Herbs dhe kollë takim


Kollë - një shoqërues i shpeshtë jo vetëm ftohtë banale, por sëmundje shumë serioze të mushkërive. Prandaj, në qoftë se kolla vazhdon për një kohë të gjatë, ju duhet të konsultoheni me një mjek. Aktualisht, barnatoret Ka një gamë të madhe të ekstrakteve të ndryshme, ilaçe dhe mjete të tjera për kollë. Mjetet juridike popullore - bimor, tinktura - janë një metodë efektive dhe të lira të trajtimit ndihmon të shpejt të të hequr qafe kollë dhe nuk dëmtojnë shëndetin. Çfarë herbs dobishme për kollitet dhe tarifat?
Bimët medicinale që përdoren për përgatitjen e bimor veçantë, i destinuar për trajtimin e sëmundjeve të shoqëruara me kolle. Më efektive për të arritur efektin terapeutik përfaqësuar një kombinim të mjeteve juridike popullore dhe mjetet e mjekësisë tradicionale. Mbledhja gjoks është një përgatitje për të bërë infusions bimor, i përbërë nga një kombinim i bimëve të ndryshme copëtuar të thata. Ajo ka një efekt komplekse në sistemin e frymëmarrjes:



• heq inflamacion - efektin inflamator
• Ndihmon vidkashlyatysya - veprim expectorant
• Zgjat bronke - efekt bronkeve
• Ndihmon të ndjeheni më mirë - efekt tonik përgjithshme

Farmacitë mund të blej Koleksion kraharorit №1 №2 №3 dhe №4. Pas konsultimit me pediatrin (nëse foshnja është e sëmurë) ose terapisti mund të vazhdojë për trajtim. Gjoks №1 mbledhja mund të përdoret në trajtimin e të rriturit dhe fëmijët e të gjitha moshave, madje edhe foshnjat. Çaj bimor mund të dëmtojë shëndetin. Kjo do të thotë, provuar efektive për trajtimin dhe parandalimin e ftohjet. Përbërja e gjirit №1 koleksion përfshin komponentët e mëposhtëm: lë nënën dhe njerka, gjethe delli, rrënjë jamball, lule kamomil, twigs egra rozmarinë, Lungwort bar, rigon, gjethe thupër. Kjo zierje bimor ndihmon të lehtësuar kollën, duke siguruar veprim anti-inflamator dhe expectorant.


Lungwort - lule e bukur dhe e dobishme. Ajo përmban sasi të mëdha të taninet veçanta, vitaminë C, carotene, sheqerit dhe minerale të tjera të dobishme. Pulmonaria officinalis ka një masë të pronave të dobishme: ajo ul inflamimin (anti-inflamator), vret bakteret e dëmshme dhe mikrobet (efekt antimicrobial), ndalesa e gjakut (efekt hemostatic). Përveç sa më sipër, Pulmonaria officinalis ka expectorant dhe pronat astringent, e cila është veçanërisht e rëndësishme në një, kollë e thatë irrituese dhe diuretik. Rigon - bari të veçantë, e cila ka një masë të pronave të dobishme dhe është përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore. Pronat medicinale e rigon shumë aspekte.


Këtu janë disa prej tyre:
Pronat • anti-inflamator
• pronë Antimicrobial
• pronat analgjezik dhe të tjerët.

Treguesit për përdorim janë:
• infeksione te traktit respirator (tracheitis, bronkit, bronkit)
• sëmundje inflamatore e rrugëve të frymëmarrjes,
• semundja akute të rrugëve të frymëmarrjes.

Sa për dozë, është më mirë për të diskutuar me mjekun tuaj, sidomos kur është fjala për trajtimin e një fëmijë të vogël. Për të rritur Doza ditore është 100 gram leng mishi 2 ose 3 herë në ditë pas ngrënies. Në përgatitje, ka contraindications: sufferers alergji të marrë supë gjoks me kujdes. Nëse jeni alergjik ndaj bimëve që janë pjesë e supë, pastaj e bëjnë atë të pamundur. Gjithashtu contraindication është hypersensitivity të medikamentit. Lidhur gjirit №2 koleksion atëherë ajo është përdorur në sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes. Tarifë kraharori për mjekimin e bronkitit kronik dhe akut, pezmatim i fytit akute, tracheitis akute, SARS. Ai përbëhet nga komponentët e mëposhtëm: lule elderberry zi, rrënjë jamball (nga rruga, është përdorur gjerësisht për prodhimin e ilaçeve expectorant), gjethe delli, tufë, lule kumak, lë nënën dhe njerka.


Si koleksion gjoks ndikon në trup, zhvillimi i sëmundjes, akti parashikon:
• Veprimi expectorant, me kollë të thatë bëhet produktive
• Efekti antitussive (ndihmon në kollë ulur)
• Heqja sulmet kollë
• efekti anti-inflamator
Kraharorit përdoret si një koleksion tretësirë: filxhan ujë të valë vënë një lugë gjelle e drogës. Mbani një kuti e mjekësisë duhet të jetë në një vend të thatë cool. Nëse ju mund të marrë infuzion për gratë shtatzëna dhe lactating, nuk ka të dhëna. Efektet anësore dhe Anëshkrim nuk janë krijuar.