Painkillers dhe rregullat e përdorimit


Ne të gjithë e njohur problemin e dhimbjes. Dhimbja mund të ndodhë për shumë arsye, qoftë dhimbje menstruale, traumatik, apo për shkak të vrullshëm ende shumë faktorë. Ajo sjell siklet, një person nuk mund të duhet të mbajë jetesën e tyre, të shkojnë në punë, për të studiuar, për të udhëhequr një jetë aktive, takohet me miqtë, dhe ndonjëherë edhe dhimbje pengon njerëzit të lëvizin. Megjithatë, shumë njerëz fillojnë të marrë drogë që lehtësimin e dhimbjeve. Megjithatë, jo të gjithë prej tyre të kuptojnë se vetëm përdorimi racional i këtyre barnave jep efektet anësore më pak dhe heq dhimbjen.


Prandaj është e rëndësishme për të diskutuar painkillers temë dhe rregullat e përdorimit
Mendoni për një fillim, ajo është painkillers dhe se mekanizmi tyre të veprimit.
Që të filloni të gjithë dhimbje mund të ndahen në dy grupe - narkotike dhe jo-narkotike. Farmaci pa recetë ju vetëm shesin grup lëndëve narkotike, dhe jo në të gjitha doza. Mos prandaj ankohen për punonjësit e pandershme e shtetit apo zinxhirët farmaci. Kjo është bërë në mënyrë që të zvogëlojë nivelin e abuzimit të drogës, dhe të bëjë substancave që shkaktojnë një gjendje euforie, si mund të jetë më pak të arritshme.


Droga jo-narkotike janë të ndarë në grupe analgesics, antipyretics (ose siç e njohim ne antipiretik), si dhe droga nonsteroidal anti-inflamator. Grupi është i njohur për ne i takon antipyretics paracetamol. Ajo ka disa veprimtari analgjezik, por ajo është shumë e vogël, kështu që është përdorur më shumë si një antipiretik. Përveç kësaj, ky grup është Analgin se shumë njerëz thjesht të përdorni paketat. Shumë do të jetë hapja që analginum tenton të ulur temperaturën.

Më të përdorur gjerësisht grup i anesthetics janë droga nonsteroidal anti-inflamator ose NSAIDs. Baza e veprimeve të tyre është për të ndikuar një enzimë e përfshirë në sintezën e substancave që shkaktojnë inflamacion dhe dhimbje. Kjo enzimë të quajtur cikloksigenase (COX), domethënë Cox 2. Cox është 3 lloje të ashtuquajtura COX 1 dhe COX Cox 2 dhe 3.

Enzimë e parë është siç gjendet në stomak dhe është e përfshirë në sintezën e komponimeve që mbrojnë mukozën e stomakut të acidit klorhidrik. Enzimë e tretë e vendosur në qendër të thermoregulation dhe është përgjegjës për temperaturën normale trupore.

Kështu kujtoni që kur merr ilaçe dhimbje nga grupi i NSAIDs në udhëzimet për të cilat nuk shkruar se ai selektive frenojnë veprimin e COX 2 efekteve anësore nga stomaku nuk mund të shmangur. Fakti se droga pengojnë COX 1 gjithashtu është dobësuar mbrojtje nga ekspozimi të acidit në stomak. A nuk e besoj se reklamat, e cila tha se në qoftë se të drogës është vendosur në kapsulë, problemet me stomak nuk do të. Kjo është një gënjeshtër. Por ia vlen të kujtohet se në një person i shëndoshë që merr drogë, ndjekur udhëzimet, ata ose nuk ndodhin apo do të jenë minimale. Kjo është më shumë një yazvennykam trajtojnë, njerëzit me gastrit dhe sëmundjeve të tjera të stomakut.


Çfarë pacientët me sëmundje të tilla? Ata duhet të ndjekin rregullat e frenuesit TSOG2 zgjedhore pranim. Këto përfshijnë ilaçe që përmbajnë nimesulid, Meloxicam, эtodolak, nabumeton, rofecoxib, dhe të tjerët. Nëse për ndonjë arsye një person nuk mund të marrë këto barna, është e nevojshme së bashku me drogë në harmoni analgjezik që zvogëlojnë sintezën e acidit klorhidrik (pantoprazol, omeprazolit, famotidina), droga që zvogëlojnë aciditetin (antacids, enveloping, etj) dhe hastrotsytoprotektorы (prostaglandin analoge sintetike - Misoprostol). Përgatitjet grupin e parë duhet të merret vetëm me recetë!Vetëm duke përdorur ilaçe dhimbje duhet të ndjekin rregullat e drogës në bazë të insert-mësimit. Edhe në qoftë se dhimbja është mjaft e fortë dhe menjëherë pas Pilula nuk kalon, kjo nuk do të thotë që ju duhet të pini të gjithë paketën e drogës. Së pari, të drogës nuk kanë të hyjë në fuqi menjëherë, por pas një kohë kur ajo merr në gjak dhe nga atje në një vend të dhimbjes.
Mos harroni heq analgjezik dhimbje, por shkaku i dhimbjes mund të jetë diçka mjaft serioze. Nga kjo, në qoftë se ju jeni të shqetësuar në lidhje me dhimbjen për një kohë të gjatë dhe shkon nga marrja e drogës, është e nevojshme të konsultoheni me mjekun.Një tjetër rregull, ajo nuk ka marrë drogë për një kohë të gjatë, sepse ata mund të shkaktojnë shumë efekte anësore. Po analginum shkakton çrregullime të rënda të sistemit hematopoietic në doza të tepërta, të njëjtën gjë shkakton reaksione të rënda alergjike, ndikon veshkat.
Në treg ka shumë dhe të kombinuara përgatitjet që përmbajnë disa komponentë me pronat analgjezik. Dhe këtu është që të jetë i kujdesshëm, shpesh vërehet në njerëzit alergjike në disa komponent, kështu që lexoni me kujdes përbërjen në paketim. Shpesh përbërja e tyre është kafeina, e cila nezhelanen për njerëzit me hipertension.