Bimët medicinale karkaleci mjaltë përbashkët


Bimët medicinale mjaltë zakonshme karkaleci, ndryshe - mjaltë karkaleci trykolyuchkova takon familjes fasule. Kjo është një pemë mjaft i madh, lartësia e saj nganjëherë arrin 25-45 metra. Degët e një pemë të mbuluar me spines shkëlqim desyatysantymetrovymy, kanë një ngjyrë kafe të errët.


Lë janë të thjeshta, me madje edges dhëmbëzuar pendor lë ovale. Në furçë hrozdevydnuyu mbledhur lule të verdhë-gjelbër. Lulëzuar fillon në qershor, nganjëherë në korrik. Honey karkaleci ka një kafe banesë të thjeshtë të errët si pods fruta deri në 40 cm nuk duhet të harrojmë se kjo bimë medicinale është helmuese!


Honey karkaleci trehkolyuchkovuyu hapur në Amerikën e Veriut, por tani bimore duke u përhapur në të gjithë hemisferën veriore. Në Rusi është rritur në jug të pjesës europiane.

Përbërja kimike e bimëve.
Frutat hledychyy gjetur normale mucous dhe taninet, flavonoids, vitamina C dhe K, alkaloide, tryakantyn tilla, trytepenovыe saponins.

Pronat medicinale dhe aplikimet hledychyy zakonisht.
Në mjekësi përdorni frutat pjekur ose largohet rinj hledychyy. Aplikoni drogës bazuar hledychyy vrull e traktit gastrointestinal, për shkak të përmbajtjes në përbërjen tryakantyna saj - Alkaloid, e cila ka një efekt të ngjashëm të papaverine, edhe pse pak më shumë toksike.

Gjithashtu përdoret në mjekësi zierje e lë dhe frutat, duke marrë në inflamacion kronik të fshikëz e tëmthit, me kolit spastik dhe ulçerë stomakut, gastrit kronik.
Shumica përdorin një zierje e frutave, por mos harroni se ata janë pjesë e një numri të madh të saponins në doza të larta të shkaktojnë helmim. Simptomat e helmimit - një të vjella, vjellje, marramendje, jargëzim, lëkurë të zbehtë. Nëse vëreni këto shenja nevojë për ilaçe dhe të anulojë menjëherë larë stomak.

Fruta supë të bëjë mirë për kapsllëk kronik, zierje e lë ka një efekt të vogël.

Recipes ilaçe.
Tretësirë.
Për trajtimin e artritit kronik marrë 50 gram rrënjë barishte dhe imët pres ato, të mbuluar me 2 gota vodka, mbush nevojshme gjatë ditës, rregullisht nxitje përmbajtjen. Pastaj ngrohjes për 2 orë. një dush me ujë, por nuk të sjellë një çiban, pastaj përsëri nevojë për të lënë ditë, pastaj të nxehtë përsëri. Pastaj insistojnë për tre ditë, nxitje rregullisht përsëri, dhe filtri ditën e tretë. Përdorni produktin medicinal për veprim efektiv duhet të jetë 15 minuta para ngrënies, dozë - 3 herë në ditë për 1 lugë gjelle brenda 40 ditëve. Nëse lind nevoja, gjatë vitit, një më tej 2 ose 3try natyrisht, me një interval prej 30 ditësh.


Infuzion bimor.
Në trajtimin e përgatitjes së përgjithshme paralizë bërë nga bimeve të tilla, gjethe dhe fruta hledychyy, bar dhe rrënjët Çikore, herbs tansy dhe çantë urtë Shepherd medicinale Gras-së, rrënjë e ëmbël flamuri zakonisht, celandine bari, gjethet arre, gjethe delli, bari Hypericum perforatum, në krye krasylnoho shoots dok (me gjethe dhe lule), rrënjët elfwort, barishte Polygonum të shpendëve, dhe leh e twigs të rinj shelg bardhë, e cila është mbledhur në fillim të pranverës, kur ka pasur gjethet. Gjithë përzierje duhet të pres, pastaj përzierje në 100 g. Sheqer gatuar para dhe 1 litër. ujë të ftohtë, pastaj mbush për 5 ditë. Pas këtij çiban infuzion për ngrohje të ulët për gjysmë ore, të qetë dhe profiltruyte. Atëherë përzierje ekstrakt me amoniak në një raport prej 1:10. Ky medikament përdoret në formën e pikave për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm. Për të përdorur dozë të rritur është rreth 10-15 pika me ujë për të shmangur djegiet, pini 3 herë në ditë. Nuk ka ujë të hollimit të përdorura infuzion për përdorim të jashtëm, dmth për bluarje. Ajo mund të irritojë lëkurën, në formën e skuqjen, i cili do të mbahet pas 2-3 ditësh. Në trajtimin e paralizë në organet e prekura mund të rubbed vaj, i cili u hoq nga dafinë gji.


Një zierje e hledychyy fruta zakonshme.
Kur trajtimin e bllokime të venave apo thrombophlebitis përdorin një zierje e barishte fruta. Për këtë frutat konvencionale hledychyy korrur në vjeshtë, pasi ata ishin ngjyrë kafe, dhe pastaj të thata. Gatim zierje e frutave: 4 pjekur pod pije dhe prerë në copa të vogla, pour 2 gota ujë, vlim për 10 minuta, pastaj shtoni ujë në sasinë e supë ishte një ndryshim. Mbush për 3 orë, pastaj të filtruar. Merrni në 5 herë në ditë në një lugë gjelle. Përgatitur supë vetëm në dyqan të ftohtë, përndryshe ai me ngjyra. Kursi i trajtimit është 2 javë. Nëse pengimi kronike deje, pastaj të përsëritur trajtim pas një muaji. Përveç kësaj, fruta janë përdorur në gastrit kronik, ulçerë, kapsllëk kronik dhe inflamacion fshikëz e tëmthit. Doza është e njëjtë siç përshkruhet më sipër.


Një zierje e lë hledychyy zakonisht.
Në kapsllëk kronik të pirë një zierje bërë nga gjethet. Përgatitja: 1 lugë gjelle lëndëve të para duhet të derdh një gotë me ujë të valë. Pas kësaj zierje duhet të pjekur në një banjë me ujë për gjysmë ore në një enamelware mbyllur. Pastaj ftohtë dhe profiltruyte përgatitur supë. Shtoni ujë të valë për të sjellë volumin në gjendjen e mëparshme. Marrë deri në 5 herë në ditë për 30 minuta para një vakt, 1 lugë gjelle

Kundërindikimet.
Ka contraindications, ndërsa duke marrë drogë. Supë me ujë gëlltitje mund të japin një efekt helmues nëse doza mbi normale. Kur helmimi me ilaçe duhet të ndërpritet dhe të larë në stomak.