Përdorimi i zambakëve të bardhë në mjekësinë popullore


Zambak të bardhë, në jetë, ka qenë prej kohësh një rol të rëndësishëm. Gjerësisht ekzistuese si "tejkalimin-bar" kjo ga bukur lule gjithmonë shtuar në pije magjike. Ka emër tjetër vulgare e kësaj bime: ngjyra uji, zambak të bardhë uji, adalen, tejkalimin, pulë të bardhë, Ujëderdhësi, ujë shok, kupolë e ujit, lapushnyk Balabolka të madhe dhe kjo nuk është e mundshme të gjithë. Zambak alba ishte i njohur edhe si një hajmali kundër magji e keqe. Mitet greke dëshmoi se nimfë bukur me ujë nga dashuria njëanshme të Herkulit kthyer dhimbjen në një zambakë të bukur të bardhë. Me biologët Karl Lineus, frymëzuar nga kjo legjendë, zambak alba mori një tjetër, emrin latin zambak candida (nimfë e bardhë). Në këtë raport, ne e konsiderojmë një përshkrim të përgjithshëm të zambakëve të bardhë të ujit, vendin e rritjes, përbërja kimike, metodat e përgatitjes dhe përdorimin e zambakëve të bardhë në mjekësinë popullore.


Përshkrimi i centralit.
Alba zambak shumë bimë në rritje në ujë me një zemër formë lë lundrues dhe gjeth të gjatë me lule të vetme të bardha, direkt ngjitur me rrënjët dhe i takon kuvshynkovыh familjes. Zambak Alba lulëzon në fund të qershorit - fillim të korrikut. Slabopahnuschye lule mbushur me petals bardhë, të vendosura në ujë në një filxhan të gjelbër me katër shkronja. Thelbi i lule është stamens Verdha shumë rrethues yll-formë pistil trashë. Frutat piqen pamje nënujore me topin dhe me ngjyrë në të gjelbër. Nga rruga, bukuria e zambakëve të bardhë, të shprehura në veprën e tij artisti francez Claude Monet, i cili në vitin 1899 i dedikuar për saj pikturën e tij "zambakë White".


Rritja e afër.
Vendndodhja zambakëve rritje shumë e gjerë. Ajo mund të shihet në Siberi jugore, Uralet, në pjesën evropiane të Rusisë (përjashtim - Arktik), Kaukaz, si dhe Bjellorusia dhe Ukraina. Lily Uji zgjedh liqene, gjiret, rritet në pellgje, gjiret, lumenjtë, dmth ku nuk ka asnjë aktuale ose ajo është shumë e dobët. Aktualisht, për shkak të përkeqësimit të kushteve të mjedisit zambak alba e rrezikuar hyrë në Librin e Kuq.

Përbërja kimike dhe metodat e përgatitjes.
Të gjitha pjesët e zambaku ushqyesve të bardhë pasura. Root, lule (petals), fara dhe gjethet e bimëve të pasura në taninet, niseshte, alkaloide (nimfalin, kardenomyd), flavonoids dhe oksalik (gjethet, petals). Kështu, boshllëqet e përdorur lule dhe gjethe (qershor-korrik), fara (gusht) dhe rrënjët (shtator-tetor).


Përdorimi i zambakëve të bardhë në mjekësinë popullore.
Aftësia e zambakëve të bardhë parashikojnë motin shumë të shenjave të njerëzve të thënë. Për shembull, në qoftë se zbulohet lule zambak herët në mëngjes (7-8 orë), ajo do të jetë e qartë deri në mbrëmje, dhe në qoftë se ajo del vetëm pas 9 pas drekës, ju mund të presin moti i keq. Rreth shi mbetur do të dëshmojnë mungesën e plotë të lule zambak uji mbi ujë.

Infuzion të lule zambakëve të bardhë e përdorur si analgjezik, antipiretik, qetësues, dhe laxatives.

Rrënjët e bimëve të pranishme në përbërjen e agjenteve antiseptik dhe kanë pronat ngrohjes.
Gjethet Seamless dhe rrënjët e zambakëve të bardhë të dobishme në sëmundjet e traktit gastrointestinal. A zierje nga rrenjet e bimëve dhe pure ka laktohonnye efekt dhe është përdorur në trajtimin e humbjes së flokëve.
Alkooli tretësirë ​​e zambakëve të bardhë lë ndihmë në sëmundjet e veshkave dhe fshikëzës.

Miell i tharë rrënjët e zambakëve të bardhë shtohet pasta.

Recipes e mjekësisë tradicionale

- Infuzion mjet anastezik e lule zambakëve të bardhë.
Lulet janë të zambakëve të bardhë (2-3 lugë) të krijoj, përfundoi në napë dhe të përdorin si një locion për vend të lënduar.

- Infuzion për trajtimin e lëkurës.
Fresh petals bardhë zambak (2 lugë) derdh 05 litra ujë të vluar, të vënë në merak për 15 minuta, të lënë për katër orë dhe tendosje.

- Infuzion antipiretik dhe qetësues të petals e zambakëve të bardhë.
Afërsisht 05 litra petals të freskëta të bardhë zambak krijoj 04 litra ujë të vluar për një orë, tendosje, të marrë sips të vogla.


- Infuzion Tonic e petals bardhë zambak.
Merrni 2 lugë petals bardhë zambak dhe lule të krijoj murriz kuqe 250 ml ujë të vluar, të lënë për një orë, tendosje dhe për të marrë një lugë gjelle 12 herë në ditë.

Kujdes
Para se të përdorni zambakëve të bardhë duhet të konsultoheni me një mjek për shkak të përmbajtjes në këtë fabrikë substancave toksike.