Përdorimi i manit të zi në mjekësinë popullore


Morus nigra, e përdorur për prodhimin e sheqerit, uthull dhe madje edhe acid limoni. Ju mund të përdorni bllokim të papërpunuara ose të bërë. Në formën e thatë, e përdorur në vend të sheqerit. Në mënyrë të ngjashme, manit, është konsideruar si një delikatesë në zogj. Pavarësisht nga metodat e mësipërme të aplikimit, manit ka disa prona medicinale dhe në këtë botim, ne e konsiderojmë përdorimin e manit të zi në mjekësinë popullore.
Përshkrim manit të zi
Kjo pemë monoecious konsiderohet medicinale. Nga gjuhës latine kjo barishte tingëllon si - Morus NIGRO L. kredituar në familjen manit. Njerëzit si tutovnyk ose Tut. Ajo arrin një lartësi prej 15 metra dhe më i vogël në lidhje me 3. Gjera, gjethe të mëdha, me një sipërfaqe të përafërt. Model të vogël delikate lules formuar sessile, me veshët në formë të sinuseve. Diçka e ngjashme me fruta ferrë, me të zezë dhe vjollcë. Zakonisht lulëzuar ndodh në fillim të verës, rreth maj, qershor.Rritja Pranë
Konsiderohet zyrtarisht se vendi është një burim i Persisë. Në përgjithësi, një pemë, një manit të zi, e përdorur shumë rrallë në botë. Megjithatë, në Rusi, Kaukaz, Ukraina dhe Azinë Qendrore ajo është përdorur si një fryt.

Përgatitja e duhur Morus nigra
Manit të zi përdoret për të trajtuar, dhe të përdorni pothuajse të gjitha elementët e pemës. Gjegjësisht, rrënjët, leh, leh e degëve të pemëve, si gjethe dhe fruta.

Vetitë kimike e drurit
Morus nigra si pemë përmban ngjyrosje, taninet, janë të bollshme në dru, leh, dhe e lë. Në mënyrë të ngjashme, letra përmban acid Askorbik. Vaj fara yndyror. Është interesante të theksohet se rrjedh janë limoni dhe acid malik, pektin, sasi të mëdha të vitaminave të nevojshme për të hekurit trup, proteina, pigmente.


Përdorimi i manit të zi në mjekësinë popullore
Ka një efekt kurativ, e përdorur shpesh në mjekësinë popullore. Gjegjësisht - pemët frutore përdoret si, expectorant, diuretik, bën të dalë djersë, veprim antiseptik apo anti-inflamator astringent. Frutat pjekur është përdorur shpesh si një laksativ, apo kapsllëk. Më shumë jeshile, manaferrat papjekur, të bëjë efekt të kundërt dhe të përdorura në diarre.

Në thelb një listë të pronave është mjaft i madh, kështu analizuar:
Me shurup zezë manit është bërë, në sëmundje të tilla si faringjit, stomatiti, pezmatim i fytit, ata shpëlarje gojën e tyre. Më të prodhuar lëng dhe diluting atë me ujë mund të shpëtoj nga sëmundjet e fytit dhe me gojë zgavër shpëlarje. Vetëm bollshme dhe shpesh (një herë në ditë okolo10) lubricating vende lëng prekur gjethe, do të të shpëtoj prej tij në një kohë të shkurtër.


Infuzion i frutave të freskëta është përdorur për ftohjet dhe përdorur si një diuretik.
Në mënyrë të ngjashme, infusions medicinale dhe decoctions nga leh e rrënjë manit dhe përdoret në bronkit, hipertension dhe astma. Infuzion i lë të përdorura për ethe dhe si një ulës temperature.

Kur përdoret në sasi të manave të mëdha të efekteve të zezë manit të dobishme për pacientët me sëmundje të zemrës dhe njerëzit myocardiodystrophy. Përdorimi i manave 300 gr. katër herë në ditë për një muaj ndihmon në trajtimin dhe ndihmon në eliminimin e simptomave.

Prodhimi i pluhur të leh dhe twigs dhe kur të përzier me vajra bimore (01:30), ne marrim se ointments mostër për trajtimin e shkurtimeve, gërvishtjet, plagë dhe abrasions lubrifikim.
Për të ulur presionin e gjakut Përdore 10 për qind tretësirë ​​e lë manit, kështu që është përdorur për të ulët të sheqerit në gjak në diabet.

Metodat e aplikimit Morus nigra:
- Tretësirë ​​e leh dhe rrënjët
Aplikimi bronkit sëmurë, astma dhe hipertensionit. Një lugë çaji leh rrënjë ose djegur me ujë të valë dhe të marrin një lugë gjelle tri herë në ditë.

- Vaj prodhimit
Merrni 750 gram vaj vegjetal dhe dy lugë lëvore pluhur rrënjë apo manit të zi. Mix deri qetë. Vaj gati.
- Tretësirë ​​e frutave
Kile Berries, rreth dy lugë derdh ujë të valë (250 gram), të lënë rreth 4 orë, filtruar me kujdes. Aplikoni 4 herë në ditë, një filxhan çerek e infuzion.