Rigon medicinale barishte dhe aplikimi


Pasi nuk e quajmë këtë nenexhik barishte pyjeve, rigon Borova, klopovnaya barit Hog kostolomnaya bar pchelolyub, Amulets, lebidonka, Matryoshka. Por shumica e njerëzve e quajnë atë "rigon", Siç rekomandohet në sëmundjet e grave të ndryshme të. Botanists quajti atë rigon shkak të aromë të fortë. Le të flasim për rigon barishte dhe aplikimin.
Herbs
Rigon vaj esencial i përdorur në parfume. Lë rigon janë përdorur si erëz në enët me patate, fasule, bizele, mish si dhe salads, salcice, pije të ndryshme. Rigon bari vënë në fuçi në kriposje trangujve dhe kërpudha. Njihuni me motherboard mund të jetë në kodra, livadhe të thata, skajet e pyjeve dhe clearings, ndër shkurre dhe shkurre përgjatë rrugëve (por mbledhin barin në rrugëve nuk rekomandohet: ato thithin exhausts dëmshme). Herbs thjeshtë, kultivohet lehtë. Rigon zakonisht propaganduar nga fara. Grass ka një erë të fortë e këndshme ndjerë kur lë grimcuar (për shkak të përmbajtjes në rigon vaj esencial).Si korrave
Me qëllim të trajtimit duke përdorur pjesët ajrore të bimëve mjekësore (bar), e cila është korrur nga qershori deri në shtator. Prokurimi i lëndëve të para është kryer në të thatë, moti me diell është më e mirë. Materiali thata në attics, përhapjen në letër apo kanavacë jo shumë të trasha (5-7 cm) shtresa e lirshme dhe të lëvizë e tyre paktën 1-2 herë në ditë. Në zonat urbane të thata me bar rigon, varur në një litar tufa të vogla, të mbrojtura nga draftet dhe rrezet e diellit.
Herbs të thata siç nuk ndryshojnë ngjyrën e tyre, mbeten erë të fortë dhe shumë të hidhur, djegëse, shije pak astringent, rrjedh thyer kur vendosur. Rigon tharë obmolotyty papërpunuara dëshirueshme për të hequr qafe e trashë rrjedh dhe të vënë në kavanoza qelqi me kapak të mbyllur fort. Si e tillë, bari mund të ruhen në një vend të thatë, të errët për 3 vjet. Kur korrje lëndëve të para nuk duhet të dalë nga rrënjët terren.


Shërimi parave
Për shkak të përmbajtjes në acid Askorbik bar dhe rigon infuzione thelbësore të naftës dhe teas të ketë pronat e anti-inflamator dhe analgjezik. Si bën të dalë djersë, expectorant dhe antimicrobial rigon barishte agjent është përdorur brenda. Aplikoni për pagjumësi, dhe në shtëpi dhimbje dhëmbi, neurozë si një qetësues, qetësues. Në një shpëlarje dhe mbytje - ftohjet, reumatizma, sëmundjet respiratore, bronkit, faringjit akute dhe kronike, stomatiti, malcim nullesh.


Për përdorim të brendshëm 2 lugë papërpunuara ujë të zier dhe të insistojnë. Merrni infuzion në formën e ngrohjes për 15-20 minuta para ngrënies, nëse mjeku nuk e përshkruajnë dozimin e tjera të mundshme në 05 filxhan 3-4 herë në ditë. Në pectoris dhe sëmundjeve të mukozës orale tregon zierje e bimëve rigon. Supë është përgatitur në normën e 4 lugë bari 05 litra ujë të vluar (bari i hedh ujë të vluar, pastaj filtruar), të ftohtë dhe pije 3-4 herë në ditë. E njëjta supë larë hundën.


Barishte rigon ka efekt anticonvulsant, rrit sekretimit të gjëndrave të tretjes dhe bronkial, lëvizshmëri të zorrëve, duke rritur tonin. Çaj efektive me fryrje rigon, ngathtësi e zorrëve, mungesa e oreksit, ulur aciditetin e stomakut, enterocolitis dhe cholecystitis, si dhe epilepsi. Taninet për përdorim të përfshira në rigon, të sigurojë për rrezitje, efekt baktericid në lëkurë. Prandaj rigon në formën e kremra, fasha dhe banjot përdoren për dermatoses itchy, ekzemë, diatez, ekzemë sëmundje të ndryshme të lëkurës. Banja me herbs si rigon sistemit të qetë nervor qendror.