Bimët mjekësore vjeshtë crocus


"Husona Uji" - që nga mesjeta në Europë quhet një trajtim për reumatizma dhe përdhes. Shumë e mbajtur gjatë sekretin e këtij lëngu. Por kjo është bërë me qëllim, si pjesë e uzinës përfshirë helmuese, dhe kjo mund të sjellë jo vetëm përfitojnë, por dëm. Ka pasur raste, dhe sekretet zbuluar me kalimin e kohës, dhe u bë e qartë se baza e "ujit Husona" është infuzion i Colichicum në verë, ose më mirë fara e saj. Aktualisht, vjeshtë crocus gjetur edhe zbatimin e saj në mjekësi. Komponenti kryesor i tabletave kolhykum-dyspert siguruar veprimin protypodahrychnyh është një ekstrakt nga fara të kësaj bime. Në këtë publikim, ne do të konsiderojë Crocus barishte vjeshtë, një përshkrim të përgjithshëm të përbërjes së saj kimike, vendin e rritjes, metodat e kultivimit dhe përdorimit të bimëve në mjekësi.


Përshkrimi i centralit.
Bimët medicinale vjeshtë crocus (Colchicum autumnale L (Lat.)) I referohet familjes zambak. Kjo barishte zakonisht shumëvjeçare, barishtore, bulbor. Format rrjedhin në bazë të zhardhok, është i vogël. Zhardhok Colchicum përreth gjethet e vjetra kafe në pranverë - shyrokolantsetni gjelbër. Çdo vit vetëm një lule Zhardhok lule zbehtë rozë. Fruta është një kuti kafe, trehhnezdnuyu. Farërat bëhem vit pas lulëzuar, ata janë të vogla, të rrumbullakosura.

Colchicum vjeshtak quajtur edhe Zimovniki, osnyak parakohshme ngjyra, osennyk, ngjyra vjeshtë, bezvremennytsa, shafran shafran egra livadh, Snowdrops, Zimovniki vjeshtë, pesoboy, vdekja qen.

Rritja e afër.
Bimët mjekësore mund të gjenden në malet Karpate në Ukrainën perëndimore. Lule e bukur Colchicum admirojnë më të mirë nga ana e, si të gjitha pjesët e saj përmbajnë helmin.
Shumimin e bimëve duhet në korrik dhe gusht për të kryer ndarjen e shkurret ose përdorni fara fllad. Kryerja ulje vjeshtë Crocus pranverë më të mirë.

Nëse ju rriten bimë duke përdorur farën, lule do të vijë vetëm në 4-7 vjet, dhe në qoftë se bulbs vegjetative bija - për vitin e ardhshëm. Gjatë vitit llamba prodhuar rreth 3 fëmijët. Colchicum vjeshtak preferon të mirë-drenazhuar, të lirshme tokë, pa pasur ligatinat, diku në hije. Mos rritet fabrikë për më shumë se 6 vjet në një vend, siç është sosje e tokës dhe fëmijët Crocus lule dhe më të dobët dhe pakësuar.

Kur dhe si për të kryer ulje.

Në korrik, kur gjethet Crocus thahen, është e nevojshme për të gërmoj tubers, të hequr rrënjët e vjetra, të larë dhe të thatë në hije gjatë ditës. Pastaj të vënë në ruajtje në një vend të errët në temperatura nën 24 gradë. Mbjellja është bërë në gusht, kur llamba do buds në një thellësi prej 9 dhe 11 cm në terren të zakonshëm. Mos harroni bimë helmuese, të gjithë puna është bërë vetëm në dorashka!

Kujdesi për bimët.
Para mbjelljes vjeshtë crocus make pleh: 1 kovë me humus dhe 1/2 kova rërë për 1 metër katror. Në ujë të thatë motit Bimë disa herë në ditë, mos harroni për të pastruar barërat e këqija. Në dimër, nuk kërkon mbulesë shtesë.


Bimët korrje për dimër.
Në mënyrë që të përdorni lule medicinale, fara dhe zhardhokët e bimëve. Duke lulëzuar në fillim të mbledh lule dhe zhardhokët kur pjekur - fara. Tharja është kryer në një vend të errët ngrohtë në një shtresë të vetme. Raft llamba jetës - 3 muaj, lule e thatë dhe fara - 1 vit.
Që të gjitha pjesët janë të crocus helmuese, ju duhet të mbani atë të ndara nga produktet e tjera dhe stoqe.

Përbërja kimike e bimëve.
Colchicum vjeshtak përmban alkaloide, colchicine dhe kolhamin. Llamba përmbajnë flavonoids apigenin, karbohidratet, acidet organike dhe phytosterols, fara - yndyrë, karbohidratet, resins dhe taninet. Kolhamin ka efektin anti-kancer. Ajo është përdorur në trajtimin e kancerit të lëkurës, në formën e vajrave dhe kancerit esophageal në formën e tabletave.


Pronat medicinale vjeshtë Crocus.
Kur deformuar artritit dhe për të reduktuar dhimbje në homeopati përdorur tretësirë ​​alkoolit e bimëve farë (3 pika 2-3 herë në ditë).
Aktualisht, të zëvendësojë "Husona ujë" erdhi vaj me lule, fara dhe llamba dhe tretësirë ​​alkoolit e farave, të cilat ofrojnë një efekt analgjezik në reumatizma kyçeve dhe përdhes. Me urolithiasis, cystitis, edemë, reumatizma dhe gjoks turp duke përdorur tretësirë ​​e bulbs freskëta.

- Tretësirë. Për të përgatitur tretësirë ​​e farave ose bulbs Colchicum (10 g) derdhur vodka (100 gram), japin birrë për 20 ditë, atëherë filtruar.
- Infuzion. Për të përgatitur infuzion, grimcuar fara ose llamba (1/2 lugë) derdh ujë (05 litra) të vluar, të lënë për 2 orë dhe filtruar. Merrni 1/2 lugë çaji 6 herë në ditë, pini një gotë me ujë.

Kundërindikimet.
Të jenë të kujdesshëm! Që nga vjeshta crocus shumë toksik, të gjitha përgatitjet në bazë të të marrë vetëm nën mbikëqyrjen dhe me lejen e mjekut!