Përdorimi i Siberian xhensen dhe eukalipt në mjekësi


Përdorimi i Siberian xhensen dhe eukalipt në mjekësi, të dy tradicionale dhe të njohura, shumë popullor, falë vetitë shëruese të këtyre bimëve dhe efekte të dobishme në trup. Përgatitjet Eleutherococcus bazë kanë një efekt stimulues, ata rregullojnë presionin e gjakut, të përmirësojë shëndetin, të rritur durimin dhe performancën e trupit. Vaj eukalipt ka një zbutës dhe shërimin. Bazuar në eukalipt kryer një shumë të drogës me analgjezik, anti-inflamator, antimicrobial dhe dezinfektues pronat.Eleutherococcus: pronat medicinale, që përdoren në mjekësi
Farmaceutike Eleutherococcus papërpunuara - është rizomat dhe rrënjët, gjethet janë përdorur ndonjëherë. Rrënjët e Eleutherococcus përmban sterole, glycosides, resins, flavonoids, polysaccharides dhe vajra yndyrore.
Në saponins dhe polysaccharides, xhensen siberian është e pasur me vitaminë C dhe vitamina B, si dhe shumë elemente gjurmë. Pronat e shërimit të bimëve janë të përcaktuara nga një grup i substancave të quajtur eleuterozydy. Ata rrënjët më të pasura Eleutherococcus, por në mjekësinë popullore dhe gjethet e bimëve të mbledhura gjatë lulëzuar.


Ekstrakte të lëngshme e Siberian xhensen dhe teas e saj kanë veti të mira kozmetike dhe përdoret si një tonik të thotë. Supa rhizomes dhe infuzion me lule dhe gjethe janë përdorur për rritjen e flokëve.

Tonik dhe veprim stimulues Eleutherococcus përgatitjet janë karakterizuar nga rritja e nivelit të hemoglobinës, forcën fizike, peshës trupore dhe kapacitetin e mushkërive.

Eleutherococcus ka veti të mira rigjeneruese për shkak të përdorimit të saj në mjekësi në periudhën postoperative ndihmon për të përshpejtuar shërimin e indeve dhe rivendosjen përbërjen proteinike të plazmës. Farmaci ekstrakt Eleutherococcus marrë për darkë në lidhje me 20 pika si antiradiation dhe mjet antitoksik.


Kur hypochondria Eleutherococcus pini dy herë në ditë para ushqimit për tridhjetë pika. Me sëmundjet kardiovaskulare Eleutherococcus rekomanduar për të marrë rreth tridhjetë pika para ngrënies në mëngjes tri herë në ditë. Kursi i trajtimit - dy javë. Në sëmundje reumatike të zemrës ky ekstrakt duhet të merret 2-3 herë në ditë para ushqimit për njëzet pika. Ajo stimulon zemrën. Kur ekstrakt lodhje mendore duhet të merret dy herë apo tri herë në ditë doobedennoe kohe njëzet pika.


Për gjendjen e përgjithshme në rastin e bedwetting nxjerrë Eleutherococcus miratojë në doobedennoe kohë 2-3 herë në ditë 15 pika.

Eleutherococcus përmirëson fuqinë, kështu që është e dobishme për të seksit të fortë. Kjo duhet të marrë njëzet pika të drogës nga farmaci Eleutherococcus 2-3 herë e një kohë doobedennoe ditë. Gratë në kushtet Postpartum asthenic janë të këshilluar që të marrë Siberian xhensen ekstrakt tri herë në ditë në gjysmën e parë të njëzet pika. Në rastet e manifestimeve të rënda të menopauzës duhet të pini tretësirë ​​e Eleutherococcus gjemba - 30 minuta para se kohën e drekës doobedennoe 25-40 pika. Kursi trajtimi duhet të jetë 25 deri në 30 ditë.


Eukalipt: ndikimi në trup dhe aplikime në mjekësi
Lë supë eukalipt përdorur për gastrit me aciditet të ulët dhe dhimbje në zorrë. Për të përgatitur lëngun e mishit, të marrë 10 gram. copëtuar lë të thata derdh një gotë me ujë dhe vlim për 15 minuta. Pastaj supë duhet të thahet dhe të ujit të zier për të sjellë volumin në origjinal. Merrni tri herë në ditë, duke filluar me 1 tbsp dhe shtimin e dozës nga çdo futje në një kupe çerek.

Kur kalbur dhe fytit bronkit, pezmatim i fytit, gripit, ftohjet, tracheitis, abscesi mushkërive, sëmundjet e frymëmarrjes - 1 tbsp derdh ujë të zier 250ml për dy orë, rroba përfundoi ngrohtë, pastaj filtruar. Infuzion pije në fyt dhe për të marrë tri herë në ditë për 1 lugë gjelle


Në pectoris dhe inflamacion i traktit respirator sipërme - dy lugë gjethet e thara pjekur në një litër ujë. Ajo duhet, ukutavshys frymë mbi avull, ndërsa ka ngrohje. Ju mund të valoj lë në një tenxhere rreth ngrohjes ulët dhe të marrë frymë mbi avull vjen nga hundëz.

Në ulcerat gjata nezahoyuvanyh dhe plagët, eukalipt phlegmon në mjekësinë popullore përdoret si një kompresë - 30 oz. lë thatë grimcuar, derdh një gotë me ujë të valë, vihet në zjarr dhe vlim për gjysmë ore, nxitje të vazhdueshme. Pas ftohjes tendosje.


Oil lubrifikuar mirë kanale hundë. Ju mund të shtoni në ujë të nxehtë disa pika të naftës eukalipt dhe të marrë frymë mbi avull.

Në rinitit kronike dy herë në ditë është e rekomanduar për të bërë në vijim: një pintë ujë pak të ngrohtë dhe të shtoni një kuti çaji luledielli ose tretësirë ​​e Calendula eukalipt. Zgjidhje lajë hundë - vendosur në 45 gradë, tërheq zgjidhje hundë dhe lirimin e tij nëpërmjet gojës tuaj. Kështu, pa kërkuar deri të humbasë të gjitha zgjidhje, atëherë vysyakatysya alternuar nëpërmjet çdo vrimë hunde.

Kjo zgjidhje është marrë tre herë në ditë për 1 lugë gjelle Sëmundjet akute respiratore dhe astma bronkiale. Lë supë eukalipt në mjekësi të pazakonta është përdorur edhe për mbytje - 20 oz. lë copëtuar pour 200 ml ujë, vlim për pesëmbëdhjetë minuta, pastaj të filtruar.

Në sëmundjet e traktit urogjenital dhe veshkat eukalipt tretësirë ​​marrë tre herë në ditë për 17-20 pika.

Kur tracheitis, bronkit, pleurit dhe bronkiektazise mund të marrin farmaci eukalipt tretësirë ​​3 herë në ditë, përhapjen 20-30 pika në një gotë e katërta e ujit.


Në obstetrikë dhe praktikën gjinekologjike për douching me përdorimin belyah zierje e lë eukalipt. Vaj eukalipt është përdorur për tamponin ulcerat dhe erozioni i qafës së mitrës, si dhe obeziteti.