Përdorimi i selino në dietat


Selino - një barishte shkëlqyer me erëza, e cila për një kohë të gjatë konsiderohet shëndetin qilar. Në Greqinë e lashtë besonin se selino ka veti magjike, ngadalëson procesin e plakjes, si dhe ka aftësinë për të rritur potencë mashkull dhe të rritur dëshirën.
Sepse ai përmban substanca që rregullojnë presionin e gjakut, përdorimin e selino, ndihmon me presionin në rritje, forcon sistemin imunitar, si dhe rrit rezistencën e trupit të ftohjet.
Mjekësinë popullore këshillon që të përdorin selino në sëmundjet e stomakut, fshikëz dhe reumatizma. Lë të para dhe lëng i këtij bimëve "magjike" për të përmirësuar tonin, rritjen e efikasitetit, nerva të qeta, të ndihmojë për të shmangur pagjumësi, përmirësimin e mëlçisë dhe veshkat, si dhe të dhëna ajo komponimet aktive që mund të reduktojnë nivelin e hormonit të stresit. Përmbajtja në selino vajra esenciale për të ndihmuar në lehtësimin e stresit. Një tjetër tipar i domosdoshëm i kësaj bime është se ajo është një nxitës i fortë natyror, rrit vitalitetin e trupit dhe rrit aftësinë seksuale, si dhe konsumi i rregullt i selino në dietën e njerëzve, është parandalimi i prostatitis.Kjo bimë është mjaft e dobishme, që ju mund të hani rrënjët dhe gjethet dhe rrjedh. E selino përgatitur sallata të ndryshme, si lëng të dobishme, por ajo shkon mirë me enët e mishit, ushqim deti, peshk dhe kërpudha. Konsumi i rregullt i selino ofron një spastrimit, efekt rinovimin dhe tonik në trup.
Selino është konsideruar si një produkt të ulët-kalori (ajo përmban vetëm 18 kalori), por, pavarësisht nga kjo, përdorimi i selino në dietat thjesht pazëvendësueshëm për shkak se ajo është e pasur me vitamina (ai përmban: vitaminë B, vitaminë C, PP, E, provitamin A) si edhe pasur në përmbajtjen e përbërësit (zink, kalium, kalcium, fosfor, hekur, magnez). Në gjethet dhe rrënjët janë, thelbësore për amino acidet e trupit: asparagine, tyrosine, carotene, acid nikotine, vajra esenciale. Nuk është një tjetër përdorimi i madh plus e selino, ajo ka një kalori negative ", që është, kur trupi i saj përdorimi i merr më pak kalori se sa shpenzon për asimilimin e tyre.


Selino është konsideruar i domosdoshëm në luftën kundër peshë të tepërt. Sallata dhe lëngje të bëra nga kjo fabrikë është një mënyrë e madhe për të pastruar trupin e toksinave dhe promovon sekretim i lëngjeve të tepërta. Gjithashtu Selino përmirëson oreksin, kështu normalizes metabolizmin, është një diuretik dhe efekt laksativ, kështu që përdorin selino nevojë për njerëz të cilët janë duke luftuar me mbipeshë. Për të parandaluar trashje e rekomanduar për të marrë lëng nga gjethet e kësaj bime, 1 tbsp. l. 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Kjo perime mrekullueshëm mund të përdoret në tushennom, skuqur, i zier, e pjekur, por për të ruajtur atë të gjitha vitaminat dhe ushqyesve, sigurisht më të mirë për të marrë në të para. Në të ushqyerit klinike duke përdorur supave të ndryshme dhe salads me shtimin e selino.


Përgatitja supë zhyroszhyhayuschye selino për humbje peshe. Ju do të duhet perimeve: domate - 5 copa (dimrit ju mund të merrni të konservuar) piper - 1 copë, lakër - 500 g qepë (të vogla) - 5 copë, rrënjë selino ose rrjedhin mund dhe rrënjët, dhe rrjedh-300g. Perime copëtuar vënë në një tigan dhe të mbuluar me ujë në mënyrë që të mbuluar perime për 15 për - 2 Shih. Supë të sjellë një çiban, kuzhinier për 5-7 minuta në ngrohje të lartë për 10-15 minuta pastaj perimet duhet të jenë në ngrohje të ulët deri tenderit. Ju mund të shtoni një supë, erëza, vetëm pak kripë dhe piper. Bukurinë e këtij supë është se ju mund të hani atë në çdo kohë një herë të ndiheni të uritur, duke mos fituar asnjë peshë të tepërt.

Nëse ju nuk e trajtojnë perimet gatuar shumë mirë, gatuaj sallatë me selino.

Për të përgatitur sallatë, ju do të duhet: karrota - 1-2 copë fletë selino - 50 copë g -1 kastravec Avocado - 1/4 pjesë lëng limoni - 1 tbsp... lugë, lëng portokalli -1 Art. lugë gjelle mustardë - 1 tbsp. lugë, kripë - për shije. Karrota duhet për të pastruar, larë dhe hekura. Larë selino, e thatë dhe të pres me thikë. Avokado nevojë për të pastruar lëkurën, hiqni farat dhe prerë në kube. Lahen kastravec dhe prerë në kube. Për të përgatitur salcë, të marrë portokalli dhe lëng limoni, mustardë dhe kripë dhe përzierje çdo gjë. Të gjithë përbërësit përzihen dhe të lidheni me salcë. Sallatë mund të hahet në çdo kohë të ditës.

Përdorimi i selino janë të njohur gjerësisht jo vetëm në të ushqyerit klinike. Përdorimi i rregullt i saj në dietë ka efekte të dobishme për shëndetin e lëkurës, flokëve dhe syve, dhe gjithashtu ndihmon në pastrimin e gjakut. Përdorimi i përzierjet e lëng perimesh me selino (karrota, panxhar, lakër, rrepkë, domate) promovon shërimin e trupit, si dhe një ndikim pozitiv në përmirësimin e çehre.

Pije dhe blends lëng të freskët, jo vetëm plotësojnë nevojat e shijes, por gjithashtu ka një efekt terapeutik në trup si një e tërë. Sidomos në qoftë se ju trajtoni veten, dhe të përgatisë pije me domate dhe lëng selino - kjo është vetëm vitamina dhe minerale "bombë". Ju do të duhet lëng shtrydhur domate - 300 ml, selino -. 250 g selino duhet të shtrydh lëng dhe përzierje me domate, shtoni kripë dhe piper për shije. Në këtë pije mund të shtoni 150 ml hirrë, ajo nga ana e vet do të ketë një ndikim pozitiv në traktin gastrointestinal.

Në sigurt dietetike për të shtuar selino për enët e mishit, pasi ajo redukton vanitet, mbron kundër proceseve putrefactive në traktin gastrointestinal, si dhe ndihmon stomaku absorbuar dhe procesin e ushqimit të rëndë, stimulon prodhimin e lëngut të stomakut.