Përdorimi i bletëve Royal Jelly


Pelte mbretërore është kredituar me pronat medicinale e të gjitha sëmundjeve. Çfarë me të vërtetë në gjendje për të kuruar pelte mbretërore, nga të cilat ajo është, si dyqan e saj dhe të përdorni?
1. Çfarë është pelte mbretërore
Emri i tij i dytë - "pelte mbretërore." Në fakt, pelte mbretërore - një ushqim, i gatuar nga bletët rinj në bee mjaltë larvat vыlupyvsheysya. Qumështi përmban të gjitha substancat e nevojshme për bletëve ushqimore mitrës, drones dhe bletët punëtor. Pelte mbretërore është një produkt unik i bletarisë, korrur me dorë dhe vetëm disa javë në vit që ndikon vlerën e saj. Përdorimi i bletës mbretërore pelte ka një ndikim të dobishëm jo vetëm në organet individuale, por edhe në tërë trupin.Royal substancë pelte ngjan smetanoobraznoj kilogram-ëmbël shije, ngjyrë qumështi dhe erë të veçantë. Qumësht në formë të thatë është praktikisht identike me pronat e natyrshme. I tretshëm në ujë.

Si pjesë e qumështit:
- Ujë 70%;
- çështje e thatë dhe 40% (proteina - 50% karbohidratet - 40%, lipide - 5%, yndyrë - 5%);
- amino acide organike në 30%;
- minerale deri 3%;
- vitamina, më pak Me, D, A, E;
- komponentët ende studiuara - deri në 16%.


Proteinat e pelte mbretërore - analoge proteina e gjakut të njeriut. Përbërja e aminoacidet duke qëndruar pranë mishit dhe qumështit. Përbërja e elementeve gjurmë varet rezidencën e bletëve. Ajo zink, hekur, kalium, kalcium, mangan, magnez, krom - më shumë se njëqind artikujve. Karbohidratet e qumështit janë kryesisht glukozës dhe fruktoza. Qumështi është një produkt ushqyese dhe në këtë mënyrë të ndikojë në metabolizmin e shpejtë, dhe përbërja e më shumë se 400 substanca, i jep një veti parandaluese dhe kurative.

2. Treguesit pelte mbretërore

- të gjitha llojet e hipo - dhe avitaminosis;
- lloje të ndryshme të anemisë;
- sëmundje të gjakut;
- sëmundje të zemrës;
- sëmundjet respiratore (perfshire tuberkulozi);
Ent - sëmundjet;
- sëmundjet e kavitetit oral;
- sëmundjeve të syrit;
- sëmundjeve të traktit gastrointestinal, duke përfshirë ulcerat, hemorroide;
- neuroses, epilepsi;
- nevralgji të llojeve të ndryshme;
- artrit, radiculitis;
- çrregullime të zhvillimit në fëmijët;
- parregullsi në fushën e gjinekologjisë dhe sëmundjeve të qenësishme;

- tumoret e llojeve të ndryshme.
Lista mund të jetë i pafund, sepse pelte mbretërore është me të vërtetë një ilaç për shumë sëmundje.

3. Përdorimi i pelte mbretërore
Përdorimi i pelte mbretërore natyrore mund të jetë vetëm në formimin e saj, dmth direkt në parkut. Në kushte normale, ajo decomposes mjaft shpejt. Për të ruajtur cilësitë e tij të dobishme për gjashtë muaj, për ta hedhur produktin në frigorifer me një temperaturë prej 3-5 gradë. Ju mund të vazhdojë ruajtjen e qumështit dhe një vjet e gjysmë - e vënë atë në temperaturë prej -6 gradë, dhe -20 gradë në uyazyka. Doza ditore e pelte mbretërore për të rritur në rreth 100 mg, ndonjëherë mund të arrijë deri në 500 mg.


Metodat themelore të aplikimit:
- për parandalimin e shumë sëmundjeve, përdorin një kombinim të pelte mbretërore me mjaltë (1: 100) deri në 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies;
- Plagët dolhozazhyvayuschye (fshij me zgjidhje të alkoolit e pelte mbretërore, pastaj aplikoni një shtupë ngjyhet në mjaltë me qumësht;
- sëmundjet e gojës, të vënë 1 lugë në gojë qumësht në alkool, holluar pak me ujë dhe për të mbajtur gojën deri shpërbëhet;
- parandalimin e sëmundjeve virale - 1 lugë pelte mbretërore me mjaltë tri herë në ditë;

- në sëmundjet e syrit - 10 pika të qumështit të alkoolit holluar me ujë (1 lugë) dhe për të mbajtur gojën derisa të shkrihet;
- në sëmundjet e aparatit gjenital (mashkull) - 1 lugë Qumështi i mbajtur në gojë, derisa të shpërndahet;
- Astma - 1 lugë qumësht me mjaltë dhe propolis aplikuar 3 herë në ditë para ushqimit, kursin e rreth 1 muaj.

Kjo është vetëm një pjesë e vogël e gamë të tërë të aplikacioneve pelte mbretërore. Nuk është përdorimi i saj mjekësore, si droga prodhimit. Analiza e përdorimit të pelte mbretërore prapambetur në zhvillimin e fëmijëve tregoi se gjendja normale e sistemit nervor dhe muskulor, përmirëson gjumin dhe perceptimin e përgjithshëm të fëmijëve të botës. Në cosmetology pelte mbretërore është përdorur gjerësisht për të luftuar kundër plakjes lëkurës. Atletët tregojnë rezultate të përmirësuara në përdorim të vazhdueshëm të pelte mbretërore, e kombinuar me mjaltë, duke siguruar një tonik dhe efekt tonik në të gjithë trupin, duke e pasuruar atë me gjithë përbërjen e nevojshme kimike.


Por natyrisht, si në çdo ushqim apo edhe medikamente të saktë, pelte mbretërore janë gjithashtu contraindications për përdorim.
Ky kurs origjinalitet produktet e bletës, sëmundja Addison (një sëmundje e veshkave gjëndra), butësisht të aplikojnë hipertensionit dhe sëmundjeve akute infektive. Qumësht mbidozë mund të ndikojë në përkeqësimin e gjumit, goja e thatë, të rëndësishme apo të zvogëlojë dozën aplikuar, ose zbatimin e qumështit vidyazykatysya. Helmim Qumësht pamundur, por doza duhet të merren parasysh sa duhet në aplikimin.

Me sa duket, përdorimi i pelte mbretërore shumë mirë, por është më mirë të përdorni atë me mjaltë dhe Propolisi së bashku, dhe me metodat konvencionale të trajtimit të një sëmundje të veçantë.