Bell Bimët mjekësore mbushur


Medicinale grupimeve bell bimore ka formën e një zile Corolla, të quajtur kështu. Latin, kambanë mbushur tingëllon si Campanula glomerata L. Ky publikim do të konsiderohet si një përshkrim të përgjithshëm të zile të mbushur me njerëz, vendin e rritjes së tij, metodat e përgatitjes, përbërjen kimike dhe përdoret në mjekësinë popullore.
Bell i vogël i mbushur plot grupe tokës në mixborders dhe u rrit kopsht. Bell mbushur plot barishte, jo vetëm për njerëzit, por edhe bimë të mrekullueshme mjaltë për bletët.Përshkrimi i përgjithshëm
Grupimeve Bell (skuchennotsvetkovыy, modulare) - barishte barishtor rritet 020-060 m në lartësi. Bimë shumëvjeçare takon dzvonykovyh familjes. Ajo ka një të shkurtër, rrënjët drurë. Stem thjeshtë Hairy, kuqërremtë, me tehe fuzzy. Gjethet janë ovate-heshtak ose ovale, petioles më të ulët të gjata, e sipërme - sessile.
Të vogla, bell-formë bimë lule, të dendur që kanë forma humbur kokën apikal të verdhë dhe vjollcë. Kone grupimeve zile përbërë nga 15-20 lule, të cilat më vonë formon fruta - kapsulë. Periudha lulëzuar ndodh nga qershori deri në gusht.


Rritjes dhe korrje metodat pranë
Agregat Bell mund të gjenden në të gjithë pjesën evropiane të Rusisë dhe Bjellorusisë, Ukrainës, Siberi dhe në Azinë Qendrore. Kjo zakonisht rritet në skajet e pyjeve dhe clearings në shpatet, clearings, livadhe dhe stepat. Më shpesh, është një fabrikë e vetme.
Bimët mjekësore mund të jetë rritur në kopsht. Bell dyndur pëlqen vende me diell, por lehtësisht toleron hije të pjesshme. Mirë zhvillon në lagështi, drenazhuar, tokë fekonduar. Gjatë thatësirë ​​të zgjatur ajo duhet të lihet. Strehëza për uzinën e dimrit është e nevojshme. Ajo mund të futem duke e ndarë shkurret ose fara. Në farës fidanëve mbjellë në terren të hapur në mars dhe në vjeshtë.

Nga drogës për të korra rrjedhin, gjethe dhe lule të bimëve Campanula glomerata. Stoqe të prodhuara në qershor-gusht, gjatë lulëzuar e saj. Materialet e thatë para kërkohet në hije, dhe pastaj me kujdes bluaj.

Përbërja kimike
Bell ka mbushur një shumë të përbërjes kimike, të tilla si carotene dhe kafe acid kumarova, quercetin, kaempferol, lë burimin e acidit Askorbik. Kjo bimë ka anti-inflamator, HEMOSTATIC, analgjezik dhe efekt qetësues në trupin e njeriut.

Përdorimi i mjekësisë tradicionale

Medicinale grupimeve bell bimore, e përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore. Kur inflamacion i gojës, fytit, dhimbje koke, grykët, stomatiti, menstruacioneve të rënda dhe erizipelë rekomandojmë shpëlarje infuzion me ujë të bimëve. Kur ethe, dhimbje, atherosclerosis, kapsllëk, stomachalgia, sifilizi dhe glaukoma atribuohet zierje me ujë të frutave dhe bimëve. Pacientët me epilepsi dhe fëmijët e shqetësuar për një kohë të gjatë larë në një supë të bimëve. Herbs pluhur mund të përdoret për pluhurat kriminel dhe të lënë, por për të kafshoj me kompresa qen vënë dhe poultices e bimëve.


Për të përgatitur tretësirë ​​e zile të mbushur me njerëz, ju duhet të marrë 2 orë. L. herbs, derdh një gotë me ujë të valë. Filtruar gargarë infuzion dhe për të marrë 1 - 2 lugë. l. stomak bosh.
Më vete, ju mund të përgatisë infuzion e dhimbje koke, këtë ch 1. L. pluhur bell inflorescences mbushur me njerëz të qëndrojë 40 minuta, pas ujit filxhan Gjirit të valë, pastaj ftohur dhe filtruar nëpërmjet napë. Ky ekstrakt mund të përdoret gjithashtu në dhimbje mitrës, dhimbje në stomak, me goiter, të dhimbshme dhe të menstruacioneve të rënda.


Përgatitur shpesh infuzion për fëmijët banje. Për ta bërë këtë, të marrë 1 ch. L. lule copëtuar bell mbushur me njerëz dhe 1 ch. l. kafshët, derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për 4 orë, i holluar me ujë të ngrohtë dhe të fillojnë not. Ndihmë fëmijëve të mira me skrofull, lodhje nervor, эpylepsyyah dhe ekzemë.
Bell është një terapeutik aktiv mbushur me sklerozë të veprimit. Majë të përgatisë fara janë të grimcuar pour 250 ml ujë të vluar dhe pini dy herë në një minutë në ditë për të përmirësuar kujtesën.


Përgatitja e Kuvendit për vodka infuzion, të marrë 1 tbsp. l. 10 lugë barishte derdh 40% alkool, këmbëngulin 2 javë, herë pas here shkundur 1-2r. në ditë.

Contraindication vetëm për përdorimin e Bell mbushur me njerëz, është shtatzënë.