë thatë. 1 tbsp Thatë papërpunuara derdh një gotë me ujë të valë dhe të vënë në një banjë me avull për 10 minuta, pastaj hiqni nga të nxehtit dhe të lejojë të freskët. Supë tensionuar marrë 1-2 tbsp 2-3 herë në ditë.

- Rrënjët dhe leh e shegë është konsideruar gjerësisht mjete të shkëlqyera antihelminthic. 1 tbsp leh copëtuar derdh 200 ml ujë të valë dhe kuzhinier për një orë në ngrohje të ulët. Pas lodhje mjet që rezulton duhet të marrë 1-2 lugë 2-3 herë në ditë.

- Burns, vend lezionet lyhet me lëng të freskët shegë. Procedura përsëritet disa herë në ditë.

Duhet të theksohet se përdorimi i lëng shegë për trajtim ka për qëllim bëhet vetëm nga fruta të freskëta. Fruta të ngrira nuk posedojnë këto cilësi. Dhe në rast se ju nuk mund të trajtojë sëmundjet e blerjes lëng dyqan.
Kjo nuk mund të trajtohet me ndihmën e një garant? Para së gjithash, njerëzit me mbindjeshmëri ndaj këtij fruti, me aciditet të lëng stomakut vuajtjes nga kapsllëk kronik dhe hemorroide.


Leh dhe rrënjët e kuqe - helmuese! Prandaj, ata duhet të përdoren me kujdes!