Bimët medicinale rriten në kopsht


Bimët mjekësore rreth nesh. Ndonjëherë ne nuk i kushtoj vëmendje të tyre dhe nuk e di në lidhje me shumë prona të dobishme të këtyre bimëve. Për shembull, shumë prej tyre ne i përdorim në ushqime, gatuaj atyre supë dhe borscht, vetëm piqem pies dhe të përgatitur salads. Për bimët që rriten në shtretër të zbatohen edhe për ilaçe. Ato ndihmojnë për të trajtuar shumë sëmundje, por, ndonjëherë, ju nuk mund edhe të marrin ushqimin me sëmundje të caktuara. Bimët medicinale rriten në kopsht mund të kryejë përfitime për trupin tonë, dhe mund të thjesht dhe dëm. Për këto bimë të marrë të përfitojnë më shumë ata të lehtë të rritet në kopsht, ata duhet të mësojnë se si të përdorin atë. Me bimë të tilla mund të gjenden duke lexuar këtë artikull.


Bimët medicinale rriten në kopsht
Lëpjetë zakonshëm
Kjo bimë shumëvjeçare deri në gjysmë metër kultivuar në kopshte dhe është gjetur në të egra në të gjithë Ukrainën dhe Rusinë jugore. Kalë dori i takon familjes së hikërror dhe përmban një shumëllojshmëri të pasura me vitamina dhe acide organike, shumica e tij e oksalik dhe kripërat e saj. Në sasi të mjaftueshme janë të pranishme në atë taninet dhe flavones glycosides. Me lëpjetë shumë njerëzit e përdorur për të gatuaj ashtu-quajtur supë e gjelbër, veçanërisht të dobishme në muajt e pranverës në fillim, kur ka vetëm zarzavate parë. Kjo nuk është vetëm e shijshme, ajo përmban një sasi të madhe të ushqyesve dhe vitaminave. Por jo shumë e dinë se lëpjetë në rritje në shtretërit tonë, i referohet bimëve. Ajo ka një choleretic butë, anti-toksike, efekt antiseptik dhe plagë-shërimit. Me lëpjetë lehtë mund të përballen me diarre. Për ta bërë këtë, të marrë 1 tbsp grimcuar rrënjët e lëpjetë dhe derdhi një gotë të plotë me ujë të valë, kuzhinier për ngrohje të ulët për 20 minuta, pastaj të filtruar dhe të marrin në 2 lugë 3 herë në ditë.


Në asnjë rast nuk mund të përdoret në njerëz lëpjetë e ushqimit që vuajnë nga përdhes, diatez urate, me gurë në veshka - oxalate dhe tepër i ndjeshëm.

Spinaq
Në vitet e fundit, kjo fabrikë është bërë modë në shumë restorante në mbarë botën. Nga supave saj, pies, salads dhe jam edhe gatuar. Pse e kishte këtë shije gustator barishte shumë njerëz? Shije të pakta dhe të hollë e spinaq bën ndonjë gjellë të vërtetë unik. Kultivoni atë në shumë vende, me sukses në rritje në shtretër kopsht. Në shumë spinaq provitamin A dhe acid Askorbik, është një vend i vitaminave B, kështu që në fund të dimrit dhe fillim të pranverës, spinaq lehtë mund të zëvendësojë çdo multivitamin. Gjethe spinaq të japë një efekt të butë laksativ, stimulimin murin e zorrëve. Spinaqi është në gjendje për të forcuar muret e enëve të gjakut dhe të ngadalësojnë plakjen e qelizave. Ajo duhet të përfshijë një dietë konstante për njerëzit me vizion të dobët. Gjethet e spinaq reduktuar glukozës në gjak, të rritur hemoglobinë. Në ushqimin më të mirë të përdorur lë të rinj të bimëve, si shije shumë të vjetër kosi. Me sëmundje të zemrës dhe nivelet e rritura të kolesterolit të marrë 2 tbsp copëtuar spinaq gjethe të freskëta dhe derdh 200 ml ujë, solli në një çiban. Insistojnë 15-20 minuta, filtruar dhe marrë një gjysmë gotë 2 herë në ditë.


Spinaq kundërindikuar në përdhes, cholelithiasis dhe urolithiasis.

Fara koriandër
Çfarë mund të jetë e zakonshme në erëza me herbs? Koriandër, ose siç quhet ndryshe - cilantro, e përdorur gjerësisht jo vetëm në gatim, por edhe në mjekësinë popullore. Shumë cirk lehtë mund të rritet këtë fabrikë në kopshte shtretërit e tyre. Frutat koriandër rritur sekretimit të gjëndrave të tretjes, kanë shprehur vitrohinnu dhe efekt diuretik. Për shkak të veprimit të saj antiseptik, bimët lëng mund të shëruar plagët e vjetra. Në mjekësinë popullore fara koriandër janë përdorur në sëmundje gastro-intestinale, fryrje, humbje e oreksit. Herbs, bimë të pasura me vitamina, kështu që është përdorur shpesh si një ilaç për beriberi.


Kundërindikimet koriandër fara me cholelithiasis dhe ulçerë stomakut.

Raven tanhutskyy
Raven - shumëvjeçare, nganjëherë arrin një lartësi prej 2 metra. Substanca të dobishme prerje veçanërisht të pasura të rinj. Raven rrit oreksin, aktivizon traktit digjestiv, ka astringent, antiseptik dhe krijon veprime. Shanks raven në sasi prej 1 tbsp ujë të zier dhe insistojnë 1 orë. Rezulton Infuzion është i tensionuar dhe për të marrë një dush sitz për hemorroide.


Mos përdorni raven në përdhes, reumatizmi, ulçerë stomakut, gurët në veshka dhe sëmundjeve akute të mëlçisë.