Centaury vogël në mjekësinë popullore


Centaury vogël - një bimë medicinale që i takon njëjtë me - ose dyvjeçar bimëve të tyrlychevyh familjes. Në lartësia arrin deri në 40 cm dhe blooms me lule të vogla të ndritshme trëndafili. Është koha për lulëzim bie centaury vogla në qershor-korrik. Gjeti një bimë medicinale në rërë, shpatet stepë, livadhet, skajet e pyjeve dhe gullies. Race edhe në plantacionet e saj. Me qëllime terapeutike barit korrur në bimë e hershme lulëzuar deri në yellowing gjethet basal, prerja me kujdes jashtë thikë. Centaury bar përmban një numër të madh të alkaloide, glycosides, flavonoids, hidhërim dhe acid Askorbik. Centaury vogël në mjekësinë popullore si një e hidhur për të përmirësuar oreksin, forcimin e stomakut, zorrët, pankreasit dhe mëlçisë. Ajo është bërë obligim për gastrit me funksionin e ulët dhe të lartë sekretore te stomakut, mëlçisë dhe traktit biliar, anemi, pancreatitis, sëmundje peptike dhe diabetit.


Në mjekësinë popullore, centaury vogël është përdorur për të trajtimin e tuberkulozit të mushkërive dhe zorrët, ftohjet, grip, ethe, diarre dhe në sëmundje të tjera. Infuzion është përgatitur nga bimët medicinale, ndihmon me skuqjen e lëkurës, puçrra fytyre dhe plagët e vjetra.

Centaury vogël në mjekësinë popullore
Kur gastrit hipoatsydnyy dhe cholecystitis infuzion e bimëve të përdorura. 1 tbsp Centaury vogël derdh gjysmë litër ujë të zier për dy orë, pastaj të filtruar dhe për të marrë 30 minuta para ngrënies në formën e nxehtësisë 3 herë në ditë.


Në të njëjtën sëmundje duke përdorur tretësirë ​​të alkoolit që është përgatitur në shtëpi. 100 g të materialit të thatë ose 200 g të freskët bimëve centaury derdh 200 ml të alkoolit të pastër, fort të mbuluar me kapak dhe infused për dy javë në një vend të ftohtë të errët. Atëherë rezulton filtri infuzion dhe për të marrë një hap në 20-30 pika të tretur më parë në gjysmë gotë me ujë të ftohtë tri herë në ditë.

Për të rritur oreksin janë po aq të bimëve yarrow lë trifoli, nenexhik dhe centaury. 1 tbsp një përzierje e ujit të vluar dhe këmbëngulin ore. Pas lodhje marrë 1/3 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit.


Në të njëjtën sasi të nevojshme për të marrë barishte Wort Shën Gjonit dhe centaury. 1 tbsp Mbledhja e zier në një gotë me ujë për 2-3 minuta, pastaj të lënë për 30 minuta, tendosje dhe për të marrë një gjysmë gotë 4-5 herë në ditë.

Në cholecystitis marrë calamus rrënjë, lule përjetshme dhe centaury bar në sasi të barabarta. 2 tbsp Mbledhja derdh 05 litra ujë të papërpunuar për natën. Në mëngjes vihet në zjarr dhe vlim për 5-7 minuta. Merrni në mëngjes në një stomak bosh 1 gotë, dhe pjesa tjetër është e ndarë në 3-4 orë gjatë ditës për gjysmë ore para ngrënies.


Në mjekësinë popullore përdoret për whipworm centaury. Merrni 1 lugë gjelle centaury dhe myshk, filxhan brewed me ujë të valë dhe të insistojnë orë. Pas lodhje të marrin një lugë gjelle 3-4 herë në ditë.

Në qoftë se alkoolizmi dhe tërheqja nga pelin qejf dhe centaury bar brewed në një gotë me ujë të vluar, bimë medicinale duhet të marrë 1 tbsp Pas 30 minutave të infuzionit të marrë 2-3 lugë 3 herë në ditë.

Në mjekësinë popullore centaury vogël trajtojnë kronike ekzemë, psoriasis dhe dermatit. Për ta bërë këtë, të përgatisë tarifë të veçantë ilaçe. Merrni një lugë gjelle e këtyre bimëve: herbs centaury, vëllai-dhe-motra, Rutka, lë dythundrakë, moçali bar dhe shoots helmarinë hidhur. 1 tbsp këmbëngulin përzierje në një gotë me ujë të valë, filtër dhe të fshijë përdorur leshi pambuku apo fashë, zonat e prekura të lëkurës.