Bimët mjekësore Stonecrop madh


Stonecrop të mëdha apo të orpin (Sedum maksimale L) - anëtar shumëvjeçare barishte i familjes Crassulaceae. Ka fusiform, rhizome rrënjët thickened shkurtuar. Ngritur trasha nehilchati rrjedh stonecrop arrijnë një lartësi prej 20-60 cm. Ky publikim do të konsiderohet si një stonecrop bimë medicinale përshkrim i madh i përgjithshëm i përbërjes së saj kimike dhe përdoret në mjekësinë popullore.
I zgjatur-ovale, me mish, gjethet shijshëm e bimëve mund të arrijnë 13 cm. Në gjatësi dhe 5 cm në gjerësi. Shije të thartë, ata kanë një ngjyrë të errët të gjelbër dhe të mbuluar me një shtresë të hollë të shtresë prej dylli.


Një gjerë, corymbose-paniculate tufë lulesh stonecrop (10 cm), mbushur me lule të vogla të bardha, rozë. Frutat janë kartat e drejtpërdrejtë-montuar gjelbër, të pjekur nga korriku deri në fund të vjeshtës. Periudha e lulëzuar stonecrop është në korrik-tetor. Futem fara bimore ose me mjete vegjetative.
Bimët medicinale Stonecrop i madh, mund të gjenden në shpatet e përroskave, livadhet, qumeshtit dhe pisha pyjet, gëmusha Bjellorusia, Ukraina, dhe të gjithë pjesën evropiane të Rusisë.


Duke folur për përbërjen kimike të bimëve mjekësore, për të mos përmendur se stonecrop akumulon një shumë e acideve organike. Pra, kjo nekonservyrovanыh indet shpallur limoni, oksalik dhe acid acetik. Nëse përballuar bimë në errësirë, ka acid fumarik dhe sukcinik. Apple, glicerinë, limoni, dhe yzolymonnaya acid sukcinik përfshira në ekstraktet e bimëve ujore barishte.
Një lëng gjethe përmban flavonoids dhe gjurmët e alkaloide.

Emri i tij zyrtar - Sedum maksimale - stonecrop nuk ishte rastësi. Sipas një versioni, ajo vjen nga latinishtja «Sedo» - «largohem", sepse gjethet e llojeve të caktuara të bimëve përdoren si qetësues, ju lutem. Edhe në mjekësinë popullore përdoret si anti-inflamator, tonik, forcim agjent, është i njohur dhe efekti i tij shërimin.

Pronat medicinale e lëng është bimë të freskëta të prerë, rrënjët dhe vetë barin, i cili Brew bëra decoctions, tinktura, poultices bëni.

Pra, kur sëmundjet poshtër dhe të zorrëve duke ekstrakt ujor te impiantit. Kur dobësi seksuale, infertilitetit femra, pezmatimi i fshikëzës bar përdorimit Stonecrop në formë turshi. Përdorin atë si një krovoochyschayuchu mjeteve. Lëng të freskët promovon bimëve shërim të shpejtë në proceset inflamatore të sistemit riprodhues të femrës.
Përgatitjet bazuar në rrënjët dhe bimëve që përdoren për trajtimin e madhe Stonecrop e plagëve, shkurtimet ekzemë dhe djeg ata për shërim të shpejtë, ata gjithashtu të eliminuar lythat.

Për të hequr corns ata vënë gjethet e bimëve të freskëta dhe vë llapë steamed e lë të reduktuar reumatizmi të përbashkët dhimbje dhe ftohjet.
Rrënjët e një Stonecrop madhe të korrave të mirë në shtator - tetor, dhe bari gjatë lulëzuar.

Këtu janë disa receta poshtë qëllime mjeksore përdorimi Stonecrop:
1. Për të përgatitur pour 1 filxhan ujë të vluar një lugë gjelle e gjethe të freskëta të bimëve dhe të lënë për 4 orë. Përdorin profiltruvavshy PARA tre herë në ditë në një lugë.

2. Për nxjerrjen Stonecrop për larje, 4 lugë gjethe pour 3 gota ujë të valë. Insistojnë 4 orë, filtruar.
3. painkillers poultices 3 tbsp stonecrop fletë të mëdha, ujë obdavshy valë, të përfundojë në napë.
4. Lëng të freskët holluar me bimë të ujit duhet 1 deri 1 zierje 3 minuta. Marrë me ushqim tre herë në ditë.

Përgatitjet bazuar mëdha stonecrop kundërindikuar në të gjitha sëmundjet oncologic dhe anatsidnyh hipotsidnyh dhe gastrit.