Bimët mjekësore xhinko Biloba


Një numër shumë i vogël i bimëve mbijetuar në Tokë për një kohë të gjatë dhe të ditës. Që nga zbulimi i habitur shkencëtarët dhe Kinën perëndimore. Barishte Dru xhinko biloba, gjetur ata, i quajtur japoneze, përkthim i fjalëpërfjalshëm tingëllon si "fruta argjendi" ose "kajsi argjendi". Frytet e kësaj bime janë quajtur xhinko, ata përshkruan në shkrimet e tij, edhe Charles Darwin, duke e quajtur "okamenelostyu jetojnë."
Në historinë e xhinko Biloba shumë pika interesante. Për shembull, një bimë që shfaqet në shekullin e XI, tashmë konsiderohet medicinale. Në Japoni dhe Kinë është mbjellë edhe pranë tempujt e shenjtë. Në Angli, kjo fabrikë është quajtur "Pema e flokëve vajzë", si ngjashmëri parë formon lë xhinko dhe gjethet e fier njohur si "Venus flokeve".


Shembull më i vjetër xhinko, ashtu-quajtur "pema veteran" rritet në varrezat e pyjeve në Filadelfia dhe është nën mbrojtjen dhe mbikqyrjen e ekspertëve. Në Amerikë e njëjta Xhinko ra në 1784.

Pronat medicinale e bimëve
Disa pronat medicinale xhinko Biloba shpjegojë përdorimin e saj në mjekësi. Nuk është sekret se me moshën e furnizimit me gjak të njeriut është shumë më keq. Përbërja e bimëve është hynkholyd - një substancë që rrit fleksibilitetin e mureve të enëve të gjakut në tru. Një tjetër tipar i dobishëm hynkholyda - promovimin vasodilatation. E gjithë kjo kontribuon për të furnizuar ushqyesve në tru, dhe truri merr oksigjen në sasi të mjaftueshme, dhe në lirimin e procesit të toksinave.

Një tjetër Xhinko rëndësishme të pronës - aftësia për të ulur nivelet e kolesterolit në gjak, dhe si rezultat, të reduktuar sulmet e sulmeve të zemrës yyazytsirnosti.
Flavohlykozydы dhe proanthocyanidins, të cilat janë pjesë e xhinko Biloba, mbrojnë enët e gjakut nga ekspozimi ndaj radikalëve të lirë. Këto substanca të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe aktivizuar aktivitetin mendor të trurit.

Indikacionet
Medikamente me xhinko Biloba rekomanduar si një mjet parandalues ​​përgatiten, si dhe për parandalimin e arteriosklerozës, parandalimin e pash dhe funksionet e vizionit dhe të dëgjimit. Përdorur si një ilaç për migraines, përmirësimin e kujtesës, si dhe parandalimin e sëmundjeve neurodystrophic (Parkinson dhe Alzheimer), një numër i shkeljeve të sistemit dystonic cerebrale venoz dhe speciet qarkullimit encefalopati. Ajo duhet të përdoret në çrregullimet e funksionit seksual. Ne nuk mund të shpërfillin faktin se barishte medicinale përmirëson qarkullimin e gjakut në gjymtyrët e pacientëve me sindromin Raynaud dhe ndihmon me scleroderma (një sëmundje e rrallë autoimune), sindromi i lodhjes kronike, astma, diabeti.

Përdorimi i bimëve rrit forcën dhe elasticitetin e mureve kapilar, muret e enëve të gjakut, rrit rrjedhjen e gjakut në kapilar trurit, venoz dhe arterial, ul nivelin e kolesterolit. Ajo ka efekt anti-edematous në indet e trurit, duke rritur konsumin e glukozës trurit dhe oksigjen.
Bimore xhinko ka një efekt stimulues në prostanoydov të sintezës (substanca që rrisin enët e gjakut) për shkak të aftësive të saj për të inactivate radikalet e lira. Kjo do të thotë se centrali është në gjendje për të parandaluar presionin e lartë të gjakut.

Në përdorimin e xhinko ekstrakt mund të shmangur stanjacion e gjakut në enët periferike, pasi ajo rrit rrjedhjen e gjakut në tru.
Në rastin e furnizimit të pamjaftueshëm të gjakut në qelizat e trupit nuk mund të funksionojë normalisht. Xhinko rrit rrjedhjen e gjakut në ato zona ku është e nevojshme. Ajo nxit rrjedhjen e gjakut në tru, krahët dhe këmbët, duke rregulluar tonin dhe elasticitetin e arterieve dhe capillaries të vogla. Ul viskozitetit të gjakut, zvogëlon rrezikun e clots gjakut.

Rrjedhimisht, përdorimi i bimëve medicinale xhinko Biloba është e rekomanduar gjatë sëmundjet e mëposhtme:

- sëmundje kardiovaskulare,
- cerebro-vaskulare pamjaftueshmëri,
- mosha aftësitë shkelje rozuyazykah,
- Sëmundja Alzheimer (ngadalëson progresit te semundjes dhe përmirëson memorie dhe përqendrim)
- furnizimit të dobët të gjakut në gjymtyrë (ndjesi të ftohtë në gjymtyrëve, dhimbje barku këmbën e dhimbshme)
- venat me variçe,
- diabeti,
- Sëmundje e veshit, humbjen e dëgjimit, kur,
- pafuqi,
- thrombophlebitis,
- hemorroide,
- migrenë.

Tretësirë ​​Xhinko e lehtë për të përgatitur, kështu që pa shumë vështirësi mund të gatuaj atë vetë. Gjethet e Xhinko janë të nevojshme për të thatë. Hidh 40% zgjidhje të alkoolit (raporti 01:10). Mbush në një vend të errët të ftohtë për 2 javë. Pas infuzion. Merrni 2 herë në ditë (10-15 pika tretësirë ​​në një gjysmë gotë me ujë) para ngrënies për 1 muaj. Është e rekomanduar për të kryer 3 herë në vit.


Contraindication
Mos tejkaloni dozën - ajo mund të shkaktojë disorientation dhe çrregullime të tjera të SNQ. Përdorimi i kundërindikuar i xhinko shtatzënë. Mos përdorni drogë në bazë të kësaj bime në qoftë se ka një predispozicion për reaksion alergjik ndaj përbërësve. Mos e merrni Xhinko me koagulimit të gjakut, dhe në rast të një operacioni të planifikuar.