Bimët mjekësore në terren pimpernel


Lule Syri i fushës - bimore një-vjeçar, i cili ka një 10-30-centimetër zvarrit shumta vjen me katër fytyrat. Më shpesh, ngjyra e syve, e quajtur "verbëri natën". Në këtë raport, ne shqyrtojmë barishte lule sy të fushës, përshkrimin e saj të përgjithshëm, përbërjen kimike, vendin e rritjes, si dhe mënyrat e vjeljes dhe përdorimin e mjekësisë tradicionale.
Medicinale lule sy bimëve të fushës ka emra popullore: verbëri natën, syze duhanit (Ukrainë) kuryachya verbëri, kuroslepnyk, kuroslep, hedhjen potions, ngjyra e syve, inteligjencën dhe mendjen). Bimore gjethe zgjatur ose ovate; tsilokrayi dhe e kundërta. Lulet janë të ndritshme portokalli apo të kuqe, një në axils e lë kanë gjeth të gjata që janë rreth 2 herë më shumë gjethe. Hi Lule pyatychlennaya. Corolla kuqe ose të kuqe-portokalli, kolos formë ka pesë petals dhe pesë stamens pistil plus vezore stil i lirë. Fruti është një kapsulë sferike me një e çarë; kuti mund të hapet përsëri dhe kapak të hapur që ka fara të panumërta të vogla të zeza.


Lulëzuar fillon në fund të pranverës dhe përfundon në fillim të vjeshtës.

Rritja e ngjyra e syve.
Ajo rritet në Ukrainë, Bjellorusi, Azia Qendrore dhe pjesën evropiane të Rusisë. Ajo mund të shihet pranë deteve, moçale, lumenj dhe shpatet malore. Gjethet, lulet dhe bimët lëng përdoret për prodhimin e drogës.

Përbërja kimike.
Lule Syri i fushës që përmban substanca të tilla si vaji yndyror (fara), flavonoids (pjesa ajrore) acidi phenolcarbonic (lë) peptonyzyruyuschyy enzimë hlikozyl dhe saponin, kafe dhe acidet tjera (bazës).


Përdorimi i mjekësisë tradicionale.
Për prodhimin e barnave të përdorura bimëve lëng, lulet, rrjedh dhe e lë. Mbledhja zhvillohet kryesisht në verë (qershor-korrik). Ilaçe të përdorura për analgjezik, antibiotik dhe efekt diuretik. Përkundër faktit se shumë njerëz përdorin bimore për bronkit, sëmundje të mëlçisë dhe çrregullimeve psikologjike, vetë mund të shkaktojë dëme të pariparueshme për shëndetin e njeriut.

Përveç këtyre sëmundjeve bimore është përdorur për sëmundjet nervore dhe lëkurës dhe hepatiti. Ajo është aktive në plagë apo kafshoj kafshëve të pashëruara. Në formën e lule poultices sy të fushës përdorur në skuqjen diateznyh. Me sëmundje të syrit (të tilla si katarakti) është e dobishme bimët lëng të freskët të përziera me mjaltë.


Për të përgatitur ngjyra e syve, ju duhet të:
- finely bërxollë bari;
- gjysmë një lugë çaji pluhur derdh 200 ml ujë të ngrohtë zier;
- le të qëndrojë për 10 minuta;
- pastrohen me gazë.
Merrni infuzion duhet të jetë 4 herë në ditë për 2 lugë.

Ngjyra e syve është përdorur për të mbledhur një numër të bimëve të tjera që janë përdorur në katarakt, glaukoma, ndryshimet degjenerative, konjuktivit. Dhe gjithashtu, heq lodhjen e syve kur përdorni kompjuterin. Struktura e mbledhjes janë: ngjyra e syve, starwort gjelbërim, barëra që Talabani, bar ochanky, samosylu barit, duckweed bar, trumzë barishte, gjethe delli barishte, tërfili bari, lule kamomil, toadflax bari, bari Boudreau, lule Calendula, bar Violet lule pyjeve lule misri blu, mashtruese rrënjët, lule elderberry. Ky koleksion i drogës, në dispozicion mbi counter. Rekomandohet që 2 kurse të trajtimit, i cili kërkon 2 tarifë paketim, 250 gr.


Për të përgatitur vë llapë, i hedh ujë të vluar 4 lugë e bimëve dhe të mbyllë një fashë ose garzë, palosur në disa shtresa. Pads përdorur efekt analgjezik.

Në katarakt, ngjyra e syve, përzierje lëng me fushë të mjaltit në raport 1: 1. Përzierje, dripping në sytë tuaj, tre pika 3 herë në ditë.

Kundërindikimet.
Mos harroni se centrali është helmues dhe mund të jetë i rrezikshëm për shëndetin tuaj. Prandaj, para se të trajtimit të filluar, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj.