Përdorimi i rrepkë në mjekësinë tradicionale


Shumë njerëz gabimisht besojnë se rrepkë është përdorur vetëm për gatim. Dhe jo të gjithë janë të vetëdijshëm për pronat e saj të dobishme, e cila është përdorur për të trajtimin e shumë sëmundjeve. Gjithashtu Rrepkë përdoret në cosmetology, duke e bërë atë Whitening maskë për fytyrën (hekura rrepkë dhe përzierje me salcë kosi ose vajra bimore). Në këtë raport, ne e konsiderojmë një përshkrim të përgjithshëm të rrepkë, vendin e rritjes, përbërjen kimike, dhe përdorimin e rrepkë në mjekësinë tradicionale.
Përshkrim.
Horodnia (Pri) rrepkë, zakonisht bimë vjetor ose dyvjeçar që i përket familjes cruciferous. Në gjethet e para të vitit të rrepkë janë forma lyrovydnuyu dhe mbledhur në prizë, rrënjë - thickish, e zezë. Në vitin e dytë bimore prodhuar branched rrjedh, lule janë mbledhur në një furçë. Lulëzuar bimët pikturuar në të bardhë, rozë ose ngjyrë vjollcë. Në kopsht rrepkë formuar pod formë fruta, të cilat janë ovate, të vogla, fara errët. Lulëzuar rrepkë ndodh në prill-maj, frutat piqen në maj-qershor. Një nga varietetet më të mira të rrepkë njohur hrayvoronska raundin e zezë dhe ka rrënjë të bardhë formë koni.Rritja e afër.
Rrepkë Homeland konsiderohet brigjet e Mesdheut, dhe në Rusi ajo është e njohur kulturën kopsht.

Përgatitja për dimër.
Në korrjes dimrit e gjethe, fara dhe rrënjët. Pronat kurative janë të zhvishem, fruta, fara dhe gjethe të rrepkë.

Përbërja kimike e bimëve.
Rrënjë Rrepkë përmban acid Askorbik, glycosides, të paqëndrueshme, vajra esenciale, lizozimë, glukozë, pentose, jod, minerale, vitaminë E, B dhe të tjerët.

Përdorimi i rrepkë në mjekësinë tradicionale.

Në kohët e lashta dhe e Mesjetës nëpërmjet rrepkë trajtohen mëlçisë, veshkave, stomakut, zorrët, rritjen e oreksit dhe forcimin e flokëve. Perime Rrepkë rrit oreksin dhe stimulon tretjen. Për trajtimin parandalues ​​të arteriosklerozës duke përdorur bimët fibër. Rrepkë KOPSHT është përdorur në gurë në veshka dhe përdhes si një diuretik, me cholecystitis, kesh, cholelithiasis si një choleretic.
Në të sëmundjeve inflamatore të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes si një expectorant përdoret lëng rrepkë me mjaltit apo shurup me rrepkë sheqerit.

Gjithashtu, duke përdorur lëng rrepkë kuruar Trichomoniasis vaginale. Për të rritur sekretimin e ndihmon tretjen e ushqimit gjëndra rrepkë është përdorur edhe si një zierje e bimëve të trajtuar diarre kronike.
Dhimbje të përbashkët dhe bruising larguar nga fara mbjellja e rrepkë.

Metodat e rrepkë aplikimit:
- Kollë.
Kur kolliteni lëng rrepkë është përdorur për të hall pjesë të bërthamës dhe ka pour sheqer. Pas disa minutash lëng sheqer seeps, të cilat marrin 1 lugë 3-4 herë në ditë.


- Inflamacion i mukozën.
Kur inflamacion i mukozën e lëng rrepkë shpëlarje gojën.

- Dhimbje të nervit shiatik, nevralgji, dhimbje të nervit shiatik.
Për trajtimin e këtyre sëmundjeve duke përdorur lëng i rrepkë: rrënjë rubbed në rende, duke rezultuar në masë të shtrydhur dhe rubbed në lëkurë rezulton lëng përgjatë nervore.

- Antidot.
Si një rrepkë antidot përdorur kafshon e kamxhik, për të lehtësuar nevojën për të ngrënë një rrepkë.
Për të lehtësuar gjendjen pas kafshimit nepërkë horned pranojë lëng rrepkë përzier me verë.


- Ushqim dispepsi, gastrit, astma, bronkiti kronik.
Në këto sëmundje çdo ditë ju mund të hani 6-12 gram fara rrepkë.

- Diuretik.
Si një diuretik marrja rrënjë rrepkë inflamacion të fshikëzës, diabeti dhe edemë të lartë.

- Burns, bruises.
Fara ose rrepkë copëtuar zbatohen në zonat e prekura me djegie dhe grimcuar lë - me bruises.

- Përmirësuar rritjen e flokëve.
Për të përmirësuar rritjen e flokëve lyhet me një përzierje e miellit rrepkë kopsht dhe kashtë.


- Hematoma.
Hematoma nga rezorpimi të vënë një shirit nga një përzierje e rrepkë dhe mjaltit.

- Ulcerat malinje.
Për trajtimin e ulçerës malinje gjithashtu të aplikoni një fashë me rrepkë dhe mjaltë.

- Dhimbje të nervit shiatik, përdhes, reumatizmi, plagë.
Fresh rrepkë hekura dhe të bashkangjisë në vend të lënduar.

Kundërindikimet.
Perime Rrepkë është e dëmshme për kokë, stomak dhe dhëmbët, gjithashtu nuk duhet të konsumohen në sëmundjet kardiovaskulare, sëmundje Ulçera e stomakut dhe duodenum, gastrit me aciditet të lartë.