Përdorimi i bajame mjekësisë popullore


Almond, në vend të kernelit, hahen të freskëta, të pjekur, podsolennыmy, të përdorura në përgatitjen e çokollatë, ëmbëlsira, pasta dhe ëmbëlsira. Në farmakologji, si dhe në industrinë ushqimore dhe parfum përdor vaj yndyror, e cila shtrydh të kernelit bajame. Në të gjitha më lart, së bashku bajame ka veti medicinale, si në publikimin e sotme, ne e konsiderojmë përdorimin e bajame në mjekësinë popullore.

Përshkrimi i centralit.
Bimët mjekësore - rritet bajame zakonshme ose si një pemë apo një shkurre, deri në 6 metra. Almond takon Rosaceae familjes.


Degët ngjyra gri-kafe, dhe fuçi - errët ngjyrë kafe. Shoots rinj janë ngjyrë kuqe-kafe.
Lë bajame kanë formën e një elipsi, zakonisht ata janë të ngushta, gjatë, heshtak, alternative. Fletë Edge si karafil. Lulëzuar bimët janë të mëdha, të vetmuar, të bardhë apo të lehta rozë.
Fruta është bajame arrë ovate, i zgjatur, i matur rreth 35 cm, me zakon gjatësore. Sipërfaqja e gjelbër arre ose ngjyrë kafe-gri me një finish kadifeje. Kyçin e këmbës prej rreth 3 cm, ka formën e frutave. Shell arre butë gri. Farërat bajame gjerësia arrin 1-2 cm në gjatësi - 2 cm, gjerësi - 1 cm, ka ovate, rrafshuar, formë e zgjatur. Nga njëra fara dorë rrumbullakosura, të tjera - theksoi.

Lulëzuar bajame ndodh para leafing nga shkurti në prill. Maturimi i frutave ndodh në qershor-korrik.

Bajame korrje.
Në homeopati përdorur vaj nga fara, leh, rrënjët kernelit bajame e bajame ëmbël dhe e hidhur, gomë. Sipas pronat e saj të dobishme të jep hidhur bajame e ëmbël, por korrjes dy lloje të kësaj bime. Mblidhni fara ndodh kur plas pericarp. Ato janë nxjerrë nga predha dhe të thata në diell.

Përbërja kimike.

Fara barishte të përmbajë deri në 60% vaji nevysyhayuchoyi, i përbërë nga gliceride të acidit oleik, glukoze, proteina dhe substancave të tjera. Farat e bajame e hidhur llojeve përmbajnë amygdalin glycoside, të cilat nën veprimin e enzimë эmulsyna ndarë në Benzaldehyde, glukozë dhe cyanide hidrogjenit.

Shërimi pronat e bajame.
Në bajame mjekësinë popullore si një bimë medicinale, e cila është e përdorimit të madhe. Ajo forcon vizion. Në astmë, kollë kronike, pleurit, hemoptysis përdorni një përzierje e bajame e hidhur dhe niseshte gruri. Bimët bollgur nga fara shëron kollën dhe hemoptysis. Bajame e hidhur janë përdorur në një vesnyankas ndryshme, bruises, spote djegien nga dielli, e kombinuar me verë - me koshereve dhe larë flokët me zbokth.

Rrëshqanorë plagë dhe ulcerat lyhet me mjaltë të përzier me mjaltë dhe likenet përzierje e bajame, uthull dhe verë.

Kur dhimbje koke, anemi, pagjumësi, kollë, mpirje ose konfiskimet e armëve dhe këmbët përdorur fara ëmbël bajame llojin e ëmbël.
Nëse ju merrni bajame me lëkurë të freskët, ajo pastruar stomakun dhe do të forcojë trupin.
Bajame pjekur merr në sëmundjet e zorrë, urinim të dhimbshme, dhe kur kombinohet me sheqer - për të rritur sasinë e spermës.

Përdorimi i vaj bajame.

Vaj bajame të përdorura në e tumorit të gjirit, bedsores, sprains, gjithashtu do të thotë zbutës dhe ushqyese për fërkim të lëkurës.
Vaj bajame është i dobishëm për dhimbje dhe zhurma në vesh.
Kombinuar me vaj bajame rrënjë violet pastron veshkat dhe fshikëz, dhe prodhon gurë fragmentimit.

Përdorimi i bajame në mjekësinë popullore.
- Verdhëz.
Përdoret për të trajtuar verdhëza bajame ëmbël. Në ditën e parë të marrë 5 kernelit arre, 2 herë në ditë para ushqimit. Çdo ditë numri i cores rrit nga 5 dhe holluar në 15 cores për pritjen 3 herë në ditë, dhe pastaj të përfundojë trajtimin.- Dehje.
Për të parandaluar dehje e nevojshme para se të marrë alkool hani arrë bajame e hidhur 5.


- Rritja e rrahje zemre.
Në trajtimin e normës së ngritur të zemrës duke marrë 6-7 pika vaj bajame 3 herë në ditë ose tre fruta pafarë.


- Kapsllëk.
Nëse vaj bajame kapsllëk jep një laksativ dhe normalizimin veprim. Aplikoni prej 1/2 deri në 2 lugë vaj me fara bajame. Në të njëjtën mënyrë të trajtuar bronkit kronik, gastrit dhe kolit.


- Pneumoni.
Në trajtimin e pneumonisë të marrë 1 lugë gjelle vaj 3 herë në ditë.


- Dhimbje në veshët.
Kur dhimbje në veshët në secilin vesh futur 2-3 pika vaj ngrohur e bajame, 2 herë në ditë.


- Dhimbje koke.
Kur dhimbje koke veshi futur 5-7 pika vaj.


- Zhurma në kokën time.
Kur zhurma në vesh fut 2 pika vaj dhe pambuku ngushtë.


- Trajtimi i Freckles.
Për të përgatitur supë grimcuar rrënjët e bajame e hidhur (1 lugë gjelle) derdh ujë të valë (1 filxhan) dhe ngrohjes në një banjë me ujë për 25 minuta. Zierje ftohur dhe filtruar është përdorur në vesnyankas jashtë.- Seanca trajtim.
Me dobësimin e dëgjimit për shkak të ftohjet, varrosur 7 pika vaj në vesh dhe leshi të ngushtë. Ditën tjetër, të kryer të njëjtën procedurë, por me veshin tjetër. Pas disa ditësh veshi të shpëlaj me ujë të ngrohtë.


Kundërindikimet.
Kini kujdes të mos për të ngrënë shumë fara bajame - kjo mund të çojë në vdekje, sepse fara përmbajnë acid prusik, e cila shkakton paralizë të frymëmarrjes. Nëse, megjithatë, ajo ishte helmim, me ardhjen e një mjeku duhet të pini një zgjidhje të permanganat kaliumi kuqe të ndritshme në 1 litër mënyrë të përsëritur dhe të shkaktojë të vjella.