Medicines në kabinetin e mjekësisë në shtëpi


Kabinetin e mjekësisë në shtëpi duhet të jetë i zakonshëm sterile dhe jo sterile, dressings përdoren për krijimin dhe fiksimin e zakonshëm, garzë fshin sterile për trajtimin e plagëve; pambuku absorbues për kremra, fashot dhe fasha; huyazykay kapëse për ndaljen e gjakut hemostatic për të ndihmuar të ndaluar arterial gjakderdhje nëse për ta vënë atë mbi lëndimit; Baktericid Llaçe dhe të rregullt; fashë elastike për fiksimin dressings. Çfarë duhet të jetë droga në kabinetin e mjekësisë në shtëpi?
E barnave për përdorim të jashtëm, të cilat duhet të jenë në çdo kabinetin e mjekësisë në shtëpi duhet të përfshijnë:


- peroksid hidrogjeni,
- 3% zgjidhje është përdorur për larjen e plagëve dhe trajtimin e gërvishtjet të vogla, abrasions dhe në mëngjes;
- 2% zgjidhje alkoolike e gjelbër të shkëlqyer (normale "Zelenka") e cila efektivisht dezinfekton buzë plagë plagët e mëdha dhe të vogla, dries tyre;
- Zgjidhja 3% e sulfatsil natriumi, e cila është përdorur si pika sy kur prekje të trupit të huaj, infeksionet dhe lëndimet;
- Zgjidhje 10% e amoniakut, inhaling avull e cila ju lejon për të sjellë në një kuptim të zalisur; Ajo përdoret gjithashtu për të lehtësuar acarim në një pickim mushkonje qoftë se nuk ka fonde të tjera të veçanta;

- Panthenol (llak efektive për djegiet butë);
- vaj ose NSAIDs xhel-bazuar, i cili kur aplikohet në lëkurë për të ndihmuar të përballen me muskulare, dhimbjet kyçeve nevralgjike.

Një duhet të kujdeset për blerjen e barnave për përdorim të brendshëm. Që nga parashikojë të gjitha situatat e mundshme pamundur, formimi i kit shtëpi do të përfitojnë medikamente në vijim:
- droga antiallergic (drogat protivogistaminnye);
- antipyretics dhe painkillers (droga zakonisht nonsteroidal anti-inflamator, shpesh përmbajnë acid acetilsalicilik, paracetamol, ibuprofen);

- antispasmodics (sot më shpesh për lehtësimin e spazma e muskujve të butë të përdorura Nospanum ose spazmalhon);
- tableta validol, ajo është treguar për lehtësim të dhimbjes në zemrat e llojit të angina, efektive në histeri dhe neuroses dhe për lehtësimin e ndjenjat e përzier (në të gjitha rastet, të drogës është vendosur nën gjuhë);
- nitroglycerin (nëse familja është e moshuar apo njerëz me sëmundje koronare të zemrës);
- chelators (qymyr aktivizuar apo të bardhë, smectite, enterosgel);

- ndihmon tretjen e ushqimit enzime (pancreatin, forte mezim, festive, etj);
- dhe immunomodulators interferon;
- dhe expectorants mucolytic;
- kollë mjekësi;
- pllakat e sanëz ose tretësirë ​​Valerian (një efekt qetësues me nervozizmi, stresi, pagjumësi dhe overstimulation nervor).

Nuk ka asgjë të keqe në shtëpi kits janë mustardë, akull flluskë apo ngrohës konvencionale gome, të cilat mund të jenë të përgatitur akull nevojshme për bruises dhe lëndimeve; Shiringa e disponueshme; tubth; piskatore. Si kit e nevojshme në shtëpi do të zgjerohet me produkte të reja. Është e rëndësishme që ajo përmbante vetëm ato mjete të cilat jeta raft nuk ka mbaruar.