Medikamente dhe mjete për të ftohtë të përbashkët


Në fillim të sëmundjes (sidomos në sëmundje respiratore akute, SARS, gripi) duhet të marrë doza të mëdha të vitaminës C (një mesatare prej 15) dhe (adaptogens magnolia kineze hardhi, xhensen, Aralia Manchurian, Rhaponticum, Eleutherococcus). Sot ne flasim për barnat dhe mjetet juridike për të ftohtë të përbashkët.
• Ndihmon në vrimat e hundës droga injeksion Dlyanos ose Nazol dhe varrosje naftizina ose Sanoryna. Ju mund të marrë një mbytje farmaceutike drogës (Bioparox, Fyuzafyunzhynom) dhe duke përdorur metodën e mëposhtme: imët pres qepë 2-3, të mbuluar me ujë të valë dhe pastaj të marr frymë këtë "qepë" traget me kokën e tij të mbuluar me një peshqir.


Dhe të përpiqet të shmangë marrjen përgatitjet që përmbajnë paracetamol, sepse ato mund të shkaktojnë ose të përkeqësojnë reaksione alergjike ekzistuese dhe madje shkaktojnë sulmet e astmës.

Mjete provuar
• Kur fillon një hundës ftohtë larë pasazhe drogë të këqija dhe Wort barishte gargarë Shën Gjonit. Përgatitur tij si më poshtë: 1 tbsp. l. herbs pour 1 tbsp. ujë të vluar, vlim për 2-3 minuta, pastaj ftohur dhe i lau herë nasopharynx.
• Në lyej ftohtë 2-3 herë në ditë hundës lëng zgavrën e gjethe të freskëta të Kalanchoe përfshijë ose më shumë lëng limoni në hundë.

• shpejt të përballuar me të ftohtë, i shoqëruar nga një kullojnë hundët, mund të ndihmojë në mbledhjen e bën të dalë djersë e barnave: birrë si një çaj për 1 pjesë rigon barishte dhe çel bli dhe 2 pjesë lë nënën dhe njerka. Pini para gjumit të nxehtë.

• 3 tbsp. l. bli-colored pour 2 tbsp. ujë të valë, gomave 15 min. ziej, të lënë për 20 minuta, pastaj tendosje, shtoni mjaltin, lëng limoni dhe pije të nxehtë para se të shtrat.
• Ju gjithashtu mund të ngrohtë deri zonë sinuset nofull vezë të ziera fort - ata ishin të drejtë në shell duhet të vihet në të dyja anët e hundës, të mbijetuar të freskët.

• Për të bërë këmbët natën shumë
Për nyjet e prekura mund të bëjë banja. Well, e mirë për stimulimin e imunitetit 1-15 ditë nuk është asgjë, "larë veten e tyre" ujë mineral alkaline (2 litra në ditë - kjo duhet të pini 5-6 pritjet).

• aloe Mix lëng 100 g, 200 g dhe 300 g vodka mjaltë. Insistojnë përzierje për 3 ditë në një vend të errët. A paketat gjatë natës. Kursi i trajtimit - 7-10 ditë. Ajo mund të përsëritet nëse është e nevojshme.
• Mix 1 tbsp. Shpirti kamfor, 15 në. Mjekësore dhe bile 3 pod grimcuar piper i kuq. Insistojnë 7 ditë në një vend të errët. Vendi paketat në mbrëmje ose gjatë natës - 2-6 orë në varësi të fazën e sëmundjes. Kursi i trajtimit 7-10 ditë,

• Ju mund të marrë një dush me shtimin e kripë deti. Pas pranimit të saj të fshij nyje mundësisht të ndezur naftës bredh, pastaj të përfundojë nyjeve leshi shall.
• Merrni 05 gota e manave të freskëta detit buckthorn, pure ato dhe fshij këtë përzierje në të përbashkët (që ju mund të bëni atë si një kompresë). Pavarësisht nga fakti se efekti zakonisht ndodh shpejt dhe dhimbja fillon të bie, ajo është e mirë për të përfunduar një kurs të plotë të trajtimit për 2-3 javë (brenda natës ngjesh mbajë).