Ilaçet nga infektimi parazitare


Infektimi rra ose helmintiasis - është një nga sëmundjet më të zakonshme. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dëshmi se çdo vit vuajnë nga infektimi parazitare mbi një miliard njerëz.
Sot, ilaçe shumë të zhvilluara nga infektimi parazitare, në bazë të emrave të jo-pronarit ndërkombëtare si mebendazole, Levamisol, Pyrantel, Albendazole. Droga në bazë të këtyre substancave janë shitur në çdo farmaci. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se mënyra më efektive e duke u shpëtoj prej infektimi parazitare është një aplikim të plotë të disa barnave anthelmintic.Në fillim të trajtimit më të mirë një herë të marrë Dekarys (Levamisol), pas moshës dozë. Këto ilaçe kontribuojnë çrregullime të metabolizmit të energjisë së nematodikeve, parazitëve dobësim, duke rritur efektin e drogës anthelmintic terapi e fazës së dytë të kombinuara. Dekarys veçanërisht aktive lumbricoides luftuar Ascaris, duodenale Ancylostoma, necator americanus dhe është përdorur për të trajtuar ankylostomoza, ascariasis, nekatoroza, tryhostronhyloydoza, strongyloidosis, tryhotsefalozu, sëmundjen toxoplasmozë, Enterobiasis.

Së bashku Dekarysom përdorni ilaçe të tilla si Vermoks, Vero mebendazole, Vormyn (grupi mebendazolov) ose Sanoksal, Nemozol (e albendazolov grupit). Secila prej këtyre barnave është marrë 3 ditë pas Dekarysa.

Përgatitjet mebendazolov grupet kanë mekanizmin e mëposhtme të veprimit të infestations rra: ato të çojnë në një shkelje të proceseve jetike për qelizat e krimba, parandalimin procesin sintezë e tubulin celulare, ndërprerë shfrytëzimin e glukozës dhe pengon prodhimin e ATP.

Është mebendazole thotë spektër veprim të gjerë anthelmintic. Drogës është efektive për trajtimin e llojeve më të zakonshme të helmintiasis: Enterobiasis, ascariasis, ankilostomidoziv, stronhyloydozov, tryhotsefalozu, nematodosis shumëfishtë, echinococcosis, tenyoza, alveokokkoza, kapilyariozu, hnatostomoza, trikinoz, helmintiasis përzier.

Mekanizmi i Albendazole është për të ndryshuar rrjedhën e proceseve biokimike në qelizat e krimba, vret ato. Përgatitjet e këtij grupi janë më të efektshme kur dyndjet format larvore të nematodat dhe cestodes, si dhe neyrotsystytserkozi shkaktuar derri shirit format larvore, mushkëritë ehinokokkozi, mëlçisë, peritoneum, të shkaktuara nga format e larvave të tapeworms me qen nematodosis (ascariasis, tryhotsefalozi, ankilostomidozi, enterobioze , strongyloidiasis, opisthorchiasis, giardiasis, mykrosporydyoze) dhe në helmintiasis përzier. Droga grup toleruar albendazolov mirë, ata janë jo-toksike. Por efektiviteti i trajtimit kompleks disa herë monoterapi lartë.


Ilaçe të cilat janë të bazuara në Pyrantel tilla si Nemotsyd dhe Helmyntoks përdorur në disa varieteteve helmintiasis. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se ata janë më pak efektive se mebendazole. Dhe niveli i sigurisë që ata ndryshojnë nga droga të tjera anthelmintic.
Veprimi Pyrantel bazohet në bllokimin e transmetimit të muskujve dhe shfaqjes së paralizë të muskujve në krimba. Fondet Pyrantel aktive kundër infestations parazitare të shkaktuara nga krimb zorrësh, roundworm, hookworm.

Emrat më pak të zakonshme ndërkombëtare jo-pronarit, e përdorur si ilaçe kundër krimbat përfshijnë:

• embonat pyrvynyya (Pyrvynyum), e cila është përdorur në rast Enterobiasis;
• Adipate piperazine (piperazine) - Enterobiasis dhe ascariasis;
• karbendatsym (Medamin) - ascariasis, tryhotsefalozu, Enterobiasis, ankylostomydoza, strongyloidosis;
• praziquantel (Biltritsid) është një mjet anthelmintic të gjerë-spektrit të përdorur për trajtim trematodoza, tsestodoza, cysticercosis, neyrotsystytserkozu.

Ata që preferojnë të përdorin mjetet me origjinë bimore, gjithashtu mund të gëzojnë terapi adekuate antihelminthic. Farmacitë shesin automjete të cilat janë të bazuara në bimeve dhe kanë ndikim shumë efektiv mbi llojet më të zakonshme të krimba. Këto bimë janë:

• kungull zakonisht, përdoret për invasions derrit, gjedhit dhe zinxhir xhuxh, dhe lentetsa gjerë;
• lule tansy - në enterobioze dhe ascariasis;
• centaury bari - kur të infestations whipworm.
Efekti anthelmintic është gjithashtu karakteristikë për substanca biologjikisht aktive bimë të tilla si thupër, Shkumë, sanëz, Omani, rigon, Wort Shën Gjonit, veshtull, arra, hudhër, eukalipt.
Zgjedhja e barnave nga infestations rra, ju duhet të konsultoheni me një mjek që përshkruajnë barna bazuar në rezultatet e studimeve mikrobiologjike.