Përdorimi i frutave ekzotike kivi


Në dekadat e fundit në raftet e supermarketeve dhe dyqaneve tona, një mori e frutave të ndryshme ekzotike. Ata tërheqin pikëpamjet tona formën e saj të pazakontë, ose ngjyra. Një fruta të tilla - kivi. Kivi ose "I tretë kinez" është e njohur jo vetëm në aspektin e shije: fruta ëmbël dhe i lagësht shije është e pasur në vitamina C, K, A, E, B1, B2 dhe B6, PP. Për shkak të kësaj ai shton forcën e trupit të njeriut, të energjisë, të rinjtë dhe shëndetin. Përdorimi i ekzotike njeriu kivi fruta me siguri sjell përfitime të mëdha.


Për shkak të përmbajtjes në shumën kivi madhe të acidit askorbik në njerëzit rrit rezistencën e trupit ndaj viruseve të ndryshme dhe infeksionet, rrit rezistencën ndaj stresit. Kivi shkak është vitaminë K, reduktohet rreziku i diabetit, përshpejton metabolizmin, patologji veshkave, normalizes punën e tyre. Kockave forcuar dhe indit lidhor, përshpejton dhe përmirëson metabolizmin.

Vitaminat A dhe E - një vitaminë e bukurisë dhe të rinjve. Mungesa e këtyre vitaminave në trup çon në humbjen e flokëve, lëkurë lëkurë, brishtësisë dhe thonjtë brishtë. Dhe kjo është rreziku që një grua nuk mund të merrni shtatzënë vetëm për shkak se trupi i tyre nuk i ka këto dy vitamina. Me vitaminë B6 ul nivelet e kolesterolit dhe shfaqjen e arteriosklerozës.


Përkundër faktit se kivi fruta ekzotike shije të ëmbël dhe i lagësht, numri i kalorive në të është minimal. Kjo kivi mund të përdoret për ndonjë dietë që synon zvogëlimin e peshës. Përveç kësaj, kivi përmban një sasi të madhe të fibra, aq të nevojshme për funksionimin normal të traktit gastrointestinal.

Në Kivi vitaminë C (acidi Askorbik) është dy herë përmbajtjen në portokalli, kështu që duhet vetëm një fruta fruta ekzotike në ditë për të plotësoj kërkesat e përditshme të vitaminës C.


Po aq e rëndësishme të trupit të njeriut dhe magnezium, e cila në sasi të mjaftueshme në Kivu. Magnezi, së bashku me vitaminë C ushqyer muskujve të zemrës, rregullon metabolizmin qelizor dhe efekt qetësues në sistemin nervor.

Veçanërisht e dobishme në kivi zyyazykay dhe pranverë, kur funksioni mbrojtës i trupit dobësuar dhe të reduktuar. Përdorni ajo duhet të jetë pas sëmundjes së rëndë efekte të mëdha negative.

Përdorur gjerësisht në kivi shtëpi dhe cosmetology. Në bazë të përgatitjes shumë maska. Recommended me maskë kivi për plakjes, plakjes dhe lëkurë të thatë. Kjo maskë jo vetëm moisturize mirë, por do të ushqyer fytyrën tuaj dhe qafën.


Maskë ushqyese me Kivi
Një zhvishem pjekur kivi dhe përzierje në një e katërta e një banane pjekur, shtoni 1 lugë mjaltë dhe 1 tbsp djathë. Përzierje masë tërësisht dhe të aplikoni duke përdorur shpatull në para-përgatitur dhe pastruar fytyrën dhe qafën. Lini maskë për 20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Pastrimit dhe hidratues maskë me kivi
Dy zhvishem fruta kivi, mishi duhet të jetë tërësisht pure me një lugë. Pesha Fruta vënë në fytyrën e pastruar apo ndonjë gjë jo duke shtuar për 20 minuta, pastaj pije me ujë të ftohtë.


Por si të gjithë fruta kivi ka një efekt anësor. Ky frut ekzotik mund të shkaktojë alergji, sepse, pavarësisht nga dobia e saj, më shumë se tre ditë për të ngrënë fruta nuk është i rekomanduar. Përveç kësaj, përdorimi i kivi kundërindikuar në njerëz me aciditet të lartë të stomakut, si pas marrjes së kivi mund të fillojë përkeqësimin e gastrit. Fëmijët deri në një vit të dhënë kivi nuk është e nevojshme, dhe fëmijët më të vjetër duhet të fillojë pritje me një gjysmë rrethi të vogël.