Turnips aplikim në mjekësinë popullore


Në kohët e lashta në Greqinë e lashtë së bashku me rrushin dhe drithërat rritur një perime si turnips. Edhe pse Azi është konsideruar vendlindja e turnips. Në turnips lashtë dhe të nderuar, ajo ka shërbyer si patate. Dhe tani vlerësojmë turnips dhe përdoret për të përgatitur enët e ndryshme. Njohur përrallë popullore ruse "rrepë", por pak e dinë se ajo e fituar famë për shkak se ajo shpëtoi njerëzit nga uria në kohë të vështira. Le të konsiderojmë këtë perime, përshkrimin e saj të përgjithshme, vendin e rritjes, kultivimit dhe vjeljes metodat, përbërjen kimike dhe aplikimin e turnips në mjekësinë popullore.


Përshkrim rips kopsht.
Turnips janë zakonisht bimë dyvjeçar që i takon familjes cruciferous. Kjo perimeve rrënjë është e rrumbullakët, të trasha, me mish, të verdhë apo ngjyrë të bardhë. Por nën ndikimin e rrepë rrezet e diellit mund të pozelenity ose poburet. Mishin e fruta, si dhe më rrepë ka ngjyrë të bardhë ose të verdhë, është shije të ndritshme dhe të këndshëm. Në vitin e parë të bimëve gjethe jeshile të verdhë, me shpohet arrijnë një lartësi prej 05m. Lë, të vendosura në trungun e blu-gri ose dritën jeshile, gjethe në krye - sessile. Në rritjen e dytë të vitit të bimëve lulëzuar duket bronkial gjatë rrjedh. Lule rrepë është e verdhë. Formuar pas lulëzuar pod ka një numër të madh të vogla fara sferike kafe.Turnips strehim.
Në rrepë e egër nuk do të ndodhë për shkak se ngjashmëria e fara e saj është e humbur shpejt, kështu që mund të shihet vetëm si kulturat bimore. Rritje rips zakonisht ndodh në të gjithë Rusinë, pasi ajo nuk është duke kërkuar për të llojit të tokës.


Rritje turnips.
Turnips janë shumë rezistent ndaj motit të ftohtë dhe ka një periudhë shumë të vogël të rritjes. Fara e kopshtit rrepë mund të rriten edhe në një temperaturë nga 1 deri në 5 gradë dhe të përballuar ngricat vogla. Për 3-5 ditë pas mbjelljes mbin fara e kësaj perime. Pas mbjelljen e bimëve rrënjë shfaqet pas 2-25 muajsh.Përgatitja turnips.
Në homeopati per trajtimin e barnave të bërë nga lëng i rrenjet dhe turnips.

Përbërja kimike e kopshtit rrepë.
Struktura përbëhet nga azotit sallatë dhe substancave të azotit të lirë, acid Askorbik, carotene, vitamina PP, yndyrna, minerale (fosfor, kalium, kalcium, magnez, squfur, hekur), thiamine dhe carotene.

Vetitë farmakologjike turnips.
Horodnia Rrepë është një diuretik, anti-inflamator, analgjezik, efekt antiseptik plaga-shërimin.

Turnips aplikim në mjekësinë popullore.

Me palpitations, pagjumësi, astma, ftohjet humbja e zërit, kollë dhe ftohjet pezmatim i fytit akute përdoret kypyachennыy lëng rrepë dhe zierje përgatitur në bazë të tij. Dhimbje dhëmbi gjithashtu eliminon zierje të ngrohtë e rrënjë. Horodnia rrepë rrit dëshirën seksuale dhe vepron si një antidot.


Turnips Mjekimi:
- Kollë.
Për të lehtësuar pranimi kollë ose lëng zier rrepë nga rrënja. Lëng të marrë 1-2 lugë 3-4 herë në ditë.

- Bronkit.
Kur bronkit rrepë copëtuar (2 lugë) Pour ujë të vluar (1 filxhan), vihet në një zjarr të ngadaltë për 15 minuta dhe pini 1/2 filxhan katër herë në ditë.


- Përdhes dhe ngrirja.
Turnips Pound duhet të përzihen me patë yndyrë në një raport prej 2: 1 përzierje mirë dhe fshij me ngrirja dhe përdhes në zonat e prekura.
Gjithashtu, kur morth për të ulur dhimbjen integruar turnips ziera aplikuar në vend të lënduar, dhe supë është përdorur për banjot.

- Dyskenezyya traktit biliar dhe dhimbje dhëmbi.
Rrepë copëtuar (2 lugë varka) derdh ujë të valë (1 filxhan) dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për 15 minuta.

Kundërindikimet.
GARDEN rrepë nuk është e rekomanduar për të përdorur në hepatiti, enterocolitis, cholecystitis, sëmundje inflamatore të zorrëve, gastrit akut, sëmundjet e stomakut dhe duodenum.