Myshk icelandic në mjekësinë popullore


Healers përvojë dhe mjekët magjistare pretendojnë se myshk Islandeze mund të ruani të gjitha sëmundjet. Gjatë viteve, përdorimi i saj në mjekësinë popullore, njerëzit ishin të bindur se në qoftë se jo të gjitha prej tyre, shumica e sëmundjeve para drogës tërhiqeshin, të bëra nga kjo fabrikë. Kjo është një myshk që i ngjan një bush me gjethe të vogla dhe thallus, lartësia e të cilave është deri në pesëmbëdhjetë centimetra. Emri shkencor i centralit - tsetrariya islandeze, rritet kryesisht në hemisferën veriore të planetit. Ajo mund të gjendet në tundër, pyjet, fushat torfe, rërë dhe ultësirës bregdetare.


Përdorni myshk Islandeze në mjekësi filloi shekuj më parë. Ajo është vlerësuar për pronat e saj medicinale dhe unike përbërjen bio-kimike. Në këtë fabrikë përmban sasi të mëdha të vitaminave, të cilat janë të nevojshme për trupin e njeriut, duke përfshirë të rralla, nuk janë gjetur në produkte të tjera.

Në mjekësinë popullore e përdor tërë bimore plotësisht. Që nga ajo është zierje përgatitur për sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes, me një kollë të fortë, bronkit, astma dhe tuberkulozi. Për trajtimin e këtyre sëmundjeve të përgatisë një zierje. Muzik para bimore, Slano e tij, se trupi vetë. Mbuluar në tank emaluar dhe derdh një gotë me qumësht të lopës freskët s. Vlim përzierje dhe të lënë në vlim për tridhjetë minuta, pastaj thahet. Është e këshillueshme për të pirë një makinë të nxehtë, para se të shkojnë për të fjetur. Atëherë efekti do të mbahet më të madh. I njëjti mjet jo vetëm që e bën kollë e mirë dhe e bën të marrë frymë më lehtë, por edhe vret bakteret dhe infeksion të gjithë zgavrën me gojë. Prandaj myshk Islandeze përdoret për të përgatitur supë për pije dhimbje të fytit, inflamacion i bajamet, me origjinë të ndryshme gojës në mëngjes.


Një tjetër mundësi se si për të përgatitur një zierje e Islandës myshk: Merrni dy lugë bimëve copëtuar, të mbuluar me ujë të ftohtë, të sjellë në valë, cool. Pas lodhje mund të përdoret drogës në gjysmën e një gotë, gulps mëdha. Marrë ajo merr rreth dhjetë herë në ditë.
Myshk Islandeze mirë për të kuruar sëmundjet e traktit digjestiv dhe stomak, duke përfshirë sëmundjes peptike. Besohet se ulçerë lufton Islandeze myshk dymbëdhjetë herë më efikase dhe më të suksesshme në stomak se sa më të njohur në mjekësinë popullore vaji detit buckthorn.


Një e mirë efekt qetësues dhe shërimi ka zierje e cila përgatitur me myshk islandeze dhe ujë, jo qumësht. Prandaj, ju nuk duhet të përdorni qumësht. Përndryshe, ju mund të marrë një tjetër të drogës: grimcuar Moss Islandisht shtoni një grusht fara liri dhe të copëtuar rrënjë alte. E gjithë mbledhja duhet të përzierje mirë, të marrë dy lugë përzierje, shtoni 02:58 gota nekyp'yachenoyi ujë të ftohtë, pastaj të lënë të mbush. Për të përgatitur plotësisht produktin medicinal duhet të qëndrojë për pesë orë, pastaj gatuaj shtatë ose tetë minuta, tendosje, të ftohtë. Kjo do të thotë në mjekësinë popullore dhe eliminon përçarje e traktit digjestiv, ai merret para çdo vakt për rreth gjashtë apo shtatë lugë.


Islanda myshk përdoret për të përgatitur shijshme dhe të shëndetshme të pirë çaj. Për ta bërë këtë, dy teaspoons e bimëve copëtuar derdhur litër tretë ujë, të sjellë në valë, pastaj menjëherë të hiqni nga të nxehtit. Pini filtruar, dhe pasi ajo ka ftohur në temperaturën e dhomës, ajo mund të jetë i dehur. Për ata që duan të nxehtë, ju mund të merrni çaj të nxehtë. Kjo është e dobishme si një masë parandaluese për të pirë tri gota gjatë gjithë ditës. Si çaj është e rekomanduar për të shtuar një pak mjaltë - dhe do të shijojë efekt të ëmbël dhe terapeutike. Ky çaj është e dobishme për njerëzit që kanë sëmundje - emfizemë. Por për të rritur efektin terapeutik të çajit me supë shtuar islandeze nënës myshk dhe njerka. Me këtë mjet që ju mund të arrijë një efekt të fortë expectorant dhe për të përmirësuar ftohjet e përgjithshme shëndetësore.


I njohur për vetitë e saj në mjekësinë popullore si një bimë largon sëmundjet e lëkurës dhe defekte. Zakonisht puçrra fytyre puçrra fytyre dhe me vështirësi të mëdha për të trajtuar, eliminohen pothuajse tërësisht dhe lënë pas plagët. Tea, i përgatitur në bazë të myshk islandeze, ju duhet të pini për një kohë të gjatë, së paku tri gota në ditë. Pastaj ju mund të shikojnë si sëmundje gradualisht recedes, duke lënë pas plagët. Me këtë fabrikë që ju mund të shpëtoj të përhapjes së herpesit, psoriasis, dhe plagët lënë pas nga djegiet.


Në mjekësinë popullore, infuzion është përgatitur edhe myshk islandeze. Për këtë Slano copëtuar tharë më parë në diell, shestydesyatyprotsentnыm mbushur me alkool, infused dy javë. Mjet që rezulton është përdorur me oreks dobësuar, sëmundjet e zorrëve, stomaku i mërzitur, diarre dhe dehidratim. Tretësirë ​​të marrë një lugë çaji, mund të jetë i holluar me ujë të ngrohtë ose çaj.

Disa healers Islandisht myshk nuk vlim dhe nuk insistojnë. Ata vetëm plotësoni atë me ujë të zier të ftohtë, për shumën e tillë të kohës për të shkuar çdo hidhërim të. Atëherë kjo përzierje është shtuar në qumësht të valë, llokoçis në një filxhan me sheqer të vogël e të pijë me një bronkit të fortë dhe tuberkulozi.

Duke përdorur bimët myshk si një shtesë në procesin e marrjes sapun në shtëpi, ju mund të merrni kozmetike shkëlqyer do të thotë për të trajtuar lëkurën dhe për të ruajtur rininë e saj, elasticitetin dhe bukurinë.
Kohët e fundit, shkencëtarët kanë qenë në gjendje për të provuar se përdorimi i broths nga Islanda myshk ndihmon në parandalimin e zhvillimit të tumoreve malinje falë atë lyshaynykovыm acide.