Përdorimi i bimëve dhe erëza për qëllime mjeksore


Erëza të ndryshme dhe seasonings vijnë në jetën tonë. Ne nuk mund të imagjinohet një kuzhinë, pa të gjitha llojet e kavanoza, plot shije, aroma e të cilit janë të zgjuar oreksin. Enët gatuar duke përdorur erëza, për t'u dhënë atyre një shije të veçantë dhe aroma. Por ato janë përdorur edhe në parfume, kozmetikë, ushqim dhe ilaçe. Dhe çfarë përdorin barëra dhe erëza medicinally ju e dini se?
Shumë prej nesh kanë dëgjuar se erëza jo vetëm të rritur oreksin, por edhe të promovuar tretje të mirë. Prania e vitaminave dhe mineraleve, mund të ketë një efekt pozitiv në trup. Por të gjitha erëza të dobishme për të cilin dhe në çfarë sëmundje?


Si një nuancë të përdorura tharë pjesët e bimëve të ndryshme. Sepse në botë ka shumë të erëza të ndryshme dhe seasonings, pastaj e konsiderojnë vetëm ato që janë më të popullarizuara dhe ndoshta në një shtëpi shumë.

Aplikimi për qëllime mjeksore
Glikanxo
Ndihmon me shkarkimin e mukusit, përdoret për të trajtuar fyt i lënduar, ciklin normalizimin dhe heq dhimbjen në menstruacioneve, normalizes traktin gastrointestinal, heq spazma.
Karafil
Ndihmon zbutur dhimbje dhëmbi, redukton inflamacion çamçakëz, përmirëson tretjen, suppresses microflora putrefactive, e përdorur për të trajtuar kollë dhe sëmundjeve të mushkërive.

Mustardë
Ajo ka efekt antiseptik dhe anti-inflamator, rrit oreksin, normalizes zorrët.
Xhenxhefil
Përdoret për të rritur vitalitetin, heqjen e tensionit nervor. Ajo normalizes zorrët, veprimtaria e gjëndrës tiroide, ndihmon me ftohjet.
Kardamom
Ajo është përdorur për të trajtimin e sëmundjeve të frymëmarrjes si një expectorant, për të përmirësuar tretje.
Koriandër
Të pajisura me analgjezik, antispasmodic dhe pronat antiseptik. Ndihmon në lehtësimin e stresit dhe të qetë sistemin nervor.

Kanellë
Ajo ka veprim antifungal dhe antimicrobial, normalizes nivelet e sheqerit në gjak, ul kolesterolin e keqe, djeg dhjamin, përmirëson aktivitetin e trurit.
Mund të përdoret gjatë shtatzënisë.
Piper i kuq të nxehtë
Normalizes gjumit, ndihmon në uljen e kolesterolit dhe të djegur yndyrë të tepërt trupore.
Gjethet gji
Antimikrobial dhe agjent anti-inflamator. Kjo ndihmon në trajtimin e inflamacionit të mukozës orale, rrit mbrojtjen e trupit, ndihmon në eliminimin e toksinave.

Rigon
Të pasura me vitamina dhe kripëra minerale. Ajo ka veprim anti-inflamator dhe antimicrobial. Për qëllime terapeutike, është përdorur për të trajtuar kollë (pështymë përmirëson shkarkimit) dhe të lehtësojë dhimbje dhëmbi.
Qimnon
Ajo normalizes microflora zorrëve, përmirëson traktin gastrointestinal, është përdorur për të trajtuar sëmundje të mushkërive, rrit formimin e qumështit të gjirit në gji.
Hudhër
Ndoshta trajtim më të zakonshme profilaktik për ftohjet. Ka veti antibacterial, rikthen sistemin imunitar, një mjet i shkëlqyer i poshtër.

Shafran
Përmirëson qarkullimin e trurit, shëron migrenë, neurozë, normalizes gjumin, heq biliare tepërt, e përdorur në sëmundjet e veshkave.
Ashtu si me çdo ilaç tjetër, përdorimi i erëza mund në disa raste të ndihmuar në trajtimin, në disa të tjera - të provokojë përkeqësimin e mëtejshëm. Para se të angazhohen në vetë, ju duhet të identifikojnë contraindications.
Vëmendje e veçantë në përdorimin e erëza të ndryshme duhet të paguhet për gratë shtatzëna. Disa prej tyre mund të shkaktojë punën e parakohshme apo abort. Përveç kësaj, ata të rritur oreksin dhe të etur, dhe shtim në peshë dhe edemë nuk është e dëshirueshme për gratë shtatzëna. Erëza të përjashtohen nga dietë - shafran, anise, rigon, qimnon, trumzë, shafran i Indisë, koriandër, kanellë.


Kapsllëk dhe sensibilitet ndaj tyre
Recommended - anise, borzilok, anise, susam, koriandër, ullinj, qepë, qimnon, selino, kopër, hudhër.
Përjashtojnë ose kufizojnë - erëza pikante dhe e nxehtë.
Dispepsi, anoreksi
Recommended - anise, borzilok, anise, mustardë, karafil, xhenxhefil, karamele mente, qepë, rigon, piper i zi, majdanoz, rozmarinë, trumzë, selino, qimnon, kopër, hudhër, rrikë, i urtë, dragua.
Përjashtojnë ose kufizojnë - shafran.
Veshkave dhe traktit urinar
Recommended - limon, qepë, susam, qimnon, nenexhik, rigon, rrepka, majdanoz, selino, kopër, rrikë, kopër, hudhër, trumzë, i urtë.

Ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale
Recommended - nenexhik, shafran i Indisë, kopër, qimnon, trumzë, i urtë.
Përjashtojnë ose kufizojnë - mustardë, rrikë, piper, snacks pikante, kopër, kripë, majdanoz.
Për të rritur prodhimin e qumeshtit
Recommended - balsam, anise, kopër, rigon, kopër, i urtë.
Diabet
Recommended bay leaf, shafran i Indisë, dëllinjë, trumzë, nenexhik.
Adiposity
Recommended - nenexhik, dëllinjë, xhenxhefil, rigon, kopër, majdanoz, trumzë, kopër, i urtë.
Përjashtojnë ose kufizojnë piper, mustardë, rrikë, kripë, erëza erëza.

Hipotension
Recommended - nenexhik, dëllinjë, rozmarinë, rigon, i urtë.
Përjashtojnë ose kufizojnë - erëza mprehtë dhe i kripur.
Hipertensionit
Recommended - anise, ca balsam, oe limon, qepë, dëllinjë, majdanoz, kopër, rrikë, hudhër, shafran.
Përjashtojnë ose kufizojnë - erëza mprehtë dhe i kripur, karafil, xhenxhefil.
Gastrit kronik me sekrecion normal ose të rritur
Recommended - nenexhik, limon balm, kopër, i urtë.
Përjashtojnë ose kufizojnë - Qepe, mustardë, rrepkë, piper, hudhër, rrikë, salcë nxehtë.
Kolit kronik, enterit

Recommended - karafil, anise, rigon, nenexhik, qimnon, trumzë, kopër, kopër, shafran, i urtë.
Përjashtojnë ose kufizojnë - Qepe, mustardë, rrepkë, piper, hudhër, rrikë, salcë nxehtë.
Arthritis, përdhes, reumatizmi
Recommended - xhenxhefil, piper i kuq, bay leaf, qepë, limon, nenexhik, rrepkë, rrikë, selino, trumzë dhe hudhër.