Mustaqe Artë ose kalliziya kozmetike aromatik


Në shtëpi mustaqe artë kultivuar për më shumë se 100 vjet. Pronat e saj të mrekullueshme medicinale janë legjendare. Qëllimi është aq e gjerë që e bëjnë këtë fabrikë të vërtetë mjeku i familjes e të gjitha Sëmundjet.
Mustaqe Artë ose kalliziya aromatik në cosmetology është përdorur jo shumë kohë më parë. Shkencëtarët filluan të zbulojnë një interes, si një ilaç, aty nga mesi i qepallat. Për shkak të pronave të saj medicinale, kjo bimë shpejt fitoi popullaritet. Shtrirja e saj është i madh, edhe pse nuk është kuptuar plotësisht, por një efekt pozitiv në lëkurë, ka shumë përvojë veten. Receta nga mustaqe artë të bëjë lëkurën të bukur, të butë, të shëndetshme.Në shumë cosmetology e parave të produkteve të kujdesit të lëkurës, të cilat kanë një kalliziya aromatik. Lëng i kësaj bime përmban shumë elemente gjurmë dhe substancave të tilla si quercetin, kaempferol dhe phytosterols. Ato ndikojnë pozitivisht në gjendjen e lëkurës sonë. Tonet dhe forcon kapilarët e lëkurës - kaempferol. Quercetin dhe phytosterols posedojnë aktivitetin antitumor, dhe i fundit, gjithashtu mbron lëkurën tonë nga bakteret e dëmshme.
Cook në shtëpi janë agjentë të dobishme terapeutike për lëkurën tuaj nuk do të bëjë punë të madhe, por rezultati mahnitëse ju do të shihni shumë shpejt.


Përcaktoni llojin e lëkurës tuaj dhe të jetë mirë.
Dry SkinMerrni 1 lugë gjelle lëng mustaqe të artë, 50 ml. hidroksid magnezi, 3 lugë glicerinë, 50 ml tinctures alkoolit e kamomil. Të gjithë përbërësit përzierje tërësisht dhe ruajtur në një enë qelqi. Shitore në frigorifer.
Muzik 3 lugë mustaqe artë. Shtoje atyre një pjesë të vogël të lë thupër dhe derdh të gjitha 3 gota ujë të valë. Insistojnë pjesë e 40 minuta, pastaj tendosje. Shitore në një vend të freskët.
Për të lëkurës me vajPërgatitja tonik me kastravec. Larë kastravec, lëvore të pastër dhe të imët pres. Shto kastravec 1 lugë çaji tretësirë ​​e mustaqe artë alkoolit, 1 lugë çaji tinctures alkoolit e kamomil dhe 1 lugë çaji u rrit me ujë. Merrni vezë dhe butësisht ndarë bardhë nga verdhë veze. Nuk verdhë veze nevojë për një tronditje e proteinave dhe një shkumë të ngurta. Përzierje me përbërësit e mëparshme dhe e rrahën me një mikser. Tendosje përmes disa shtresa të napë dhe derdh në një enë të pastër të thatë. Ruajtja locion në frigorifer.

Merrni 600 ml ujë të distiluar dhe të sjellë një çiban. Hidh atë 100 gram. urtë. Lini të mbush brenda natës. Të nesërmen, tendosje infuzion dhe të shtoni në atë lëng 7 lugë kallizii ëmbël.Për lëkurë normale25 gram beeswax shkrihen në një banjë me ujë. Kur ajo është shkrirë plotësisht, shtoni 6 lugë vaj bajame dhe përzierje tërësisht. Hiq nga të nxehtit. Shtoni 1 lugë gjelle me lëng të ëmbël kallizii dhe 4 lugë ujë trëndafili. Locion ftohtë, dhe hedh në një enë prej qelqi të errët. Shitore në një vend të freskët.

Vënë në një kavanoz qelqi 2 lugë mustaqe artë dhe 4 ca grushte të thata rose petals. Hidh një gjysmë litër uthull (jo esenca !!!). Mbyllni kapakun dhe të insistojnë në një vend të errët për 21 ditë. Pas tendosje të tonik kohë dhe shtoni 05 litra zier të ftohur me ujë. Mix.Për plakjen e lëkurësMerrni 1 lugë gjelle nenexhik dhe 1 lugë çaji gjethe mustaqe artë. Hidh 1 filxhan ujë të valë dhe le të qëndrojë për 30 minuta. Tendosje. Fshini infuzion e fytyrës dhe qafës çdo mëngjes.

Përgatitja është e njëjtë si në recetë e mëparshme, por në vend që të marrë një barishte mente Wort Shën Gjonit. Numri - 1 tbsp.
Imët pres letrën majdanoz 1, 1 rrënjë të vogël majdanoz dhe 1 letër kallizii aromatik. Hidh 2 gota ujë dhe vlim ngadalë pas valë, 20 minuta. Tendosje rezultuar tonik, i ftohtë dhe i hedh në një enë qelqi. Shitore në një vend të freskët. Fshij fytyrën, qafën dhe duart çdo mëngjes dhe mbrëmje.
Shtrydhje dhe përzierje 1 lugë çaji kopër, 1 lugë çaji gjethe mustaqe të artë. Shtoje 1 lugë çaji lule bli. Hidh 2 gota ujë të valë dhe mbush për një orë mënjanë. Strain, cool. Shitore në frigorifer. Locion është i përshtatshëm për përdorim të përditshëm.
Në cosmetology shpesh e përdorin më shumë se një mjet, por disa. Recetat alternative dhe i kushtoj vëmendje të se si reagon lëkura juaj.

Alkooli tretësirë ​​është e përgatitur si më poshtë:
Merrni 1 pjesë e lule kamomil thata dhe 5 pjesë alkool fërkim. Le të qëndrojë për 2 javë në temperaturën e dhomës, në mënyrë periodike lëkundje. Pastaj tendosje të lëngshme dhe dyqan në një vend të freskët.
Nëse ju nuk e përfunduar u rrit me ujë, ju mund të gatuaj vetë. Merrni 1-2 ca grushte rose petals dhe pour 1 filxhan ujë të valë. Le të qëndrojë për rreth një orë. Strain, derdh në një enë qelqi dhe dyqan në frigorifer.