Përdorimi i kopër në mjekësi


Mbi përdorimin e kopër në mjekësi njohur që nga kohërat e lashta. Ajo është përmendur në papyri lashtë egjiptian si një mjet për të ndaluar fermentimi, dhe për këtë arsye lehtëson tretjen.
Përshkrimi i centralit.
Kopra është një barishte vjetore me Taproot hollë, të ngritur, tonkoborozdchatыm, i thjeshtë apo degëzuar rrjedh, duke arritur një lartësi prej 40-120 cm. Gjethet Kopra janë alternative, pendor në formë për shumë segmente si fije. Fruta është një vysloplodnyk shyrokoellipticheskiy cili kur pjekur është i ndarë në dy pivplodyka. Lulet janë të vogla, të verdhë, të mbledhura në cadra komplekse.


Kopra ka një erë të veçantë të fortë. Lulëzuar në maj-korrik, dhe bimët fruta piqen në gusht dhe shtator.
Kultivuar kudo si KOPSHT bimë aromatizuese djegëse. Kopër të tokës dhe kushtet klimatike pakërkues.

Mbledhja dhe korrje materiale medicinale para.
Për përdorim në mjekësinë popullore nga bimët e mbledhura fruta. Që ata nuk piqen në të njëjtën kohë, mbledhja kryhet në disa faza. Së pari, preu ombrellë të madhe me fruta kafe, pastaj, si pjekurin e cadra të vogla, të shkatërruar tërë bimore, lidhet me snopyky, të thata nën një tendë. Pastaj në krye shirë dhe pastruar fruta në sitave dhe e pavërteta.

Materialet medicinale të para ka një lloj, erë shumë aromatik dhe me aromë, e ëmbël, pak djegie shije.

Kopër përbërjen.
Në të gjitha pjesët e kopër përmbajnë vaj esencial. Ka edhe proteina, sheqerna, fibra, carotene, flavonoids, kalium, magnez, kalcium, hekur dhe substancave të tjera. Gjithashtu përmban rreth 20% vaj yndyror. Në kopër shumë vitaminë C, carotene, vitamina B1, B2 acidet nikotinikë dhe folik. Nuk janë flavonoids, karbohidratet dhe pektin. Jo privuar kopër dhe minerale - kalium, kalcium, fosfor, hekur, natrium, magnez dhe të tjerët.


Shërimi efektin e kopër dhe përdorimin e saj në mjekësinë tradicionale.
Në mjekësinë popullore, të përdorura fara, gjethe dhe rrjedh e kopër. Kjo fabrikë përmirëson traktin gastrointestinal, ka expectorant dhe pronat diuretik të dritës, ndihmon me pagjumësi dhe presionit të lartë të gjakut. Infuzion i kopër përmirëson ndarjen e qumështit tek gratë lactating.

Recipes e mjekësisë tradicionale
Infuzion i frutave e kopër.
Ky ilaç popullore treguar për ta përdorur si një expectorant dhe fondet vitrohinnoho. Infusion është përgatitur nga 1 lugë fruta kopër, para-grimcuar në një mulli kafeje, dhe pastaj derdh një gotë me ujë të valë. Pas përzierje infuzion për të paktën 45 minuta e filtrit. Infuzion të marrë gjatë ditës në 3-4 orë.

Kopër pluhur.
Në mjekësinë popullore pluhur fruta kopër me marrjen në majë të një thikë, larë poshtë me ujë të ngrohtë zier, 2-3 herë në ditë, për të përmirësuar ndarjen e qumështit gjatë laktacionit.
Dhe për të rritur sasinë e qumështit janë të rekomanduara njëpasnjëshëm fara kopër dhe sheqer - 1/2 lugë secili, tri herë në ditë. Doza të rreptë!
Infuzion i fara kopër.
Ky ilaç popullore bërë nga fara pluhur kopër në raportin e 1:20 mund të marrë 1/2 filxhan 3-4 herë në ditë me cystitis, pyelonephritis dhe urolithiasis si një diuretik, anti-inflamator dhe antyspastychnoyu fondeve.


Kopra ngathtësi e zorrëve.
1 tbsp fara grimcuar kopër derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për gjysmë ore. Ilaç popullore marrë një gjysmë gotë të ngrohtë për 15 minuta para ngrënies.
Trajtimi i gastrit me aciditet të lartë.
Mjekësinë popullore rekomandon për të marrë 1 lugë Lëng kopër ose qumësht me mjaltë tri herë në ditë pas ngrënies.
Kopër nga gazrat në stomak dhe zorrët.
2 tsp fara grimcuar kopër të krijoj 2 gota ujë të valë dhe mbush për 20 minuta. Mjet i mjekësinë popullore marrë një gjysmë gotë tri herë në ditë për gjysmë ore para një vakt.


Përdorimi i sëmundjeve të syrit kopër.
Fara kopër duhet të pluhur. 1/2 tbsp pluhur, pour 2/3 filxhan ujë dhe kuzhinier për 5 minuta. Ujitur sytë 2-3 herë në ditë.
Sytë e përlotur në mjekësinë popullore shërim duke aplikuar shtupë zhytur në supë të ngrohtë e fara kopër për 10 minuta. Është e rekomanduar që të paktën 10-15 seanca.
Trajtimi kopër kolit kronik.
1 tbsp fara grimcuar kopër të krijoj 2 gota ujë të valë dhe mbush për gjysmë ore. Ilaç gatuar popullore për të marrë një gjysmë gotë tri herë në ditë për gjysmë ore para një vakt. Njëjta metodë mund te perdoret ne trajtimin e dhimbje barku zorrëve dhe konstipacionit.


Kopër kundër pagjumësi dhe overstimulation nervor.
Këto çrregullime mund të trajtohen në mënyrën e përshkruar më sipër. Është gjithashtu e rekomanduar për të marrë 1 g pluhur ukropnoho fara tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.
Përdorimi i kopër me bedwetting.
1 tbsp ukropnoho grimcuar fara të krijoj 1 filxhan ujë të valë dhe mbush për 3 orë. Infuzion duhet të pini pas darke. Për trajtimin e fëmijëve doza duhet të jetë 3 herë më pak. Shërim vjen një javë.
Trajtimi i anemisë.

1 tbsp bari ose kopër fara derdh një gotë qumësht, pastaj vlim për 10 minuta. Mjet rezultuar pini 3 herë.

Kopër ndaj gjykatës.
Ushqimi infuzion kopër ose barëra të saj, gatuar në shkallën prej 1 lugë gjelle bimë medicinale për 15 gota ujë të vluar, nxit largimin e gjykatës. Ilaç popullore duhet të pini 3 herë.
Përdorimi i kopër lëkurës itchy.
Në lëkurë itchy dhe djegien nga dielli ndihmojë një vë llapë: 2 tbsp kopër copëtuar Hidh 2 gota e ujit dhe vlim për jo më shumë se 5 minuta. Në supë tensionuar për të njomet fashë ose garzë të mbuluar zonën e prekur, të lartë për të vënë mbyllur plastike dhe peshqir. Compress nevojë për të mbajtur për 20 minuta, pastaj pije e lëkurës.