Përdorimi i larsh në mjekësi të pazakonta


Larsh i takon familjes së pisha, ajo është një nga speciet më të zakonshme të conifers. Në kushte të mira larsh arrin një lartësi prej 40 m ose më shumë, me një diametër prej 1 m apo më shumë. Pemët që jetojnë - 300-400 vjeç, ka pemë të moshës 800 vjet. Hala larsh gjetur në vaj esencial, acid Askorbik, ngjitës; gjendet në pemë leh çamçakëz, flavonoids, taninet, catechins, acide organike, anthocyanins; larsh rrëshirë përmban Rosin dhe thelbësore vajra, kështu që nuk është për t'u habitur përdorimi i larsh në zyrtar mjekësi pazakonta. Ilaçet nga larsh janë qetësues, antimikrobik, mbrojtur, vëmendjen, deodorizing, pronat nervoz, anthelmintic dhe antiscorbutic.


Në mjekësi pazakonta sfungjer larsh është përdorur si laksativ dhe agjent hemostatik. Hala druri është përdorur për të bërë pije freskuese që të pirë për të shuar etjen dhe parandalimin e shumë sëmundjeve. Gjithashtu, hala mund të gatuaj sallatë shijshme se ka gjetur aplikim në të ushqyerit klinike. Ne duhet të kujtojmë se në fund të verës vitaminë C përmbajtjes zvogëlohet me shpejtësi, veçanërisht në hala rrezikuara. Njerzit autoktonë të Yakutia larsh ngrënë fruta zier në vend të bukës, i cili ishte përgatitur me shtresën e brendshme të leh. Kjo shtresë e bardhë lëng kambyalnыy gatuar dhe ngrënë, qumësht holluar kosi.


Me oleoresin larsh trungu nxjerrë nga shtrihej. Përbërja e rrëshirë, siç u përmend më lart, është thelbësore të naftës dhe rrëshirë (rrëshirë të ngurta), të cilat janë përdorur më pas për qëllime mjekësore.
Në mjekësi përdoret vaj esencial (terpentinë) si një shkëputur jashtëm dhe ilaç irrituese për reumatizmi, përdhes, nevralgji dhe sëmundje të tjera, si pjesë e ointments ose arna apo në formë të pastër. Mund të përdorim thithjen e terpentinë si një agjent antimikrobial në bronkit, gangrenë dhe rrufë mushkërive i traktit respirator sipërme.


Në infuzion jo-tradicionale mjekësi e leh pisha dhe fidaneve të aplikoni hala hernia infuzion - për të trajtuar hypermenoryeyi. Kur radiculitis dhe dhimbje të nervit shiatik ndihmë terpentinë fasha, hot shishe me ujë të nxehtë mbuluar. Kur dhimbje dhëmbi ndihmon compress terpentinë imponuar në faqe. Reumatizma dhe përdhes është e rekomanduar për të bërë banja me tretësirë ​​të degëve të freskëta.
Mjekësi alternative për ftohjet dhe kollë me kapsllëk rekomandon të përdorni infuzion e hala: 2 lugë hala pishe të freskëta derdh një gotë qumësht, të mbajë në ngrohje të ulët për 5-7 minuta, të lënë për një orë dhe tendosje. Merrni 2-3 tbsp. lugë infusions dy apo tri herë në ditë për 30 minuta para ngrënies.

Kur sëmundjes periodontale mund të bëj rrëshirë larsh.

Receta gatimi ilaçe mjekësi alternative larsh.
1. Për trajtimin e plagëve purulent dhe ulcerat, ekzemë, vlon, të çara në buzë, djegiet duhet të marrë të njëjtin numër të rrëshirë larsh, dyll të verdhë, të naftës, para-ndezur në zjarr, Propolisi dhe sallo nutryane, të gjitha të përziera. Përzierje rezultuar u zier në një banjë me ujë, pastaj llokoçis. Kur përzierje ka ftohur, ajo mund të aplikohet si një vaj ose patch. Zonat e prekura shpifjeve krem ​​dhe kravatë. Kur zakonshëm janë hequr, plaga duhet të larë jashtë. Për ta bërë këtë, të marrë 1 tbsp e pashuar, pour 2 litra ujë të ngrohtë, të lënë për 3-4 ditë.

2. Për trajtimin e dhimbje dhëmbi akut apo sëmundje çamçakëz, mjekësisë tradicionale rekomandon përdorimin rrëshirë larsh. Është e nevojshme për të krijuar një pilulë me dhëmb rrëshirë. Dhimbja vazhdon për 3-5 minuta.
3. Për trajtimin e hemorroide duhet zbutur rrëshirë dhe përdoret si një qiri.
4. Për të trajtuar kollë, bronkit, tuberkulozi rrëshirë larsh duhet të gatuaj në qumësht, tendosje dhe pini 3 herë në ditë.
5. hala larsh është përdorur edhe për të trajtuar ekzemë dhe në lodhje të përgjithshme, si hala përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës C. Për këtë ju duhet hala zaparyty dhe pije infuzion vitaminë.


6. Kur ju kollë, bloating, kapsllëk dhe shirit mund të përdorni një zierje e fidaneve të rinj. Ajo duhet të valoj dhe tendosje në qumësht.
7. Kur hernia dhe menstruacioneve të rënda janë këshilluar për të marrë një infuzion të nxehtë të degëve të freskëta.
8. Në përdhes, reumatizma dhe dhimbje të përbashkët mund të marrë një dush të degëve të reja për lehtësim efektive dhimbje.
9. Për trajtimin e pneumonisë, tuberkulozi, ulcerat stomak, 12 Ulçera duodenale dhe urth mund të përdoren rrëshirë larsh. Për ta bërë këtë, pjesë të rrëshirë (50 mg) të shkarkoni topa me sheqer, të marrë 5-6 rruaza 3 herë në ditë para ushqimit. Kohëzgjatja e trajtimit - 15 muaj. Deri në fund të javës së dytë doza mund të rritet në 5 g në ditë.

10. Kur Trichomonas coleitis në mjekësi të pazakonta hala përdorura larsh. Për trajtimin duhet të lëviz me dorezë përmes një mulli mishit larsh hala hala dhe dëllinjë, të marra në sasi të barabarta. Lëng rezulton tampon lagësht dhe futet brenda natës. Këto swabs duhen alternuar me tampona që smochenы qepë lëng dhe rrikë. Kursi i trajtimit me këtë metodë popullor është 10-12 ditë.