Shyrytsa Bimët mjekësore hedhur


Bimët medicinale shyrytsa braktisur ose Amaranth është barishte. Në kohët e lashta, rreth 8000 vjet më parë, indianët maj, Incas dhe Aztecs madje e përdorur atë si ushqim. Për më tepër, ajo konsiderohet e tyre e madhe. Në përgjithësi, gjatë ekzistencës së Amaranth, mbledhur një sasi të madhe të informacionit dhe thashethemeve. Disa thanë se shyrytsa kishte veti të mrekullueshme, ndërsa të tjerët thuhet se jo më shumë se shyrytsa "parazit" të korrat vjetore. Në lashtë Greqi besohet bimore madhështor Amaranth dhe konsideruar atë si një simbol i pavdekësisë. Në Suedi në 1653, Mbretëresha Kristina krijuar një urdhër të veçantë të Amaranth.


Përshkrim i shkurtër.
Çfarëdo ishte, por shyrytsa barishte braktisur, familja Amaranth, standardi një vit, rrjedhin lartësi prej 20-80 cm, ka një gjethe shumë të gjerë, dhe e mbuluar plotësisht me qime. Tufë lulesh Hue ka të verdhë - gjelbër elemente, ose gri, ngjyrë të gjelbër. Në fillim kanë branched formojnë një ngushtë-thur apo spicate ose inflorescences paniculate. Lë ovate, formë romb me kalimin e kohës, mjaft të madhe, në krye të vrimë është që s'bie në sy. Shpesh nuk ka formë akute, të vendosura në gjeth që kanë ndikim të gjerë formularin. Koha standarde për lulëzuar nga fillim të verës në fund të vjeshtës.


Rritja.
Paraardhësi Vendi kryesor është konsideruar Amerikën e Veriut, nga ku dhe u soll në Evropë. Aktualisht ka një listë të gjerë të rritjes, i cili përfshin Lindjen e Largët, Siberi Lindore, Azia Qendrore, Kaukazi, të gjithë pjesën evropiane të ish-CIS. Kjo është një bimë, një farë e keqe që rritet në peatlands pranë shtigje në tokë dhe mërzi. Ashtu si rrezet e diellit dhe të favorshme në rritje në tokë të fekonduar.

Vetitë kimike.
Përkundër faktit se shyrytsa braktisur konsiderohet një farë e keqe, ajo ka pasur veti të dobishme dhe vitamina. Për shembull përmban vitaminë C, rreth 180 mg, si fosforit, niseshte, kalcium (kripë), komponimet e azotit (betaine), carotene dhe vaj yndyror. Vetëm shyrytsы farat janë të pasur me fibra deri 102% deri 192% te proteinave, vaj yndyrë dhe 79% sheqer dhe 2%, si një përmbajtje uji prej rreth 9% në sasi të vogla të përmbajtura hirit dhe pastërtia e rreth 5%.


Qëllimi.
Aktualisht shyrytsa hedhur nën vëzhgimin e shkencëtarëve dhe institucioneve të ndryshme në Amerikë, Peru dhe India. Shkencëtarët nga Venezuela për shembull, ka gjetur se enët e ndryshme, salads ose pasta me shyrytsы kanë trup të mjaftueshëm të pronave të dobishme dhe vitamina, përveç kësaj, kanë një shije të këndshme, dhe në disa raste të zëvendësojë pronat e të ngjashme për bimët të përshtatshme për të bërë sallatë. Shoots rinj dhe gjethet mund të hahet si të freskëta dhe të gatuar. Të njëjtat Gjethet mund të përdoret pas dy muaj e magazinimit, sallatë dhe nuk humbasin pronat e tyre. Nëse kile fara Amaranth, kështu që ju mund të hani. Vini re se numri i farave nga një individ nganjëherë arrin në 1 milion. Shyrytsa një kulture shumë të vlefshme në Amarante përmban një sasi të madhe të proteinave që ju lejon për të mbledhur një korrave të mirë. Për krahasim korrjes lloje të ndryshme shyryts është rreth 60 kv për 1 hektar, ndërsa mbledhja e kokrra të dhënë një herë e gjysmë më pak.


Përdorimi i mjekësisë tradicionale.
Amaranth apo hedhur shyrytsa, e përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore. Në vende të ndryshme dhe popujve, ka shumë receta. Për shembull, për trajtimin e goiter bëjnë zierje të veçantë në krye të Amaranth. Kur inflamacion të mitrës është e rekomanduar për të marrë një ekstrakt me bazë uji. Vetëm nxjerrjen e përdorur në kolit, shkelje të menstruacioneve, gjakderdhje hemorroide, kapsllëk dhe dhimbje barku. Megjithatë, indianët besojnë se shyrytsa braktisur mund të çojë në peshë të tepërt.


Me rrënjët Amaranth bëjë zierje uji i përdorur në sëmundjet ryshtoy dhe verdhëz. Ekstrakte nga gjethet e Amaranth përdorur si një agjent diuretik, si dhe në tumoret e ndryshme dhe dhimbje koke. Kjo letër mund të zjarrit shumë mirë këtë recetë ndihmon me dizenteri. Në një kohë kur bimore maturohet ose me gjethe të thatë tashmë bërë ekstrakt ujor ka protistotsidnymi dhe pronat baktericid.

Metodat e aplikimit:
- Bari është i grimcuar Amaranth për 2 lugë, oshparyuyemo ujë të vluar, të insistojnë rreth një orë, pastaj të filtruar. Merrni filxhan një e treta para ngrënies, tri herë në ditë.

- Merrni 1 lugë gjelle gjethe copëtuar, shtoni ujë (rreth 250 ml) dhe kuzhinier për 3 minuta. Dërgo qëndrim, kujdes otfyltrovыvaem. Merrni para ngrënies, gjysmë filxhan dy herë në ditë.