Bimët mjekësore Motherwort pyatylopatevyy


P'yatylopatevyy Motherwort ose, siç e quajnë ata në barishte njerëzit e zemrës Leonurus takon familjes Labiatae, është një barishte gjithëvjetor. Në kulmin deri në 2 metra, ka rhizome derev'yanyste, rrjedhin kurchavovoloystыy katërkëndësh në skajet. Gjethet burimore janë të rrumbullakët, me bazë cunguar apo në formë zemre. Lulëzuar bimët e mbledhura në mutovky vendosur në axils, duke formuar inflorescences zgjatur ndërprerë. Frutat bimët flokë, ngjyra në shpinë të ullirit-gjelbër. Lulëzuar Motherwort p'yatylopatevyy në korrik-gusht. Në mjekësi, të aplikojnë të gjithë terrenin e barit.


Përgatitjet e bimëve Motherwort p'yatylopatevyy fortë se droga Valerian. Bimore ka veti qetësues, rregullon gjendjen e sistemit qendror nervor, ndihmon në zvogëlimin e presionit të gjakut. Gjithashtu ka një efekt pozitiv mbi yndyrë dhe metabolizmit të karbohidrateve, ul glukozës në gjak, kolesterolit, Pyruvic dhe acid laktik. Bimët medicinale Motherwort p'yatylopatevyy ka efekt anticonvulsant dhe antispasmodic.
Ne praktike mjekësore, droga nga bimët mjekësore, që përdoret fillimisht në neuroses e sistemit kardiovaskular, hipertensionit, angina për rregullimin e ritmit kardiak. Por vetëm në Motherwort fillim të njëzetë qepallat filluan të përdorin si qetësuesve.


Në mjekësi përdoret pjesë tokë barishte Leonurus cardiaca. Ajo është përdorur me miokardit, cardiosclerosis, psyhoasteniyi, krizë nervash, myocardiodystrophy, sëmundje të zemrës dhe të sëmundjes Graves '. Në drogës gjinekologjisë nga bimët që përdoren për manifestimin menopauzës patologjike e dystonia, në sindromi hypomenstrual, fibroids mitrës, çrregullime të ndryshme të ciklit seksual të grave. Motherwort përfshira në kompozime të ndryshme për douching, e cila është përdorur gjerësisht në trajtimin e Sëmundjet femra, duke përfshirë kancerin e mitrës.

Ishte një vend përdorimi pustыrnyku në trajtimin e anemisë, epilepsi, gulçim, dobësisë. Infuzion i bimëve të përdorura në Sëmundjet gastro-intestinale. Bimore tharë është pjesë e tarifave të qetësuesve, mund të ndihmojë në histeri dhe pagjumësi.

Nga gjethet barishte motherwort p'yatylopatevyy përgatitur infuzion, ekstrakt të lëngshme dhe të përdorin si një sanëz zëvendësues. Për të përgatitur keni nevojë për 4 lugë Materialet përfunduar se kypevshey derdh 200 ml ujë lundrues në një banjë me ujë për 15 minuta. Supë lëshuar në krye deri në 200 ml vëllimit duhet të merren 2 herë në ditë për 1/3 filxhan.

Alkooli tretësirë ​​përgatitur 1: 5 duke përdorur 70% alkool. Pi tretësirë ​​alkoolit e Leonurus në 4 herë për 40-50 pika. Bimët medicinale Motherwort p'yatylopatevyy ka contraindications specifike, por me kujdes duhet të përdoret kur bradycardia, hipotension. Përdorimi i zgjatur i barnave të Leonurus, ka një reaksion alergjik që mund të eliminuar plotësisht përdorimin e bimëve në çdo formë.

Gjetur bimore përdorimi motherwort dhe në fusha të tjera. Fara merrni vaj yndyror, e cila përdoret për llaqe të kualitetit të lartë. Si nga trajtimi lagështi është përdorur për letër. Me Leonurus merrni fibra, të ngjashme në cilësi me fibra liri. Të gjitha pjesët ajrore të Leonurus përdoret për pëlhura ngjyrosje. Si një infuzion diuretik e bimëve që përdoren në mjekësinë veterinare.