Pjepër aplikimit në mjekësi tradicionale


Pjepër aromatik si të rriturit dhe fëmijët, por shumë prej tyre janë në dijeni të përdorimit në pjepër mjekësi popullore. Së pari, ai ka një efekt të shkëlqyer tonik. Ajo gjithashtu ndihmon për të hequr urinë dhe biliare nga trupi. Pjepër ka tonik, anti-inflamator pronave dhe pastrimi, i jep një efekt të butë laksativ. Nëse pjepër aplikuar jashtë, është mirë të ndihmojë të pastruar poret e lëkurës, dhe nëse brenda, sistemi urinar dhe traktit gastrointestinal. Për shkak të përmbajtjes së lartë të hekurit dhe acidit folik, ky fryt përmirëson gjakut. Gjithashtu, pjepër ndihmon rritjen lëvizshmëri zorrëve, të normalizuar metabolizmin dhe për të sjellë kolesterolit nga trupi.


Një pjepër mund të përdoret për të trajtuar njerëzit që vuajnë nga çrregullime depresive melankolik dhe të tjera. Kjo është për shkak të faktit se mishi i pjepër është në gjendje për të qetësuar sistemin nervor. Gjithashtu pjepër ndihmon në trajtimin e përdhes, reumatizma dhe gurët në veshka, ndërsa. Rritja e presionit në përdorimin e pjepër normal.

Mjekësisë tradicionale rekomandon pjepër për anemi dhe lodhje. Mishi mund të ndihmojë të përballen me anemi, arteriosklerozës dhe sëmundjeve të ndryshme kardiovaskulare. Nëse një person ka pësuar sëmundje të mëlçisë ose vuajnë kapsllëk të rregullt, hani një pjepër ai kishte kërkuar. Avicena madhe trajtimin e pacientëve të tyre pjepër fara dhe crusts nga përdhes dhe të ftohtë.


Të përdorë gjithashtu edhe një zierje e rrënjët e pjepër - ajo është përdorur për të pastruar zorrë. Pjepër më të përdorur, duke i dhënë lëngjeve shtesë nga trupi, dhe kjo nga ana e ndihmon të shpëtoj e celulitit dhe nuk grumbullohen yndyrë në trup. Në pjepër përmban një shumë të silicë, përmbajtja normale e këtij elementi gjurmë në trup ndihmon lëkurës që të jetë në gjendje të mirë, lufton rrudhat dhe puçrra fytyre. Një substancë "Inositol", të përfshira në pjepër, e bën flokët me shkëlqim dhe të trasha.
Studime të shumta të shkencëtarëve të Koresë së Jugut ka ndihmuar identifikimin e një pjepër substancë "lycopene", e cila nuk lejon trupit për të zhvilluar kancerin, por edhe ngadalëson plakjen. Mjekësisë tradicionale të Lindjes së lashtë ia atribuon vajra që rrjedhin nga fara pjepër, shumë prona medicinale.


Recipes e mjekësisë duke përdorur tradicionale shalqi
Ilaç popullore për gurë në veshka.
Në këtë sëmundje përdorni fara kungull. Për përgatitjen e mjeteve juridike kombëtare marrë fara dhe bluaj ato në një mortajë. Fara përgatitur derdh një gotë. Vlim me ujë dhe vend i ftohtë, ngadalë pour atë në një gotë me fara, nxitje të vazhdueshme. Një përzierje e tendosje përmes napë dhe për të marrë një gjysmë gotë 2-3 herë në ditë para ushqimit.
Zierje e fara kungull me gonorre.

Fara pjepër edhe pres (që ju mund të në një mortajë, ju mund blender). Pastaj merr një lugë çaji me fara të përgatitura dhe derdh 300 ml ujë të valë. Nxehtësia përzierje në një banjë me ujë, ajo do të marrë 20 minuta Hiq nga të nxehtit dhe tendosje përmes napë. Lejo supë për 15-20 ditë kërkuara para darkë.
Aplikimi i pjepër lëng.
Ilaçe të shkëlqyera tradicionale për trajtimin e kollë dhe sëmundjeve kronike fyt është pjepër lëng të freskët. Ajo duhet të merret 2-3 herë në ditë për një gjysmë filxhan. Gjithashtu lëng pjepër është një mjet antihelminthic dhe përmirëson tretjen.

Mishi i pjepër për të luftuar vitiligo.
Për të eliminuar pigmentit të lëkurës (vitiligo) duhet të jetë tul i freskët pjepër lyej zonën e prekur.
Mjet i mjekësinë popullore kundër sëmundjeve të veshkave.
Një diuretik i shkëlqyer në sëmundje të ndryshme të veshkave është një zierje e fara pjepër. Për të bërë këtë mjete popullore marrë fara pjepër dhe bluaj në një blender ose llaç. Pastaj, 1 tbsp Fara e përgatitur të shtoni 250 ml ujë dhe vihet në zjarr për 10 minuta, atëherë hiqni nga të nxehtit dhe të ftohtë. Merrni napë dhe tendosje supë ftohur. Got një mjet për të mjekësisë tradicionale duhet të pini dy herë në ditë për 100 ml

Më shumë zierje e fara kungull mund të fshihen fytyrën e tij. Ajo i ndihmon për të përballuar me puçrra fytyre, Freckles dhe pika të moshës.
Maska e shalqi.
Shpëtoj Freckles gjithashtu ndihmojnë maskë nga pjepër, të cilat mund të jenë të përgatitur shumë thjesht. Ne kemi nevojë për mish pjeprat dhe pure atë, atëherë aplikoni në fytyrë dhe të lënë për 10-15 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Aplikimi lëng pjepër për shëndetin dhe bukurinë e flokëve.
Për të bërë flokët të trasha dhe me shkëlqim, përdorni pjepër lëng të freskët.

Së pari, lani flokët tuaj, atëherë një fije floku të pastër lagur, aplikoni lëng të freskët pjepër, mos harroni të vënë një makinë të kokës. Lënë për 15-20 minuta, pastaj pije flokët me ujë të ngrohtë.

Kundërindikimet dhe kufizimet në aplikacion.
Nuk është një pjepër dhe Kundërindikimet dhe efekte anësore nga përdorimi i tij.
Në gastrit akut dhe ulçerë stomakut nuk rekomandohet nedospevshuyu pjepër. Pjepër gjithashtu nuk mund të hani në një stomak bosh. Në përgjithësi, ajo është e mirë për të ngrënë 2-3 orë pas një vakt, pa përzierjen me produkte të tjera. Më mirë akoma, nuk përzihen pjepër me mjaltë, ujë të ftohtë ose skysshym qumështit.

Pjepër duhet të përdoret në moderim, përndryshe ajo mund të mërzitur stomak. Dispepsi mund të ndodhë vetëm kur të hahet pjepër dhe pijen e alkoolit.
Fara pjepër dëmtojnë shpretkë, por do të ndihmojë neutralizoj efektin e dëmshëm mjaltë.