Drogës lastovnya aplikimit në mjekësi tradicionale


Drogës Vincetoxicum - Emri në drejtim të mjekësisë. (Vincetoxicum officinale, Antitoxicum officinale, Asclepias vincetoxicum L.) Ndërsa njerëzit janë atje shumë emra - rrënjë gjarpër (root), mjekër djallit (mjekër) dhe protyvoyadnaya zdrugoj bari. Edhe pse nuk është përdorur vetëm për qëllime mjekësore, gërshetim litar, filler pëlhurë për prodhimin e mobiljeve veshur me susta - të gjitha të bëra nga rrjedh e kësaj bime. Ri buron vincetoxicum me kriposje duhur mund edhe të sjellë në tryezë. Sipas legjendave të vjetra vincetoxicum mbjellë rreth mullinj të ujit për ujë i pakëndshëm. Ky publikim do të jepet një përshkrim të shkurtër lastovnya, vendin e rritjes, përbërjen kimike, përgatitjen e duhur dhe përdorimin e lastovnya medicinale në mjekësinë popullore.


Informacion të shkurtër.
Drogës Vincetoxicum. Mesatarisht helmuese shumëvjeçare e 40 cm deri në 120 cm në gjatësi, që i përkasin lastovnevыe familjes. Rhizome të shkurtër, me shumë rrënjë pa lidhje. Struktura e sistemit të impiantit të lumtur, të thjeshtë, të thjeshtë rrjedhin drejtë, pubescent në-linjë. Inflorescences vogla lule janë formuar në formën e një çadër. Forma lë - heshtak ose ovate-heshtak, pak të gjallë, përballë, mprehur në skajet. Petals në masë e dominuar nga të bardhë dhe të verdhë. Lëshon një erë faull. Në axils e lë janë bishta. Përmbajtja e lartë e farërave, secila prej të cilave është e mbuluar me qime të gjata. Fruta zhveshur lancing në formën e pod. Vincetoxicum fillon në lulëzim prej korrikut deri në gusht.


Rritja e afër.
Stepë dhe pjesën jugore të Rusisë, Siberi Perëndimore, Ukraina dhe Azinë Qendrore. Kryesisht rritet në pyjet pranë shkurre të ndryshme pranë lumenjve.

Përgatitjen e duhur.
Lastovnem përdorur për të trajtuar rrënjët, gjethet dhe madje edhe fara. Pas ripening, vjeshtë apo pranverë korrjes rhizomes. Gusht ose shtator koha e vitit për të mbledhur fara. Kur vincetoxicum fillon në lulëzim lë korrur. Jeta mesatare raft prej rreth një vit. E thatë e dëshirueshme në dhoma të errëta ose nën një tendë.


Vetitë kimike.
Acid Asklepynovaya, dhe vyntsetoksyn asklepyadyn. Kjo strukturë përfshin lastovnya këto substanca. Farërat janë të dobishme për zemrën. Duke përdorur rrënjë të shkaktojë vjellje.

Aplikimi lastovnya drogës në mjekësinë tradicionale.
Përdorimi i Lastovnya në mjekësinë popullore ka dhënë një mundësi të madhe. Farërat të japë efekt analgjezik. Vetëm të bëjë lastovnya e drogës diuretik dhe protyvolyhoradochnoho lloji. Siç kemi shkruar më sipër është përgjigje rvotnuyu dhe veprime të tilla si laksativ, diuretik, anti-toksike, bën të dalë djersë dhe një efekt pozitiv për shërim të shpejtë.


Përdorimi i barnave të përdorura në dehje lastovnya dhe malaria. Në shkelje të ciklit menstrual apo gjatë lodhje seksual. Në mënyrë të ngjashme medikamente lehtësimin e ënjtje dhe të sigurojë një ritëm të qëndrueshëm të zemrës suaj. Ajo ka një efekt diuretik është përdorur shpesh për njerëzit që vuajnë nga diabeti.

Rëndësishmja, vincetoxicum nuk ndikojnë zorrët dhe stomakun. Në të kundërtën, ajo zvogëlon dhimbjen e gurëve në veshka tërheqja, si dhe minimizuar dhimbjen e mëlçisë apo dhimbje barku i veshkave.


Me rrënjë ekstrakt dhe lastovnya bëjë me të bërë kompresë të nxehtë për trajtimin e plagëve ose plagë që promovon shërimin e shpejtë të plagëve apo vonesa. Prodhimi i rrënjë pluhur apo shkaqeve helmuese fletë vjellje apo efekt laksativ. Përdorni pas kafshon shënoni dhe nxjerrje e substancave toksike. Vetëm të përdorni pluhur nga rrënja për të hequr alkool nga trupi. Droga në dispozicion mbi counter. "Enhistol" - ka antivirale, immunomodulatory dhe pronat antivirale.


Përgatitja e barnave:
1. Për shtrëngim më të mirë dhe ulcerat e shërimit dhe plagët. Merrni një lugë çaji finely copëtuar rrënjë të thata. Zamulyty 05 litra. ujë të vluar, të lënë për 40 minuta. Filter dhe për të marrë rreth 3 ditë.
2. Merrni 10 gr. finely grimcuar gjethet e thara, oshparyuyemo ujë të vluar, të qëndrojë për rreth 15 minuta, filtër. Merrni gjysmë një lugë gjelle tri herë në ditë.
3. Tretësirë ​​e lë. Për të përmirësuar normën e zemrës. 15 gr. gjethe normale, pour 250 gram. vodka dhe të lënë për rreth dy ditë. Marrë 10-15 bie tre herë në ditë.


Aplikimi:
- Nëse alkoolizmi pluhur në masë rrënjë me 05 oz. për 5 ditë.
- Për vetitë mbrojtëse ose trupin fiksimin: për 01 gram. një mesatare prej 2-3 herë në ditë.
- Për ta thirrur vjella pluhur në masë me lastovnya 02 oz. në një hap.
- Pas një pickim tik-tak (entsefalitnoho) pesha lastovnya pluhur e 02 gram. marrë dy herë në ditë.


Masat paraprake.
Përkundër të gjitha vetitë shëruese të lastovnya medicinale me vlerë duke vënë në dukje dhe masat. Vincetoxicum shumë toksike. Dhe ju duhet të përmbahen në doza më lart! Shumë kafshe kur përdoret lastovnya është sëmundje të zemrës dhe sëmundje të veshkave. Ajo është e padëmshme për të dhive dhe kuajve, dhe pastaj vetëm pas periudhës së dimrit kur vincetoxicum hidhen acar.