Bimë medicinale yarrow ivopodobnyy


Medicinale ivopodobnyy yarrow bimore ose ivolistyy - ju keni dëgjuar të quajtur plakun-bar - bimë shumëvjeçare, i takon derbennykovыh familjes. Fabrika ka një rebryste gjatë vertikal rrjedhin 60-120 cm në lartësi dhe odrevesnevshee trashë rhizome. Gjethet e saj janë zgjatur-ovale, në formën e një Lancet, pothuajse në formë zemre në bazë, vuri në krye. Lulet e këtij barishte janë të përbërë nga gjashtë petals e tufë lulesh qerthull të mbledhura dhe të vendoset në krye të rrjedhin dhe degët.


Ka më shumë se 15 lloje të bimëve derbennyka yvolystoho në rritje në Rusi. Pemë rritet në vende ku shumë drita dhe lagështia, livadhe, ku ka ligatinat dhe përgjatë lumenjve. Lulëzuar yarrow në korrik, fillon të jenë të frutshme diku në mes të gushtit dhe shtatorit. Në mot të thatë të verës me plakun bar-rrjedhin pika të mëdha transparente me lëng, i ngjan lot. Kjo krijon përshtypjen se derbennyk qaj dhe nuk mund të ndalet. Ndoshta për këtë arsye, kjo bimë është quajtur gjerësisht dhe plakun-bar.


Përbërja derbennyka
Për trajtim në mjekësinë popullore përdoren pjesën e parë dhe rrënjët e bimëve. Ivolistyy derbennyk kimikate të pasura të tilla si saponins, carotene, resins, NDRYSHME, baltak dhe taninet, pektin dhe vitamina. Me këto substanca, bimore ka veti medicinale.

Mbledhja e materialeve medicinale të para
Gjatë lulëzuar takimeve të mbajë plakun-bar. Koha më e mirë për të mbledhur mes i verës është dita (herët në mëngjes), bimore është gërmuan nga rrënjët.

Pemë Ivopodobnyy ka erë astringent, dhe kështu që zlitayetsya shumë bletët dhe fluturat. Gjithashtu, kjo bimë është një bimë e mirë mjaltë. Mjalti është shumë aromatik, ngjyrë të errët qelibar, një aromë, aromë thekshëm. Në të ngrohtë lulëzim sezonit bar plakun-industri nektar, si pjesë e të cilit përmban 18 mg të sheqerit.


Pronat medicinale dhe aplikimet për qëllime mjekësore
Falë pronat medicinale, të përdorura në sëmundje të ndryshme të bimëve. Për shembull, në Zvicër për trajtimin e përdorur lulëzuar rrjedh, rrjedh rinj dhe të lëng derbennyka. Përgatitjet e plakun-bimëve që përdoren për trajtimin e brendshëm dhe të jashtëm. Si një tonik dhe ndalesa gjakderdhje para - në. Kur gjakderdhje nga hunda, ekzemë dhe sëmundjet e lëkurës - jashtë. Bullgarët janë të trajtuar stomakun, zorrët përdorur këtë barishte si anti-inflamator dhe astringent, dhe ajo është përdorur për dhimbje barku dhe hemorroide intensive. Plagët trajtohen me slurry svezhenatertoho. Japonezët mbahen në gojë plakun-bar të shuani etjen tuaj. Ethe francez shërim dhe diarre.


Për të trajtuar diarre dhe hemorroide bullgarët derbennyka yvopodobnoho Infuzion është përgatitur si më poshtë: dy lugë lule të bimëve brewed 250 ml ujë të valë. Gjithashtu, ky infuzion është përdorur në dhimbje barku rënda në zorrë. Këtu është një tjetër recetë nga diarreja do të thotë: '10 tharë bimë medicinale duhet pour 1 litër. ujë dhe vlim të vluar për 10 minuta, pastaj të filtruar supë duhet të jetë. Një metodë - 50 pika, holluar në një gotë me ujë. Pi 3 herë në ditë. Marrja e më shumë se dy ditë rresht nuk është i rekomanduar. Në qoftë se simptomat e diarre zhduken, ju duhet të vizitoni mjekun tuaj për këshilla.


Infuzion i bimeve derbennyka në mjekësi tibetian përdorur në trajtimin e sëmundjeve nervor. Homeopaths përdorin derbennykom si -nga fondeve.

Në Rusi, dyqind vjet më parë, nuk derbennyku caktuar rëndësi të vogël si një mjet në luftën kundër tërbimit. Në rast se pacienti nuk ishte nën fuqi veten për të shuar etjen tuaj dhe urinë, ai hante infuzion e bimëve.

Në trajtimin e encefalit të shkaktuar nga kafshon shënoni, bar-plakun mjet i mirë për heqjen e largimit të trurit. Supë me derbennyka - një asistent i mirë në shumë sëmundje: humbja e mitrës e gjakut, gastrit, dhimbje barku, ftohjet, epilepsi, reumatizmi, ulcerat, dhimbje koke, pezmatim i lëkurës, plagë në gojë (zierje dhe tretësirë ​​e luleve shpëlarje gojën), trajtimin e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme.


Aplikimi derbennyka qëllime të tjera
Lule plakun-bari mund të përdoret si një ngjyrë të ushqimit. Rrënjët janë përdorur në rrezitje dhe ngjyra e lëkurës (me njolla ngjyrë kafe). Këna është si përfaqësues i derbennykovыh familjes. Peshkatarët neto ngopura derbennyka lëng yvopodobnoho më pak të prirur për të kalbur. Pjesa ajrore mund të konsumojnë si ushqim.

Contraindication
Njerëzit që vuajnë nga sëmundje të traktit gastrointestinal, të derbennyka përdorimit kundërindikuar. Droga të çojë në mpiksjen e gjakut, kështu që nuk duhet të përdoret në koagulimit ngritur. Gjithashtu kundërindikuar në kapsllëk pleqërie.