Përdorimi i shalqi në mjekësi dhe cosmetology


Shalqi - më e madhe dhe të mahnitshme sheqer kokrra të kuqe me një aromë delikate. Dashuria e tij të dy fëmijët dhe të rriturit. Rrumbullakët ose ovale, nga temnozelenoho të bardhë, me mes të ndritshme brenda. Në varësi të ndryshme të mishit shalqi është me ngjyrë nga purpur të errët të verdhë. Përdorimi i shalqi në mjekësi dhe cosmetology praktikuar që nga kohët e lashta. Ajo është ngrënë të freskëta, të konservuara, të kripura, ruan gatuar dhe bllokime, në afërsi lëng. Shalqi domosdoshëm manifestuar në shumë sëmundje, përdorimi i saj në mjekësinë popullore përfundimisht dëshmon rëndësinë e manave.


Shalqi - një burim i vitaminave. Ajo përbëhet nga: fruktoza, glukoza, saharoze, acid folik, fibra, vitamina C, B1, B2, PP kalium, magnez, mangan, hekur.

Aplikoni shalqi në mjekësi për të përmirësuar muskujt e zemrës, ul presionin e gjakut dhe zvogëlon ënjtje, ajo është përdorur në atherosclerosis, gurët në veshka, mëlçisë dhe tëmthit, përdhes dhe reumatizma, si ushqim diete për trashje dhe hemoglobinë të ulët , koliti dhe sëmundje të prostatës, fryrje, cystitis, nefrit.


Përdorimi i shalqi në mjekësi
Aplikimi shalqi trashje
Njerëzit të cilët janë mbipeshë nevojë të paktën një ditë për të ngrënë 2 kg tul shalqi. E bëjnë të dëshirueshme për një orë para vaktit kryesor.

Megjithatë, nuk janë të ashtuquajturat dietë shalqi. Gjatë detyrës shalqi ditën e ushqimit proteina. Në shalqi hahet mëngjes, mish, vezë apo produktet e qumështit, në mbrëmje - shalqi.

Gjatë shalqi verës duhet të bëhet agjërimi ditë. Një ditë duhet të hani 5-6 kg tul shalqi. Çaj dhe pije kafe këto ditë nuk është i rekomanduar.


Përdorimi i shalqi me anemi
Rinds shalqi të thatë dhe të bluaj në një mulli mishit ose blender. 1 lugë pluhur rezulton ujë i zier dhe insistojnë brenda një ore. Pastaj filtër infuzion dhe për të marrë 1 gotë 2-3 herë në ditë.

Përdorimi i shalqi me plagë të qelbëzuar
Mishi i shalqi pure pure dhe shtoni në plagë të pashëruara, të mbuluar të lartë me një fashë ose garzë, suva fix. Fashë të ndryshojë disa herë në ditë, si tharje.

Gjithnjë e më shumë, gratë filluan të përdorin fruta dhe perime për të fytyrës kujdesit të lëkurës dhe të qafës. Shalqi për një kohë të gjatë konsiderohet si një nga objektet më të mira në cosmetology. Lëng dhe tul tonet e saj të mrekullueshme, forcon dries lëkurës, moisturizes, ushqen fytyrën dhe qafën. Ajo mund të përdoret si person i lëkurës me vaj, dhe kur thatë.


Përdorimi i shalqi në cosmetology
Hydrating maskë me shalqi
Për të maskë duhet prerë shalqi të madh, në dy gjysma. Me një mes të prerë me kujdes, e bëjnë këtë në mes të dy vrima për sytë dhe të bashkangjisë në fytyrë për 20-30 minuta. Pastaj shalqi hiqni dhe pije të përballet me ujë në temperaturën e dhomës. Në pasqyrë, ju thjesht nuk e di.

Maskë shalqi kundër lëkurës plakjes
Merrni mish shalqi, ju do të duhet 2 lugë pure, dhe përzierje me 1 lugë gjelle mjaltë. Aplikoni për të pastruar fytyrën dhe të lënë përzierje për 15-20 minuta, pastaj pije me ujë acidified.


Locion shalqi për lëkurë të thatë
Nevoja për locion 100 ml lëng shalqi, ujë mineral pa gaz dhe qumësht. Shitore përzierje në frigorifer, përdorni 2 herë në mëngjesin e ditës dhe në mbrëmje. Ky locion mund të përgatiten për dimër duke ngrirjen gjithë përbërësit në frigorifer dhe përdorimin sipas nevojës.

Scrub me fara shalqi
Që fara shalqi mund të jetë pastrim të përgatitur për fytyrën dhe trupin. Farërat mulliri dhe të thatë e tyre në një mulli kafeje. Pastaj para se të përdorim 2 lugë pluhur shtoni pak ujë të ngrohtë dhe trazim për të kashopodibnoho shtetit. Aplikoni në fytyrë massaging, fërkim të butë, të lënë për 10-15 minuta, pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë.


Por mos harroni se shalqi ka contraindications saj. Nuk është e rekomanduar për pacientët me diabet dhe njerëzit që vuajnë nga urolithiasis, gur të cilat arrijnë më shumë se 4 mm në madhësi.