Bimët mjekësore terren i madh


Bimët mjekësore terren i madh - një bimë shumëvjeçare rhizomatous. Ajo ka një rrjedhin zhveshur, nganjëherë korotkoopushene deri në një metër. Lë në rrënjë të dyfishtë trifletësh me petioles të gjata deri në 40 cm. Pllaka fletë të arrijnë një gjatësi prej 10-30 cm, gjerësi 35 cm. Gjethet në bazë pykë-formë, edges mprehtë, zgjatur-ovate. Në krye të madhësisë bimore dhe fletë blades të zvogëlohet storoenye tyre thjeshtuar. Plaku Ground është i vogël, lule të bardha janë mbledhur cadra në rreze, të cilat janë të vendosura në skajet e fidaneve. Frytet janë zgjatur në formë, i ngjeshur pak anash. Ora lulëzuar bie në qershor-korrik, fruiting - korrik-gusht.


Zonë e madhe e rritjes yahlytsi Kaukaz, Azinë Qendrore dhe perëndimore Siberi. Shumica yahlytsya gjenden në skajet e pyjeve, clearings, ndërtesat pranë banimit dhe parqet e qytetit. Terren shumëzohet moshuar me shpejtësi për shkak të numrit të madh të farërave, është vykorinyuyetsya vështirë. Kjo është bimë e keqe farë e keqe për forma të dendur të mëdha të dendura. Ndërsa ende në Rusi, kjo bimë është vlerësuar shumë dhe përdoret në ushqim si një erëza për enët apo komponent kryesor, si një supë.
Mblidhni gjethet mund të jetë në prill, dhe të përdorin vetitë e uzinës deri në vjeshtë vonë. Lë të rinj janë tokë e madhe është jo vetëm e shijshme, por edhe të dobishme. Ato janë të pasura me vitamina dhe elementët gjurmë, biologjikisht substancave aktive. Rrjedh, gjethet e bimëve përfshijnë: acid Askorbik, vajra esenciale, minerale (titan, bakri, hekur, mangan, kripëra minerale, komponimet e azotit). Rrënjët Ground Plaku gjithashtu përmbajnë vajra esenciale, karbohidratet dhe më shumë proteina. Për qëllime terapeutike, e përdorur kryesisht për pjesën tokësore prej bimës, më pak rrënjët.


Për të gjitha pronat e saj pozitive dhe një gamë të madhe të tokës veprimit moshuar nuk ka contraindications dhe efektet anësore. Bimore është i aftë për mbështetjen e sistemit imunitar, të normalizuar metabolizmin kripë dhe për të hequr lëngjeve nga trupi.
Për qëllime mjekësore përdoren twigs dhe gjethet e bimëve që janë korrur gjatë lulëzuar e tharë, rrënjët bien. Lëndëve të para korrur ruhen më shumë se një vit.
Bimët medicinale terren i madh rekomandohet për anemi, për shkak të përmbajtjes së lartë hekuri. Yahlytsya edhe forcon muret vaskulare, ajo do të jetë një mënyrë e madhe për adoleshentët që vuajnë nga çrregullime neurologjike dhe sëmundjet kardiovaskulare. Për të moshuarit, ky mjet do të ndihmojë në luftën kundër presionit të dëmtuar të gjakut dhe shkalla e zemrës.


Në larmi të madhe të bimëve mjekësore është trajtimi i reumatizma, traktit urinar, sëmundje të veshkave, diatez, ekzemë. Gjithashtu përdoret për të pastruar mëlçisë. Infusions me analgjezik, efekt anti-inflamator dhe choleretic dhe përmirëson tretjen. Për të përgatitur që ju nevojitet: 2 tbsp herbs copëtuar dhe 200 ml ujë të vluar, ju duhet të valoj në ngrohje të ulët jo më shumë se 15 minuta. Përmbajtja e ndarë në pjesë të barabarta dhe të marrin 3-5 herë kursin terapeutik e 2 muaj.


Infuzion të rrënjëve është përgatitur me 1 tbsp e lëndëve të para e thatë filxhan ujë të vluar, vlim atë për 15 minuta. Insistojnë 05:00. Në rrënjët përmban kumarin, e cila ndihmon në uljen e kolesterolit në gjak, i cili nuk lejon trombozë.
Compress me barishte moshuar parë ka shërim, analgjezik dhe efekt antifungal. Gjithashtu lë grimcuar redukuar inflamimin e nyjave dhe parehati e vendeve të prekur nga kërpudhat.