Përdorimi medicinale e Glycyrrhiza glabra


Sweet lakuriq ose siç është quajtur gjerësisht rrënja e ëmbël takon familjes fasule dhe arrin një lartësi prej 80 cm. Bimë medicinale ka një sistem të thellë rrënjë dhe humbje e ngjyrës lule të bardha-vjollcë. Në thelb, e ëmbël lakuriq ndodh në vende me klimë të ngrohtë, veçanërisht në ne - në Detin e Azov. Bimë është e mbrojtur me ligj, kështu që ajo duhet të korrur me kujdes të madh. Bimë është propaganduar nga kërcell dhe fara që shkojnë mjaft e keqe. Rrënja e Glycyrrhiza glabra është përdorur në mjekësi, në më shumë se 20 industri dhe në bujqësi. Përdorimi medicinale i jamball falënderim të madh të substancave bioactive zhveshur, të cilat janë në rrënjë të impiantit. Saponins, glicerine, e cila është pjesë e bimëve është 50 herë më e ëmbël se sheqeri i rregullt, përveç ëmbël zhveshur, të pasur në flavonoids që përmban nga 27 copë. Përgatitjet e jamball sigurojë efekte të gjerë duke filluar në trup për shkak të përmbajtjes së steroid, pektin, lipidet, sheqerna, vajra esenciale, resins, e hidhur, mukusit, acid Askorbik dhe shumë substancave të tjera.Përdorimi medicinale e Glycyrrhiza glabra
Në vitet e fundit, shkencëtarët zbuluan se jamball ka një aktivitet shumëpalësh biologjik se menduar më parë. Që nga ajo ishte ndarë një substancë të ngjashme në strukturë me hormonet e veshkave gjëndra, të cilat kanë efekt, i ngjan veprimit të desoxycorticosterone - inflamator, antiallergic, antiulcer, sklerotike, antibiotik, antispasmodic, antitumor, bio-stimuluese protistotsidnymi, antydotnыm, shërim anti plagë, ka aftësinë për të ulur aciditetin e stomakut, të rregulluar metabolizmin me ujë kripë dhe stimuluar sintezën e hormoneve endogjene veshkave.


Të dhënat eksperimentale kanë treguar se përdorimi i alkoolit të koncentruar tinktura jamballi papërpunuara lakuriq reduktuar brishtësinë kapilar, rritjen e numrit të qelizave të bardha të gjakut, qelizat e kuqe të gjakut dhe trombocitet në gjak dhe të ketë një efekt radioprotective.
Autoritetet e lashtë mjekësore si Hipokrati, Galenit, Dioscorides quajtur rrënjë jamball lakuriq "root Skithas". Ajo është përdorur gjerësisht, dhe të përdoret si një bimë medicinale në shekullin I para Krishtit.

Sweet përdorur pastaj në mjekësi në inflamacion të traktin e sipërm respirator, rinitit alergjike, faringjit, bronkit, kollës së mirë, pneumonia, astma, gastrit hiperatsydnyh, ulçerë stomakut, i shoqëruar nga kapsllëk, kolit, me helmimit me ushqim dhe helmim tjetër, sëmundja Addison-së, atherosclerosis, diatez, dermatit alergjik, ekzemë, helmim gjaku i shtatzënisë, menopauza dhe inflamacion të organeve gjenitale femërore, duke përfshirë Trichomonas vaginitis.


Përdorimi medicinale i jamball lakuriq në mjekësinë popullore
Si një rrënjë expectorant jamball është përdorur në dy teaspoons grirë rrënjë 15 gota ujë dhe vlim për 10-15 minuta. Pas lodhje pije 1/4 filxhan 3-4 herë në ditë për 20-30 minuta para ngrënies.

Në rrënjë ulçerë stomakut është tokë në një pluhur dhe të marrë në maja e thikë në dozë të vetme nuk duhet të kalojë më shumë se një gram me një gotë me ujë të ngrohtë tri herë në ditë.

Me trashje janë të inkurajuar për të marrë koleksionin e ardhshëm, i cili përfshin ëmbël lakuriq. Në pjesë të barabarta, një lugë gjelle rrënjë të marrë jamball, rhizome mylnyanky, fruta anise, barishte dhe Rutka Abraham, përzierje dhe vendas 1 lugë gjelle mbledhjen e 500 ml ujë të vluar, të lënë për 2-3 orë, pastaj thahet. Merrni një gotë në formën e nxehtësisë në mëngjes në një stomak bosh.

Kundërindikuar diarre ëmbël lakuriq.