Përdorimi i plepi i zi në mjekësinë popullore


COTTONWOOD Zi apo plep - pemë që rritet në shpatet bregdetare dhe floodplains. Plep arrin 30-35 metra në lartësi, dhe ciklin e tij të jetës: 200-300 vjet. Plep Zi kultivuar mbarështuesve dhe për këtë arsye shumë shpesh gjenden në backyards, parqe, rrugica. Lulëzuar pranverë zezë plep, në prill dhe maj palë vathë bukur të gjatë. Në verë, ngrohje përhapjen kurorën jep hije e saj dhe freski. Por, përveç cilësive dekorative plep ka shërim pronat. Përdorimi i plepi i zi në mjekësinë popullore e njohur për shumë fytoterapevtam.


Për trajtimin e sëmundjeve të veshkave përdoret fletët dhe kaseta e gjethet e parë të vegjël plep zi. Korrjes buds ngjitet dhe lë të rinj, marramendës ato me dorë, kujdes ndan ata nga degët. Buds dhe gjethet janë të thata në hije, në ajër ose në një zonë të ventiluar mirë, është përhapur një shtresë e 05 cm në liri ose pambuku. Nga gjethet dhe buds janë vaj përgatitur, tinktura, decoctions dhe infusions. Gjithashtu prodhon vaj aromatike e plepit të zi.
Përdorimi i drogës nga gjethet dhe buds e plepit të zi vërtetuar përbërjen e tyre biokimike. Përveç vaj esencial, buds dhe gjethet përmbajnë acid malic dhe gal, dhe populin glycoside salicin, nga të cilat plepi i zi i quajtur "aspirina natyrore".


Ilaçet e plepin e zezë
Reumatizmi dhe rrufë zorrëve përgatisë infuzion prej 1 lugë gjelle e veshkave ose 1 lugë gjelle e lë grimcuar e plepit në 1/2 filxhan ujë të valë. Raw hedh në një gotë apo enë, derdh ujë të valë, të mbuluar dhe të lënë të mbush për 4-6 orë. Pas tendosje dhe të marrë 1 lugë gjelle 3 herë në ditë para ushqimit.

Djegiet vaj, humbje e flokëve dhe kruajtje të lëkurës në. Kile në një mortajë 1 lugë gjelle tharë ose buds të njoma plepi, përzierje me 1 lugë gjelle vaj bazë. Si baza vaj mund të përdoret lanolinë, vazelinë, glicerinë, vaj ulliri dhe gjalpë, dhjamë derri i shkrirë. Share vaj në pjatë steril xhami, të mbuluar fort dhe dyqan në frigorifer jo më shumë se 2-3 javë.


Djegiet vaj, hemorroide, ulcerat deje, dhimbje nga artriti reumatoid. Merrni një pjesë të buds freskëta, një pjesë të freskëta lë grimcuar e plepi i zi dhe dy sallo derri. Llokoçis mirë, vë në një tenxhere balte, mbyllni kapakun në krye të brumë (miell, ujë) dhe e vënë ligështohen në furrë ose furrë për 10-12 orë. Ky vaj është i ruajtur për një kohë të gjatë për shkak se ajo mund të korrur në sasi të mëdha. Shitore në frigorifer para se të përdorni për të zbutur në temperaturë dhome.

Në mjekësinë popullore, buds freskëta dhe lë të rinj e plepit të zi përdoren për të hequr qafe të vlon, shkurtime, pimples, vlon. Për këtë lëndë të parë është terren në një mortajë me sallo shkrirë ose vajra në raport prej 1: 1 dhe zbatohet nën një fashë, e cila ndryshon çdo ditë.

Njohur të përdorë gjithashtu edhe plepi buds ftohjet me trup ethe. Për të përgatitur supë nga të ftohtë, të marrë 2 teaspoons veshkat grimcuar dhe pour 1 filxhan me ujë të valë. Vendoseni në një banjë me ujë për të gatuar në çiban të ulët për 10 minuta. Hiq nga të nxehtit, të lënë për 2 orë nën kapuç, cool, tendosje. Merrni këtë zierje 4 herë në ditë për 1 lugë gjelle 30-40 minuta para ngrënies.


Kur sëmundjet femra urologjike dhe urogjenital mashkull përgatisin infuzion prej 2 teaspoons e grimcuar buds thatë plep dhe 1 filxhan me ujë të valë. Hidh ujë të valë dhe të lënë për lëndëve të para në një termos për 1 orë. Tendosje dhe pini 2 lugë 4 herë në ditë për 30 minuta përpara se të hahet.

Fytoapplykatsyy, përfundon, fasha dhe kremra duke përdorur lë steamed dhe buds e plepit të zi është një nga metodat më efektive të mjekësisë tradicionale. Kjo metodë e trajtimit është përdorur me sukses për të hequr qafe dhimbjen e artritit reumatoid në kombinim me marrjen infuzion e buds dhe gjethet e plepit. Infuzion është përgatitur me 3 lugë grirë dhe të papërpunuara të përziera 2 gota ujë të valë. Mbush në një termos 2 orë, tendosje. Pini 1/2 filxhan 4 herë në ditë para ushqimit. Materialeve të papërpunuara nuk janë të predispozuar për të, dhe përdoret për fytoapplykatsyy, ftohtë në një temperaturë prej 40 gradë. Buds steamed dhe gjethet e plepit të vrarë zonat e sëmura të trupit. Në krye të filmit të përfundojë, leckë të butë, të ngrohtë dhe të sigurt. Dërgo compress për 20-30 minuta. Procedura është bërë 1 herë në ditë deri në lehtësim.


Vaj i plepi i zi është përdorur në kozmetikë dhe në parfume dhe kozmetike. Ajo është përdorur për të bërë sapun dhe për fiksimin aromë dhe Këln.

Kur venat me variçe Aplikoni vaj të lëkurës së këmbëve dhe fshij atë lëvizje të lehtë masazh çdo ditë, për të lehtësuar shëndetin.
Humbja e flokeve naftës fshij në rrënjët. Kjo procedurë bëni 2-3 herë në javë në kohën e gjumit. Në mëngjes, lani flokët tuaj dhe pije infuzion i lë plep 2 lugë për 1 litër ujë të valë.

Kur gatim, shtoni plepa vaj vaj për të përmirësuar vetitë terapeutike të 50 gram. ointments - vaj 1 lugë çaji.
Kur inflamacion të uretrës njomet një vaj pambuku sponzhik plep zezë dhe bashkëngjitni të uretrës.
Kundërindikimet për përdorimin e drogës e plepin e zezë
Njerëzit që vuajnë nga sëmundje akute dhe kronike të sistemit të tretjes, si edhe gratë shtatzëna dhe gji nuk merr ilaçe të bëra nga plepi papërpunuara.