Perdorimi i povyazok kripë në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme


Ajo rezulton se kripë tryezë e zakonshme mund të përdoret jo vetëm si një aromatizues për ushqim, por edhe si një drogë që ndihmon në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Kripa zgjidhje është absorbues veprim pohloschayuym lëngu nga indet, ndërsa qelizat e kuqe të gjakut, qelizat e bardha të gjakut dhe qelizat e gjalla mbeten nezatronutыmy. Salt kemi marrë në, mban lëngun në qelizat dhe organet dhe lokalizohet atë në vendin e tyre, dhe kripa e përdorur nga jashtë (kripur salcë) absorbon ujin nga indet e lëkurës dhe mukozës.


Gjithashtu, është e rëndësishme të dini se përdorimi i dressings kripur të vlefshme vetëm në trupin e pacientit apo zonën e prekur, por me kripë depërton në thellësi. Salt bazohet në një lëng indeve nga shtresat e thella të lëkurës me mikrobet patogjene, viruset, toksinave, substancave inorganike. Kështu, përdorimi i dressings kripur në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme promovon rinovimin dhe dezinfektimin e lëngjeve në inde të dëmtuara të organeve, eliminon procesin patologjike. Efekti pozitiv mund të arrihet brenda 10 ditëve. Procesi nisi kërkon një trajtim më të gjatë.


Si të aplikoni një kripë fashë
Në aplikimet mjekësore duke përdorur një zgjidhje 10% e klorurit të natriumit (100 g kripë për 1 litër ujë). Nëse jeni duke shkuar për të trajtuar mëlçisë, veshkave ose pankreasit, dhe të bëjë fashë mbi kokën e tij, përdorimin më të mirë të 8-9% zgjidhje kripë (80-90 g kripë për 1 litër ujë). Për të ruajtur përqendrimin e zgjidhjes gatshme duhet të mbani atë në një enë të mbyllur. Uji është mirë të përdorni të distiluar ose të pastruar nëpër një filtër. Përdorimi i dressings kripur si në mënyrë efektive si fashë breathable. Ajo duhet të bëhet material edhe promokaemoho pambuku (larë shpesh më e mirë për të përdorur peshqir, nuk ka kuzhinë ose garzë mjekësore, palosur në 8-10 shtresa).

Para se të filloni të aplikoni zakonshëm Salt Body (plagë të lëkurës) duhet të lahen me ujë të ngrohtë me sapun dhe të fshijë Pas procedurës kripë peshqir të ngrohtë lagur. Gjatë procedurës mund të ndjehen të ftohtë, kështu që ju duhet për të lagur leckë me të nxehtë zgjidhje ujë kripë për 70 gradë. Është e rëndësishme të dini se fashë nuk duhet të jetë shumë e lagësht, por e thatë për të shtrydh shumë e pamundur. Imponimi Ora është 10 deri në 15 orë.

Perdorimi i dressings kripur në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme

Nëse jeni të shqetësuar rinitit, sinuzit, sinusit apo dhimbje koke të vazhdueshme të bëjë fashë gjatë natës rrethore nëpër ballin e tij dhe qafën. Në mëngjes është e ftohtë dhe ankthi shkaktuar dhimbje koke. Kjo fashë aplikuar edhe në presion të lartë, edemë, tumoret. Kjo zgjidhje kripë duhet të jetë jo më shumë se 8%. Nëse infeksioni gripit rënë në fyt dhe bronke, ju duhet të aplikoni një fashë mbi qafën e tij 3-4 shtresa të indeve të buta të hollë, dhe në pjesën e pasme - 2 shtresa dhe 2 shtresa të leckë të lagur gjatë natës thatë. Përveç kësaj, goja dhe hunda është e rekomanduar për pije disa herë në ditë me kripur vetëm koncentrim më të vogël: 15 lugë Rrëshqitje kripë në 250 ml ujë. Kur sklerozë fashë cerebrale vënë u kundërindikuar në mënyrë rigoroze.


Në trajtimin e sëmundjeve të traktit biliar (inflamacion tëmthit, cerozë, kolecistit) veshja është aplikuar në këtë zonë të djathtë sektor sipërme, fort byntuyetsya nje bandazh të gjerë në stomak. 10 orë ajo ka nevojë për të marrë jashtë dhe të vënë në zonë podlozhechnuyu pad ngrohje për 30 minuta. Duke zgjeruar kanalet biliare dhe bile në masë thickened lirisht kalon në zorrë, kjo procedurë parandalon stanjacion e biliare.
Ne trajtimin e gjirit (mastitë, tumoret) përdoret chotyrysharova shirit trashë. Ajo është aplikuar gjatë natës për 8-10 orë në të dy gjinjtë. Mbani gjoks u shtyp keq. Kursi i trajtimit është 2 javë, dhe kanceri - 3 javë. Nëse pacienti vëren rënie në normën e zemrës, fashë duhet të imponojë një ditë.


Kjo sëmundje e fshehtë po shërohet lehtë si kariesit përdorur kripur dressings garzë me 8 shtresa. Ajo duhet të jetë i lagur në 10% zgjidhje kripë dhe vihet në pacientët me dhëmbë nofulla dhe të përfundojë kokën tuaj rreth 3 shtresa fashë e ngushtë. Kursi i trajtimit është dy javë, pas së cilës dhëmbët kanë nevojë për të nënshkruar. Nuk është një metodë e thjeshtë e trajtimit prishjen e dhëmbëve dhe sëmundjet periodontale, natë pasi të hahet në gojë duhet të mbajë 10% zgjidhje kripur dhe të nxjerr nga goja. Kur dhimbje dhëmbi Përsëriteni këtë procedurë disa herë. Në forma të komplikuara e kariesit apo trajtimit fluksit mund të kryhet me një shtupë pambuku zhytur në 10% zgjidhje dhe të mirë-wrung ju dëshironi për të vënë tërë natën mbi dhemb dhëmbi apo mishrat.


Në sëmundje inflamatore të zorrëve - kolit, enterit, apendiksit duhet të aplikoni një fashë në barkun e tij me 4 shtresa të peshqir natës. Nëse keni qenë të helmuar nga ushqimi me cilësi të dobët, për shembull, të mjaftueshme për të bërë të zakonshëm 3 deri më 9 orë për lehtësimin dhe pastrimin zorrët e toksinave. Për trajtimin e diarresë në vend të pini një disa gllënjka 10% zgjidhje kripë në një stomak bosh në intervale prej 2 orësh.

Trajtimi i shpeshtë i patologjive të pellgut të madh - kancerit të prostatës, kancerit të mitrës, fibroids, sëmundjet inflamatore të vezore, fshikëz, hip joints, tumoret - konfirmojnë fuqinë shëruese të kripës trajtimin e llojeve të ndryshme të sëmundjeve. Për suksesin e trajtimit të tyre duhet të merret në dy shtresa peshqir të palosur dhe i lagësht në të nxehtë zgjidhje 10% e kripës, shtrydh e mesme dhe të vënë në rajonin e legenit. Më të mbuluar në të njëjtën dy shtresa peshqir të thatë dhe fort të përfundojë dy zakonshëm garzë.


Për të përmirësuar qarkullimin dhe për të përmirësuar metabolizmin përdorur ujë rubdown kripë. Filloni procedurën me temperatura prej 32 gradë dhe gradualisht të reduktuar atë në 18 gradë dhe më poshtë. Kohëzgjatja qyl - 5 minuta.