Jamball Root për shëndetin e njeriut


Shumë e rëndësishme dhe e përdorur gjerësisht në mjekësi drogës është e ëmbël. Jamball Root për shëndetin e njeriut është thjesht i pazëvendësueshëm si një anti-inflamator, mjet i shkëlqyer ekspektoranti që ndihmon në shumë Sëmundjet. Rrënjë jamball është i njohur për mijëra vjet, ajo përdoret me sukses për të rikthyer shëndetin në disa situata, përveç ëmbël përdorur ndonjëherë në industrinë ushqimore. Rrënjë e ëmbël - dhe madje nganjëherë quhet ëmbël sepse ajo shije si sheqer, dhe edhe më ëmbël. Jamball ose rrënjë jamball, është një mjet tradicional në mjekësi orientale, por mjekët moderne perëndimore kanë përdorur me sukses këtë fabrikë në trajtimin e shumë sëmundjeve të pacientëve të tyre, dhe varg zbatimi i këtij mjeti është jashtëzakonisht i gjerë, nga ftohjet për sëmundjet e organeve të brendshme.


Ndonjëherë shumë e çuditshme të dini se shumica e njerëzve thjesht nuk e di se si të përdorin rrënjë jamball, por nuk e di se në natyrë nuk është një bimë. Akoma më e mahnitshme se në farmakologji jamball rrënjë është një nga përbërësit më të zakonshme në prodhimin e shumë ilaçeve. Megjithatë, ne shtepi jamball rrënjës mund të jetë një përbërës i shkëlqyer në përgatitjen e potions medicinale për qëllim të ndryshme. Siç u bë e qartë për të përdorur jamball për qëllime mjeksore pjesë duhet kryesisht nëntokë, atë rrënjë. Ajo është përdorur si lëndë e parë për çaj pirja, prodhimin e lutem. Tipari kryesor dhe rëndësia e saj si një bimë medicinale është se mjetet janë bërë në bazë të tij, për të ndihmuar me Sëmundjet të tilla, të cilat përplaseshin pothuajse çdo njëri prej nesh.


Root jamball është përdorur për të përgatitur tradicionale droga për trajtimin e çrregullimeve të sistemit tretës, sigurisht, është një bimë shpesh përdoret në kombinim me medikamente të tjera. Në mënyrë efektive përdorin dhimbje të ëmbël në bark, për të hequr qafe urth për të shpejtuar metabolizmin, e cila është veçanërisht e rëndësishme gjatë humbje peshe. Me fondet nga kjo fabrikë mund të reduktojnë ndjeshëm mall për ëmbël, ushqimet yndyrore, e cila është gjithashtu shumë e rëndësishme për ata që duan për të reduktuar peshën e tyre. Sepse rrënjë jamball ka aftësinë për të forcuar mbrojtjen imunitar të trupit, ajo është përdorur me shumë sukses si një agjent profilaktike dhe si një antioxidant dhe është përdorur si një mjet për parandalimin e kancerit.


Në disa raste, përdorimi efektiv i rrënjë jamball?
1. astma, kollë, infeksion traktit të sipërm respirator. Si expectorants mrekullueshme, rrënjë jamball është caktuar shpesh për njerëzit që vuajnë nga sulmet e kollitjes që ndodh për arsye të ndryshme, kryesisht për shkak të infeksioneve të ndryshme. Kjo është mënyra tradicionale për të trajtuar kollë përdorur shumë kohë më parë dhe efekti pozitiv i zbatimit të tij është e qartë.

2. stomatit aftoz. Studimet në vitet e fundit, studimet tregojnë se në shumë raste rrënjë jamball është mjaft efektive në trajtimin e stomatitit. Për këto qëllime, është zakonisht i përdorur tretësirë ​​gargarë jamballi holluar në ujë.


3. Sëmundje të lëkurës. Veçanërisht e bukur provuar këtë fabrikë në trajtimin e ekzemë, ajo heq skuqje, kruarje, ënjtje, përdoret si një komponent në xhel dhe ointments.

4. Ulçera. Ne trajtimin e ulcera gastrike dhe medikamente duodenale Ulçera janë përdorur, të cilat kanë përfshirë rrënjë jamball. Përveç kësaj, kjo bimë është përdorur për të trajtimin e stomakut dhe sëmundjet e tjera janë të kombinuara zakonisht me herbs tilla si kamomil, nenexhik, etj

Linjë root jamball është gjetur në forma të ndryshme, më shpesh se realizohet në formën e shurup, si dhe në formë të thatë, dozohet në qese veçanta. Këtu janë disa receta për mënyrën se si të përdorin rrënjë jamball për sëmundje të ndryshme:


1. Përgatitja e infuzionit zakonisht nuk shkakton shumë vështirësi, nëse rrënjë jamball është përdorur në dozimin është e nevojshme në qese enamelware 3 copë vendas. ujë (1 filxhan), të mbuluar të vluar, le të qëndrojë për 20 minuta. Përdoret nga një mjek, duke marrë parasysh tolerancës individuale, dhe duke pasur parasysh peshën e sëmundjes. Të rriturit që marrin nuancë 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies për 1/3 e totalit, fëmijët janë dhënë 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies për 1 lugë - 1 tbsp


2. përdorur gjerësisht si shurup liquorice kollë ekspektoranti, për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme, forcimin e imunitetit. Shurup shije të ëmbël, ngjyra e saj - nga kafe në ngjyrë kafe, ajo është një ekstrakt i likuricias, shurupi i sheqerit, alkoolit. Me diabet shurup jamballit mund të zëvendësojë sheqerit. Mjeku Designed pranuar në trajtim - 10 ditë. Të rriturit 1/2 filxhan ujë 1 des.l., fëmijët 1/4 filxhan ujë 1 lugë fëmijët nën 2 vjet 1-2 pika shurup holluar në des.l. uji.


3. Për të përgatitur supë duhet copëtuar rrënjë jamball. Ky mjet ka një efikasitet të lartë në trajtimin e inflamacioneve të ndryshme të lëkurës, duke përdorur supë të bëjë fasha, kremra. Është e nevojshme për të marrë 1 tbsp grirë para pour ujë të valë (1 filxhan), për të përcaktuar në një banjë me ujë, gomë 30 min. Ftohtë në temperaturën e dhomës për 10 minuta, pastaj tendosje përmes napë, palosur në katër. Shtrydh e lëndëve të para direkt në supë. Përdorur në trajtimin e sëmundjeve gastrointestinale nga një mjek: rriturit 2 c. l. Gjysmë ore para ngrënies 4 herë në ditë për fëmijët (në varësi të moshës) 1 lugë 1 c. lugë 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Nuk është e rekomanduar që të kalojë dozen kur duke përdorur produkte të bazuar në likuricias.