Drogës kupeny aplikimit në mjekësi tradicionale


Ju mund të takohen drogës kupenu nën emra të ndryshëm në të shumë emrave të njerëzve: sy ujku, ujku bari, sytë Daphne Crow, Kastrati pods, druri violet, zhuravelnyk, lakër treten shurdhër zambak, cocks dhe të tjerët. Kjo është një bimë që ka shumë prona medicinale dhe ky publikim do të konsiderohet si një përshkrim të përgjithshëm, vendndodhjen dhe rritja kupeny përdorimi i drogës në mjekësinë tradicionale.
Përshkrimi i centralit.
Bush drogës (Polygonatum officinale) ose vulën e Salomonit - një bimë barishtore shumëvjeçare e familjes Liliaceae. Bimët rrjedhin deri në 60 cm në lartësi, ka formën duhovydnuyu. Rhizome bardhë me mish; lë alternative, i zgjatur-ovale ose vezak me të gjelbër (të lartë) dhe kaltërosh-gjelbër (poshtë) ngjyra. Kupeny Lule axillary, tuba ose gyp-formë, varur nga 1 - 4 të bardhë ose të gjelbër-bardhë. Bimore dha fryt manaferrat kaltërosh-zi formë sferike. Periudha e lulëzuar Kupeny në maj-qershor.Rritja e afër.
Kupena zakonshme në Perëndimore dhe Siberia Lindore, pjesa evropiane e CIS. Më të rritet në mesin e shkurre, conifers, qumeshtit dhe pyjeve halore-qumeshtit.

Rritje kupeny drogës.
Bimët Futem shpesh ndarë rhizomes si farë shumëzimit mjaft e vështirë. Shpenzimet Kupena drejtpërdrejtë për 15 vjet, por për të ruajtur dendur e saj duhet të luftojë vemjet dhe kërmijtë. Bimore ka nevojë lotim të moderuar dhe të rritet më të mirë në humus të pasur, fekonduar me pleh organik, toka pak lagështi në zonat shaded dhe napivzatinenyh. Periudha më e favorshme për mbjelljen e bimëve - në fund të verës.


Përbërja kimike.
Bimore është glycosides pasur zemrës (konvalatoksyn, konvallaryn, konvallamaryn), rhizomes janë jargëzuese, niseshte, glukozë, fruktozë, Arabinose, alkaloide dhe acid Askorbik; në letër - vitaminë C, glycosides dhe vyteksyna kosmozynы.

Aplikimi kupeny drogës në mjekësinë tradicionale.
Në mënyrë që të përdorni medicinale barishte dhe rrënjët kupeny. Në maj dhe qershor të korrur barin dhe rhizomes në bimë fund të vjeshtës.
Në mjekësinë popullore, pronat medicinale kupeny përdorur për të trajtuar reumatizmi, dhimbje të mesit, hemorroide. Përdorin atë për ftohjet, edemë të ndryshme, diabeti, hernia, hidropizi. Kupena ka anti-inflamator, enveloping, hemostatic, gjakut pastrimi, expectorant, vjellje dhe efekt qetësues.


Nga rrënjët e barit dhe bimëve, të përgatitur infusions dhe decoctions dhe të përdoren të freskëta.
Po, tinktura dhe decoctions rizomat kupeny drogës, efektive për dhimbje koke, inflamacion traktit të sipërm respirator, bronkit, pneumoni, osteokondroza, përdhes, artritin dhe sëmundjeve të zemrës. Në doza të vogla zierje është përdorur për të trajtuar ulcers stomak dhe ulcerat duodenale.
Përdorin rhizomes supë dhe jashtë në formën e locione, fasha, larja me dhimbjet reumatike dhe podager, me gjakderdhje gërvishtjeve dhe të nxira.


Kur scabs dhe pimples në trup duke përdorur një tretësirë ​​të alkoolit të rrënjëve kupeny, dhe për të hequr Freckles dhe pika në fytyrë duke përdorur lëng të freskët nga rrënjët e saj (proroblyayuchy kjo procedurë, ju duhet të mbani mend mundësinë për të marrë një lëkurë të djegur!).
Medikament kupeny aplikim per trajtimin e semundjeve gjinekologjike akute dhe kronike.
Për të përgatitur infuzion e kupeny drogës duhet të krijoj 50 oz. rrënjë grimcuar nga 05 litra ujë. Pas kalimit 2-3 orë, filtër. Ky infuzion është përdorur për kremra dhe fasha me dhimbje të përbashkët ose bruises.


Për të përgatitur supë, derdh 05 litra ujë 50 gram. kupeny rrënjët medicinale dhe kuzhinier për rreth një orë. Profiltruyte ftohur supë. Në përdhes, bruises ose dhimbje të përbashkët për të përdorur kompresa ose banja.
Për të përgatitur një tretësirë ​​alkool bimët kanë nevojë për 100 gram. kupeny bari i freskët derdh 100 ml 70% alkool. Pas kalimit bar në errësirë ​​në 10 ditë, filtër. Rezultuar infuzion të marrë 10 pika tri herë në ditë me përdhes, diabet, osteokondroza, artrit, gjakderdhje mitrës. Gjithashtu, ajo është efektive për pafuqi, bronkit, Ulçera duodenale dhe hernia stomakut, sëmundjet e zemrës, hemorroide, radiculitis.


Kundërindikimet.
Mos harroni se Bush - bimëve helmuese! Kur përdoret së brendshmi kërkon kujdes të veçantë!