Bimë medicinale Geum Rivale


Emri gjini Geum mori lloj emrin e farmaceutike latinishtja, në të cilën ata likuvalnyky dhe herbalists e Mesjetës. Pastaj fabrikë të quajtur "karyofyllata." Me kalimin e kohës, njerëzit quajtur thjeshtuar të "hrafylat" dhe së shpejti "Geum", si dhe emri i kapur në, ajo e regjistruar në nomenklaturën botanik. Por populli Geum Rivale mori një tjetër emër - rrënjë karafil ose mohuschnyk madhe. Ky publikim do të konsiderohet si një bimë medicinale Geum Rivale, përshkrimin, vendi i rritjes, përbërjen kimike dhe përdorimi i saj në mjekësi tradicionale.


Përshkrim Geum lumit.
Bimore gjini Geum takon Rosaceae familjes. Është e njohur se speciet egër Geum lumi mund të hahet, për më tepër, ajo është shumë e dobishme. Sasi të mëdha të vitaminave të jetë në gjethet e saj të rinj, që janë të përgatitur shpesh "pranverë" salads. Së bashku me bimë të tjera, Geum bimore mjaltë herët ofron. Që nga kohët e lashta, Geum Rivale përdorur në mjekësinë tradicionale, por vuri në dukje se pronat e tij medicinale pak më dobët se qytetit Geum.


Barishte medicinale Geum Rivale (Geum rivale) rritet 25-75 cm. Geum lumi - shumëvjeçare. Bimët rrjedhin errët - të kuqe, të ngritur. Rhizome - kafe, të trasha. Gjethet Stem janë të shkurtër ose sessile. Basal lë Geum - në gjeth të gjatë. Lulëzuar bimët venitje, bell-formë. Në të kuqe - hi ngjyrë kafe e lule. Petals Geum ngjyrë krem ​​lumi me kohë të gjatë claws, edhe pse ndonjëherë ari me venat e errët të kuqe. Periudha lulëzuar fillon në fillim të pranverës së tij dhe vazhdon deri në mes të verës.


Lumi Geum rritet në të egra në rajonet veriore dhe qendrore të pjesës evropiane të CIS, Siberi Perëndimore, Azinë Qendrore, në perëndim të Siberisë Lindore dhe Kaukaz.
Familja medicinale bimore Rosaceae propaganduar kryesisht nga fara, edhe pse ulur ndonjëherë në pranverë ose në vjeshtë, me ndarjen e shkurre.
Interesante, bimë fruta janë shumë të lehtë të kapem për flokësh dhe veshje kafshëve njeriun, ata u përhap në zona të gjera. Disa fara rritet në një vit e maturimit - diku në mes të vjeshtës. Por vetëm në pranverën e ardhshme masive rritje ndodh.


Gjendja më e favorshme për rritjen e medicinale, Geum - dielli apo gjysmëhije. Kjo tokës duhet të jetë pjellore, të lirshme dhe gjithmonë pak lagështirë.
Për të rritet Geum medicinale në oborrin e shtëpisë së tyre, ju mund të bimëve fara e tij në vjeshtë apo pranverë kuti në sera ose në shtretër në terren të hapur. Ndarja bush mori mëdha fidane të mbjella në një distancë prej 20 cm. Fidanëve të bimëve medicinale të familjes Rosaceae pikiatë. Për Geum përhershëm transplantuar gjatë verës (serrat), apo vitin e ardhshëm në pranverë.


Pronat medicinale River Geum.
Në qëllime mjeksore, vjeshtë dhe pranverë, dyqan ato rrënjë dhe rhizome Geum. Ato përmbajnë tanin, niseshte, heyn hidhur glycoside cila çan vaj që përmban thelbësor Eugenol dhe resins.
Bimë medicinale Geum Rivale ka Hemostatic, analgjezik, astringent dhe efekt tonik. Për më tepër, ajo është agjent i dobët dhe i përgjumur antiseptik.

Përdorimi i mjekësisë tradicionale.
Për shkak të përbërjes së saj kimike Geum përdorur gjerësisht në mjekësi. Zierje me ujë të lumit rrënjët Geum, përdoret për gjakderdhje të rënda hemorrhoidal, diarre, enterocolitis, pagjumësi, dhimbje koke, hemoptysis, si një analgjezik për mundimet nervor dhe sëmundjeve të rënda.

Supë është përdorur edhe për sëmundje të përbashkëta dhe të muskujve, zhvendosje - në formën e banjot, me dhimbje të fytit dhe mishrat e gjakderdhje - shpëlarje gojën.

Për blisters informacionit, të aplikojnë për to vetëm rrënjët gërmuan dhe grimcuar e Geum uzinës.
Kur depresioni dhe depresioni duke përdorur tretësirë ​​Geum lumit verë të thatë.
Familja pronat bimore Rosaceae, ende nuk eksploruar plotësisht, kështu që perspektiva e shfrytëzimit të mëtejshëm të lumit Geum në mjekësi varet nga këto studime


Për të përgatitur me lumin Geum nevojë për 2 h. Litër. rizomat grimcuar me rrënjë derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për një orë në tenxhere me kapak të mbyllur. Filter dhe pini tri herë në ditë për 1 orë. l. përpara se të hahet.
Supa rhizomes përgatitur me 2 tbsp. l. rizomat grimcuar me rrënjët Gjirin e 500 ml. e ujë të vluar. Rezulton Infuzion është filtruar dhe të përdoret për larje, shpëlarje dhe banjot lokale.
Përgatitja e drogës nga pagjumësia duhet rizomat me rrënjë kujdes bluaj në pluhur, pastaj 1 gram pluhur të përzier me një lugë çaji mjaltë dhe është tre herë në ditë. Ky medikament ndihmon me mundimet nervor dhe pagjumësi.

Kur depresioni dhe depresioni përgatisë infuzion të 5, Art. l. grimcuar rrënjë, duke plotësuar 500 ml verë e thatë, insistojnë 8 ditë, pastaj filtruar. Merrni Rekomandoni një orë pasi të hahet.

Përgatitja infuzion e lumit Geum, për të lehtësuar simptomat e dhimbshme të Endometrioza, për 100 gram rrënjë të freskëta grimcuar derdh një litër verë të thatë e kuqe, për të qëndruar në një vend të ftohtë, të errët për dy javë, ndërsa tronditur në mënyrë periodike. Infuzion filtruar duhet të pini 50 gram tri herë në ditë para ushqimit, gjatë simptomat e dhimbshme e Endometrioza një javë para menstruacioneve.