Dardha e aplikimit në mjekësinë popullore


Verë dhe vjeshtë na jep një shumë të frutave, dhe një prej tyre - dardhë - lëng dhe të ulët kalori. Nutritionists rekomandojmë sa më shpesh të jetë e mundur për të festës dardhë dhe të sëmurët dhe të shëndetshme. Mjekësisë tradicionale ka përdorur gjatë dardha në luftën kundër Sëmundjet e ndryshme. Në këtë publikim, ne sugjerojmë që të marrin në konsideratë se çfarë ky fryt është aq e dobishme, dhe çfarë dardha aplikim në mjekësinë popullore.
Si pasur dardhë.
Dardhë është e pasur me fibra, acidet organike, sheqerna, enzimat, taninet, pektin dhe substancave azotike. Ëmbëlsia e dardha për shkak të përmbajtjes të ulët të acideve.


A fruktoza dardha se glukozës - është e dobishme në mosfunksionim i pankreasit. Sepse dardha në sasi të arsyeshme mund të jetë obeziteti dhe diabetit.

Në qese është një grup i madh, por një sasi e vogël e vitaminave - B1 B2 B6, C, P, carotene). Shumë varieteteve të dardha janë të pasura me micronutrients - jod, hekur dhe kalium.
Dardhë - një burim i vlefshëm i vitaminës B9 (acid folik), i cili luan një rol të rëndësishëm në gjak. Në përmbajtjen e kësaj vitamine dardha kalon kumbulla, mollë, dhe madje edhe currants zi.

Gjithashtu, dardhë, veçanërisht pyjeve përmban antibiotik Arbutin që vret mikrobet. Veprimi antimicrobial i fetusit ndikon në florën e zorrëve dhe mikrobet që shkaktojnë inflamacion fshikëz dhe veshkat.

Pronat medicinale dhe aplikimet dardha në mjekësi alternative.
Dardha priren kryesisht diuretik, astringent, dezinfektues, antipiretik dhe efektin antitussive. Këto prona nuk janë vetëm të freskëta, por edhe dardha të thata dhe lëng, pelte, decoctions e fruta të freskëta dhe të thata.
Për shkak të përmbajtjes së lartë të flavonoids, dardhë kontribuon në forcën e capillaries gjakut, ka efekt anti-inflamator dhe anti sklerotike.

Dardhë rekomanduar për lodhje, marramendje, palpitations zemrës, ajo është e dobishme për të rritur oreksin dhe shërimin e shpejtë.
Të përfshira në dardhë acide organike përmirësimin e tretjes dhe metabolizmit, dhe për të nxitur funksionimin normal të veshkave dhe të mëlçisë.
Dardhë të dobishme për zemër në të gjitha, dhe në kundërshtim me normën e zemrës edhe më shumë. Rastësisht, dardhë pahuchishe, kështu që është e dobishme, sidomos për zemrën.

Lengjet e mishit dhe komposto e dardha të thata përmbajnë tannins janë të dobishme në çrregullime të zorrëve, për shkak të efektit astringent. Këto pije janë të rekomanduara edhe në mjekësinë popullore për sëmundjet inflamatore të traktit urinar, sepse ato rrisin prodhimin e urinës dhe shërimin e fshikëzës.

Dardha të egra të vogla janë burim veçanërisht i pasur i vitaminës P, Arbutin dhe acid Chlorogenic. Supë nga dardha të egra që përdoren në mjekësinë popullore për cystitis dhe veshkave probleme.
Dardha në mjekësinë popullore përdoret për të trajtuar prostatitis. Disa ditë pas aplikimit komposto e dardha në këtë sëmundje ndodh efekt spektakolar shërimit.

Dardha pjekur gatuar dhe përdoret si fondet protyvokashlevoho në bronkit dhe si një mjet heq spazma në atmosfere te mbytur.
Në mjekësinë popullore Lindore, pronat medicinale kanë përdorur prej kohësh jo vetëm fruta dardha, por gjethet e pemës. Lë të rinjtë të kenë një theksuara anti-inflamator pronave që përmbajnë një agjent antifungal pse ata infuzion zierje dhe është përdorur për të trajtuar sëmundjet fungale dhe pezmatim i lëkurës, dhe pluhur e gjethet e thara përdoren në djersitje e tepruar. Farërat kanë pronat anthelminthic dardha.


Dardhë trajtim në mjekësinë popullore.
Trajtimi Dardhë mund të kryhet gjatë gjithë vitit. Në kohën zyyazykay rekomanduar dardha thata. Dardhë pas tharjes ruan pothuajse të gjitha substanca biologjikisht aktive. Megjithatë, dardhë thellë ngrirja nuk është i përshtatshëm.
Trajtimi i adenoma e prostatës.
Thata krijoj dardhë mbrëmje në një termos. Ditën tjetër, të marrë një filxhan tremujorin e katër herë në ditë. Kjo metodë trajtimi i adenomas dhe parandalimin e sëmundjeve.


Trajtimi Folk i anemi.
Pasdite rekomanduar ditore të marrë 2 fruta dardha. Para përdorimit, të pastër llambë duhet, pure tul dhe të shtoni 2 lugë mjaltë.
Trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë, gastrit, cholecystitis.
2 dardha, ngrënë në mëngjes, lehtësimin e urth dhe dhimbje, të eliminuar parehati në zorrë.
Dardha aplikimit për trajtimin e urolithiasis.
Çdo ditë, në një stomak bosh për të ngrënë dy dardhë e egër dhe pini komposto e dardha të egra, pa sheqer.
Dardha në trajtimin e bronkit akut.

Në 1 gotë me lëng dardhe holluar 1 des.l. shurup rosehip, të marrë një gjysmë gotë tri herë në ditë. Kur zagushi dhe kollë e dobishme për të përdorur zier dhe pjekur dardhë.
Trajtimi i urolithiasis.


Vlim për 10 minuta në 05 litra ujë 1 filxhan copëtuar dardha të thata. Insistojnë 4 orë. Merrni një gjysmë gotë katër herë në ditë para ushqimit. Zgjatur supë përdorimi dardhë, lëng ndihmon të shpëtoj nga gurët plotësisht.
Folk trajtimin e ftohjet.
Dardha thata vlim, zierje marrë në rastin e etja në temperaturë të lartë dhe kollë.

Dardha e aplikimit me dispepsi.
Gjysma një filxhan dardha thata 3 lugë gjumit bollgur hedh 2 gota ujë të valë dhe kuzhinier për 15-20 minuta. Mbush 1 orë, tendosje dhe pini një gjysmë gotë e supë katër herë në ditë para ushqimit.

Trajtimin e diabetit.
Ne rekomandojmë rregullisht të marrë lëng nga dardha të freskëta për 30 minuta para ngrënies për 50-70ml. Me mirë të portabilitetit të numrit lëng dardhe mund të rritet gradualisht në 1 filxhan.
Dardhë në trajtimin e reumatizmi.

2 tbsp Dardha gjethe të thata, pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 2 orë dhe tendosje. Merrni 1-2 shekuj. l. tri herë në ditë.
Trajtimi Folk i cystitis.
2-3 dardha lehtë sasi e vogël me sheqer, piqem në furrë dhe hani gjatë ditës.